נתניהו מודה בקושי ליישם את הסכם הפשרה בכותל: מקים ועדה "לפתור את הקשיים"

ראש הממשלה הבהיר כי הוא עדיין מחויב למתווה התפילה שהושג בוועדת מנדלבליט. הקמת הוועדה תקנה לו 60 יום לנסות להשיג פשרה עם המפלגות החרדיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשות הכותל במתחם הכותל הדרומי, ינואר השנה
נשות הכותל ברחבה המרכזית, ינואר השנהצילום: אמיל סלמן

חודשיים לאחר שנקבע כהחלטת ממשלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו מודה לראשונה רשמית בקשיים ביישומו של הסדר הפשרה בכותל המערבי. הערב (ראשון) הודיע נתניהו על הקמת ועדה חדשה "לפתרון הקשיים" בין הצדדים, מהלך שאמור לקנות לו זמן הן מול ש"ס ויהדות התורה והן מול בג"ץ.

מחר אמורה הפשרה בכותל להגיע לשתי נקודות מבחן: האחת היא כינוסה הצפוי של מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, המתנגדת להסדר, והשנייה – המועד האחרון בו המדינה נדרשת לעדכן את בג"ץ על התקדמות הפשרה. נתניהו הקצה לוועדה 60 יום להציג המלצות חדשות, בתקווה שיימנע משבר קואליציוני בנושא.

"לפני כחודשיים קיבלה הממשלה החלטה ליישום המלצות הצוות המייעץ, לעניין הסדרי התפילה בכותל המערבי", אמר נתניהו בהודעה שפרסם. "אחר קבלת ההחלטה, התעוררו מספר קשיים. אנחנו פועלים על מנת למצוא להם פתרון".

על רקע מסרים שקיבל מהתנועה הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב, נתניהו הבהיר כי הוא עדיין מחויב למתווה התפילה בכותל כפי שניסחה הוועדה בראשות אביחי מנדלבליט, בתפקידו כמזכיר הממשלה. "לשם כך, החלטתי למנות את ראש לשכת רה"מ דוד שרן, לרכז את הדיונים בנושא מול הגורמים השונים ולהציג בפניי בתוך 60 ימים, המלצה לצעדים הנדרשים לפתרון הקשיים, לפי הפתרון שהוצע", הוסיף ראש הממשלה.

תרשים המראה היכן תמוקם רחבת התפילה לרפורמים וקונסרבטיבים: מימין לכותל המערב ולגשר המוגרבים

נתניהו הכריז על המהלך בעקבות פגישתו בשבוע שעבר עם ראשי המפלגות החרדיות, ובה סיכם אתם על בקשת ארכה מבג"ץ, שדן בימים אלה בעתירה שהגישה קבוצת נשים, שפרשו מארגון נשות הכותל מכיוון שהן אינן מסכימות לוותר על רחבת התפילה המרכזית (שנמצאת מצפון לגשר המוגרבים) כמקום לתפילותיהן. על פי המתווה שגיבשה ועדת מנדלבליט, וכאמור קיבל תוקף של החלטת ממשלה, נשות הכותל כמו הקונסרבטיבים והרפורמים, יוכלו להתפלל אך ורק במתחם הכותל הדרומי, או קשת רובינסון.

העותרות המכנות עצמן "תפילת נשים בכותל", המיוצגות בידי מרכז צדק לנשים, דורשות להמשיך להתפלל ברחבה המרכזית, ואף לאפשר להן להכניס למתחם ספרי תורה כדי שיוכלו לקרוא בהם בתפילות ראש חודש שהן מקיימות בעזרת הנשים. לפני חודש, כאשר מכשולים פוליטיים כבר הוצבו בפני פשרת מנדלבליט, ביקשה המדינה ארכה של 90 יום לעדכן את בג"ץ, ובקשתה נדחתה. כעת, הודעת נתניהו מעניקה לו ממילא ארכה בת 60 יום מעכשיו.

לפני מספר שבועות גם הרבנים הראשיים לישראל הכריזו על רצונם להציג מתווה למחלוקת בכותל. בשל סכסוך בין שני הרבנים, דוד לאו ויצחק יוסף, הנוגעת בכלל למינוי מנכ"ל לרבנות, לא חלה התקדמות כלשהי בעבודתם בנושא.

מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, איים במשבר קשה עם יהדות התפוצות אם נתניהו ישתמט מהתחייבויותיו. "יישום מתווה הכותל הוא מקרה מבחן ליכולת של הממשלה ליישם את ההחלטות שלה, ולעמוד מאחורי הסכמים ופשרות שנועדו למנוע מחלוקות מיותרות בעם היהודי. בהתאם להודעת ראש הממשלה, אנחנו מצפים שבתום 60 הימים מתווה הכותל אכן ייושם במלואו, ובכוונתנו לעקוב אחרי מהלך העניינים בקפדנות, יחד עם שותפינו בתפוצות", אמר קריב. "אם לא כך יהיו פני הדברים, אנו צפויים למשבר גדול עם יהדות העולם, להחרפת המחלוקת סביב הכותל ולהעברת הכדור למגרש של בג"ץ, דווקא בתקופה בה נדרשת אחדות ולא פלגנות. אנו קוראים לראש הממשלה להבהיר לשותפיו החרדים שאחדות העם היהודי והקשר בין מדינת ישראל לעולם היהודי אינם יכולים להיות בני ערובה של מאבקי הרחוב במגזר החרדי, ולהסתייג באופן פומבי וברור מהמשך ההסתה של הפוליטיקאים החרדים כלפי מיליוני יהודים רפורמים".

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, הגיב להחלטה: "אנחנו אמנם מודאגים מהעובדה ששר הדתות טרם חתם על התקנות החדשות כמוסכם, אך אנו סומכים את ידינו על ראש הממשלה ובטוחים שהמתווה אותו אישרה הממשלה ברוב קולות ייושם במלואו, ככתבו וכלשונו. איש מאתנו, לא בארץ ולא בחו"ל, מעלה על דעתו שממשלת ישראל תיסוג ממתווה הפשרה ההיסטורית הזו, מתווה אליו הגיעו הצדדים לאחר משא ומתן ארוך ואינטנסיבי ואשר עליו התחייב ראש הממשלה באין ספור פורומים והתכנסויות. אם חלילה לא ייושם המתווה מדובר בתסריט בלהות מבחינה יהודית וציונית. תהיה זו פגיעה אסטרטגית אנושה, חסרת תקדים אפילו, במעמדה של ישראל כמדינת העם היהודי."

מנכ"לית מרכז צדק לנשים, ד"ר סוזן ווייס, אמרה: "כבר 27 שנה שנשים עומדות על זכותן לחופש פולחן ושוויון בכותל, המקום הקדוש לעם היהודי. במהלך השנים המדינה בחרה להתמודד עם הפרת זכויות היסוד של הנשים באמצעות הקמת וועדות, וכעת המדינה שוב מבקשת לדחות את הקץ על ידי הקמת וועדה נוספת שתמומן מכספי הציבור. הגיע הזמן שזכויות יסוד של יהודיות שמבקשות להתפלל יכובדו על ידי מדינת היהודים, ואנחנו ממתינות להכרעת בג"ץ בעניין".

כתבות מומלצות

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

שחקני ריאל עם הגביע, אמש בצרפת. זכייה 14 בליגת האלופות של מועדון הפאר הספרדי

"רציתי לקבל קצת כבוד ליד השם שלי": קורטואה חגג משחק מושלם

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"