נתניהו מקדם חוק להגבלת גיוס התרומות של עמותות פוליטיות

הצעת החוק כוללת שורה של מגבלות שיוטלו על הארגונים מימין ומשמאל, בהן הגבלת סך התרומות בשנת בחירות ל-2,300 שקלים מכל תורם. גורם המעורה בפרטים: נוצר מצב בו מפלגות מפריטות את הקמפיין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל להגביל את יכולתן של עמותות מימין ומשמאל, לנהל קמפיינים פוליטיים במהלך מערכת הבחירות. על פי הצעת חוק שיזם ח"כ יואב קיש (הליכוד), ארגונים אלה יהיו כפופים לחוק תעמולת המפלגות ויהיו מוגבלים ביכולתם לגייס תרומות. הצעת החוק נולדה בעקבות הקמפיין הנרחב שקיים ארגון V15 בבחירות האחרונות במטרה להחליף את שלטון הימין בישראל.

ההצעה, שהוצגה היום (ראשון) בישיבת ראשי סיעות הקואליציה, כוללת שורה ארוכה של מגבלות שיוטלו על הארגונים. הארגונים, כמו המפלגות, יוכלו לגייס אלף שקלים בלבד מכל תורם בשנה רגילה. בשנת בחירות סך התרומות יוכל להגיע ל-2,300 ש"ח מכל תורם. במקביל, התרומות יפורסמו באתר הארגון 30 יום לפחות לפני הקמפיין ויועברו לפיקוח מבקר המדינה.

פעילי V15 מול בית ראש הממשלה במערכת הבחירות, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

החוק מגדיר לראשונה את המונח "גוף הפעיל בבחירות", שימפה את הארגונים המנהלים קמפיינים פוליטיים בתקופת הבחירות. על פי ההגדרה מדובר בארגונים העורכים סקרים פוליטיים בזמן בחירות, המציעים שירותי הסעה לקלפיות, הפועלים למפות מצביעים פוטנציאליים למפלגה זאת או אחרת ומפרסמים בכלי התקשורת השונים מודעות שנועדו לשכנע להצביע למפלגה מסוימת.

"כולנו שאלנו את עצמנו במהלך הבחירות האחרונות איך מתאפשר ל-V15 להוציא כמויות אדירות של כספים וכיצד זה עולה בקנה אחד עם החוק הישראלי", הסביר ח"כ קיש את החלטתו ליזום את החוק. לדבריו, "היינו עדים לניסיון עקיפת החוק כפי שנעשה בעבר עם עמותות ברק. אסור לנו להידרדר למערכת בחירות בסגנון אמריקאי, זהו בדיוק המצב אותו אנו מנסים לתקן".

מקור המעורה בנוסח החוק אמר הערב כי "בשנים האחרונות מפלגות בימין ובשמאל גילו שהן יכולות להפריט את הקמפיין הפוליטי ובמקום להשתמש בתקציבים המוגבלים שהחוק מעמיד לרשותן, הן יכולות להתבסס על ארגונים פרטיים בעלי השקפת עולם זהה שמקורות המימון שלהם לא מוגבלים. החוק הזה ימנע פגיעה לא הוגנת בחלק מהמפלגות, בעיקר המפלגות הקטנות, כשהעמותות מתגייסות בסכומים גדולים בעיקר כדי לחזק את המועמדים הפוטנציאליים לראשות הממשלה".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "בארה"ב קיימות פרצות רבות בחקיקה אשר מאפשרות לבעלי הון לממן בצורה עקיפה מפלגה או מועמד ללא קשר לקמפיין הישיר של אותו מועמד. נוצרה תופעה שבתקופת בחירות בארה"ב למעשה אין מגבלה אפקטיבית על אילי הון להתערב בבחירות ונוצר מרוץ שלילי אחרי גיוס הון חוץ מפלגתי. על מנת למנוע מצב שבו בעלי הון ינצלו את ממונם כדי להטות את תוצאות הבחירות בישראל מוצע התיקון הנ"ל".

ההצעה מציינת במפורש את ארגון V15 והקמפיין שניהל לפני כשנה כמניע המרכזי לחקיקה החדשה. "התנועה העבירה מסרים שליליים כנגד אישים פוליטיים ובראשם ראש הממשלה אולם לכאורה לא הביעה תמיכה פומבית באף אחת מהרשימות שהתמודדו לכנסת. פעילותן של התנועות האמורות לא הסתכמה בהבעת דעות גרידא שבוודאי חוסה תחת חופש הביטוי, אלא בשורה של פעולות שבאופן טבעי נעשות רק על ידי מפלגות כחלק מתעמולת בחירות, לרבות פעולות בעלות אופי ארגוני כגון איסוף מידע ורישום של כוונות הצבעה, לצורך ארגון מערך הסעות ועידוד הצבעה של מצביעים 'מזוהים' ביום הבחירות. פעולות אלה נעשו במימון גלוי של נדבנים תושבי חוץ".

מבקר המדינה השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג קבע בבחירות לכנסת ה-15 שכדי להוכיח על פי החוק הקיים שפעילותו של גוף "קשורה לסיעה", יש להראות שפעילים מרכזיים במפלגה הינם גם פעילים בגוף החיצוני או להראות זיקה משמעותית בין מקורות המימון או הפעילות של הגוף לבין הסיעה. "לפי הדין הקיים, פעיל בולט של מפלגה אשר מודיע בסמוך לבחירות שאינו מעורב בפעילות מפלגתית (אך הוא עדיין מזוהה עם המפלגה ציבורית), רשאי להיות מעורב בגוף חוץ מפלגתי אשר מקיים פעילות שבאופן טבעי נעשית על ידי מפלגות", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

"זאת ועוד, לפי הדין הקיים פעילות תעמולת בחירות הנעשית ללא קשר למפלגה אך תורמת למפלגה או לגוש פוליטי אינה כפופה למגבלות החלות על מפלגה על אף שתכלית הפעילות דומה מאוד אם לא זהה - השפעה על תוצאות הבחירות לכנסת. כך, ניתן לעקוף "בדלת האחורית" את הוראות החוק באופן שברור לתורמים לגוף שאינו מפלגתי שהם משרתים בפועל את מטרתה של מפלגה מסוימת או קבוצת מפלגות מגוש פוליטי מסוים. בכך נפתחת אפשרות להשפעת מימון אסור לרבות מימון זר ומימון תאגידי על מערכת הבחירות בישראל".

מתנועת V15, הפועלת בחודשים האחרונים תחת השם "דרכנו", נמסר בתגובה: "מדינת ישראל יותר גדולה וטובה מביבי נתניהו. אנחנו תנועה שחברים בה מאות אלפי ישראלים וישראליות שרוצים לראות בישראל מנהיגות שראויה להם". עוד מסרו כי "ישראל היא לא טורקיה ולא ניתן לנתניהו להתנהג כארדואן ולרמוס את זכותנו הדמוקרטית".

כתבות מומלצות

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

ריקי ג'רווייס במופע החדש שלו בנטפליקס. פאנצ'ים צפויים ורעילים

אין סיבה להיעלב ממנו. בסוף הוא קומיקאי שמספר בדיחות וזהו

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"