הסדר תפילת הרפורמים בכותל מעורר את מתנגדי ש"ס בציבור החרדי־ספרדי

רבנים בכירים והתקשורת החרדית לוחצים על ראשי ש"ס ויהדות התורה לבטל את ההסדר להקצאת רחבת תפילה בכותל לשני הזרמים. בוטלה פגישה שתוכננה להתקיים היום בין הרבנים לראש הממשלה

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

החלטת הממשלה להקצות רחבת תפילה לרפורמים ולקונסרבטיבים בכותל מפצלת את המחנה החרדי לשניים: אלה שמגנים את ההסדר ומוחים נגדו, ואלה שלא מסתפקים בדיבורים ודורשים מש"ס ומיהדות התורה לפרוש מהקואליציה אם לא יבוטל.

כל עוד הדבר תלוי בראשי המפלגות – יעקב ליצמן, משה גפני ואריה דרעי – ראש הממשלה יכול לישון בשקט, אבל מיום ליום גובר הלחץ עליהם מצד התקשורת החרדית וכעת גם מצד רבנים בכירים. ראש הממשלה אמור היה להיפגש היום (ראשון) עם הרבנים הראשיים וראשי המפלגות החרדיות בעניין ההסדר בכותל, אך הפגישה בוטלה. הרבנים התבקשו להציע הסדר חלופי לזה שאושר בממשלה בסוף ינואר. השר ליצמן כבר הודיע ביום חמישי בכינוס של חסידות גור, כי ללא הסדר כזה – הוא יוביל את אגודת ישראל, מפלגתו, אל מחוץ לממשלה.

גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו כי הפגישה בוטלה בהסכמה בין נתניהו לרבנים. ביחס למתווה החלופי שעליו שוקדים הרבנים, נאמר כי אין בביטול החלטת הממשלה בעניין הכותל מ-31 בינואר. את המתווה החלופי התבקשו הרבנים להציג בתוך שבועיים-שלושה.

מי שמבוכתו רועמת בימים האחרונים הוא יו"ר ש"ס אריה דרעי, שכמו עמיתיו האשכנזים היה מעודכן מראש בכל פרטי ההסדר בכותל והצביע נגדו, אך איפשר לו לעבור בממשלה וכעת מייחל שהנושא יירד מסדר היום החרדי. אחרי שדרעי הופתע בשבוע שעבר מהתבטאויות חדשות ומתלהמות נגד ההסדר בכותל של השר לשירותי דת, דוד אזולאי, אמש בא מכתב חדש מטעם קבוצת רבנים ספרדים מהשורה הראשונה, כאלה שדרעי לא יכול להתעלם מהם.

רפורמים מתפללים בכותל, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

את המהלך הוביל הרב הראשי לירושלים עמאר, שיחד עם כמה רבנים בכירים חתם על מכתב הנושא את הכותרת הנחרצת "פסק דין" ומודפס על נייר עם לוגו של המועצה הדתית ירושלים. במסמך נכתב ביחס לכותל כי "אין שום צד והיתר למוסרו לביזיון ולשמצה בידי אלה המתיימרים להתפלל, ומתנהגים בפריצות ובליצנות, שזה חילול הקודש והמקדש ורמיסת קדושת מסורת ישראל לדורותיהם בעזות ובאכזריות. ואין זה פחות חמור מאשר היו נותנים אותו לחברת הריסה שתפזר את אבניו קדמה וימה ולערות ולהרוס על היסוד בו רחמנא לצלן". הם מגנים את החלטת הממשלה וכותבים כי "כל החלטה למסור את הכותל או חלק ממנו לכל גוף שהוא אינה החלטה תקפה".

המכתב בולט על רקע מכתבה של מועצת חכמי התורה של ש"ס, מלפני שבועיים, שאמנם גינה את "מחריבי הדת", אבל גיבה את דרעי ונציגי ש"ס הפועלים "על דעתנו ובשליחותנו". מי שקורא את שני המכתבים עלול להתבלבל – דווקא רב כמו שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה שנחשב אידיאולוג חרדי בלתי מתפשר, כותב באופן מחושב וממלכתי (יחסית) כלפי ההסדר עם הרפורמים. לעומתו הרב עמאר, שכביכול מחובר יותר מרבני ש"ס להוויה הישראלית הכללית, יוצא נגד ההסדר ונגד הממשלה במלים קשות. לכאורה התהפכו היוצרות.

מעבר לעניין האידיאולוגי, המשותף לחותמים על המכתב החדש הוא העובדה שכולם משחקים, מי יותר ומי פחות, תפקיד אופוזיציוני מול ש"ס הרשמית: הרב עמאר, הרב שמעון בעדני (האאוטסיידר של מועצת חכמי התורה), הרב משה צדקה ראש ישיבת פורת יוסף, הרב ציון בוארון, לשעבר דיין בבית הדין הרבני הגדול וכמובן הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כסא רחמים ופטרונו הרוחני של אלי ישי.

אלה לא מחמיצים הזדמנות לנגח את ש"ס ולצייר אותה כמפלגה ממסדית שלא תנטוש את סיר הבשר בעד שום מחיר. להתמסדות הזאת יש ביטוי נוסף מהימים האחרונים: היעלמות פלאית של נציג המפלגה במועצת העיר ירושלים מהצבעה חשובה הנוגעת לחילולי שבת בעיר.

והנה – סביב הסערה הנוכחית כמעט מתעורר לו ציר אופוזיציוני שהיה רדום בשנה האחרונה, מאז הבחירות, בין הרב מאזוז לימין החרד"לי. השר אורי אריאל, שבניגוד לחברי מפלגתו השרים נפתלי בנט ואיילת שקד הצביע נגד ההסדר בממשלה, הגיע בשבוע שעבר להתייעצות לא שגרתית בעניין הכותל עם הרב מאזוז בבני ברק. היום מתכנן אריאל לעקוף את ש"ס ויהדות התורה מהנתיב השמרני, ולעמוד על התנגדותו להסדר בכותל בסיור הפגנתי שיקיים באתר הקדוש. יתלוו אליו בצלאל סמוטריץ', ולא אחר מהשר לשעבר, יריבה המושבע של ש"ס, אלי ישי.

המפלגות החרדיות צפויות מכל מקום להציב דרישות משלהם מול הישגי התנועות הלא אורתודוקסיות, ומנת הפתיחה תהיה חקיקה. ליצמן נאם ביום חמישי באירוע התרמה לישיבה של חסידות גור, שם אמר לפי אתר "בחדרי חרדים", כי "אגודת ישראל תפרוש מהממשלה אם לא יאושר חוק לצמצום כוחם של הרפורמים". דבריו הולמים את הוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שהתכנסה לפני כשבועיים בעקבות ההסדר בכותל. לאחר הפגישה ההיא שיגר מזכיר המועצה לחברי הכנסת של אגודת ישראל מכתב המורה להם "להתנות את שיתוף הפעולה עם הממשלה בחקיקת חוק שהסטטוס קוו בעניין דת ומדינה הקיים ומקובל זה עשרות שנים בישראל שלפיו מתנהלים כל ענייני הדת והיהדות על ידי האורתודוקסים ולא על ידי הרפורמים, חייב להישמר כפי שהיה". הרבנים, ובהם פטרונו של ליצמן האדמו"ר מגור, דרשו דיווח על פעולותיהם בעניין בתוך 30 יום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?