בנט התקשר למשפחת החייל מחברון; יעלון: אתם רוצים צבא מתבהם?

שר הביטחון אמר כי תחקיר האירוע בחברון מלמד "שיש פה חייל שסרח ולא גיבור" ותקף את מהלכיו של יו"ר הבית היהודי. בנט: "התקשרתי למשפחה יותר מפעם אחת ואמשיך בכך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט בישיבת הסיעה של הבית היהודי בכנסת, היום
בנט בישיבת הסיעה של הבית היהודי בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום (שני) להרג המחבל בחברון ובהופעה במליאת הכנסת לא חסך ביקורת גם מהחלטתו של יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, להתקשר למשפחתו של החייל כדי לתמוך בה ולעודד אותה. בנט הגיב על הביקורת מעל בימת הכנסת ודחה את הביקורת.

"מה שקרה בחברון זה אירוע חמור", אמר יעלון, "היה תחקיר ראשוני כבר ביום חמישי שהשורה התחתונה שלו היא שיש פה אירוע של חייל שסרח ולא של גיבור... היה חשוב שנאמר, גם הרמטכ"ל, גם שר הביטחון וגם ראש הממשלה, מיד איך אנחנו רואים את האירוע הזה. אנחנו לא כמו הצד השני. לכן כל ההתלהמות והוצאת המידע השקרי והמניפולציות וההתקפות על הרמטכ"ל, מה אתם רוצים, צבא מתבהם שאיבד חוט שדרה מוסרי? אני גאה על זה שהמ"פ הצביע שזה אירוע חריג".

שר הביטחון יעלון. צדיק בקואליציית סדוםצילום: אוליבייה פיטוסי

"לצערי גם מתוך הקואליציה, כולל שר שבמקום להתקשר לשר הביטחון לפני שהוא יוצא לתקשורת, התקשר כדי לעודד ולתמוך", המשיך יעלון, "מי שסרח צריך לתת את הדין. ואני מבקש מכם לא להתערב בדברים שהם בנימי הנפש. האמירות האלה מבלבלות את החיילים באשר הם. אחר כך נבדוק האם יש קשר בין ההתלהמות ברשת וכל מיני אמירות של פוליטיקאים לגבי החייל שקיבל החלטה לעשות מעשה שהוא מעבר על החוק ועל ערכי המוסר שלנו".

יעלון הוסיף במליאה: "הצבא מתמודד עכשיו עם אתגר לא פשוט של טרור מבית. יש כאלה שחושבים שהם יודעים לפתור את זה (את גל הטרור) בסיסמה של 'זבנג וגמרנו'. אני חייב להגיד שיש לי הערכה רבה מאוד לדרך שבה הרמטכ"ל מוביל את המערכה... אני שומע בחודשים האחרונים הרבה הרצאות מלומדות על איך להילחם בטרור שמורכבות מהרבה סיסמאות פופוליסטיות תוך התעלמות מהמציאות, מהעובדות וגם מההישגים. אני יכול להגיד בביטחון שגבולותינו שקטים באופן חסר תקדים. כל זה נובע לא מתוך עצות מטופשות אלא משיקול דעת ומדיניות אחראית".

הפגנת תמיכה בחייל בבית שמש, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בלשכת בנט מיהרו להגיב על דברי יעלון: "השר התקשר למשפחת החייל יותר מפעם אחת וימשיך לעשות זאת. גם אם בנם שגה, זכות המשפחה להשמיע ולהישמע. מדובר במשפחה לארבעה חיילים קרביים, שעולמם חרב עליהם בין היתר בגלל פוליטיקאים בכירים שתקפו את בנם החייל בטרם התברר מה העובדות שקרו בשטח. השר רואה בכל חייל וחיילת כילדיו ובמשפחות החיילים כמשפחתו, ומי שרואה בעיה בשיחה כזאת לוקה בעיוורון מוסרי עמוק".

כשעתיים לאחר מכן הופיע בנט מעל בימת המליאה ואמר כי יעלון ממשיך "לדבר סרה על החייל שכרגע מצוי תחת חקירת מצ"ח. מה ההשפעה על אותם חוקרים צעירים חיילים, כששר הביטחון קובע שהחייל פעל בצורה פסולה מוסרית? יותר מזה, הוא גם ביקר אותי על שהרמתי טלפון לאבא של החייל. אני אומר פה שכמה פעמים שוחחתי איתו. יכול להיות שהבן עשה שגיאה חמורה מאוד, זה הופך אותם לרדיואקטיביים? פתאום החייל המצטיין ממשפחה מופלאה אסור לנו לדבר איתו? איבדנו את הצפון? אנחנו שולחים ילדים להגן עלינו, מדובר על שדה קרב לא על איזה אולפן תקשורת סטרילי".

מרב מיכאלי, יצחק הרצוג וציפי לבני בישיבת הסיעה של המחנה הציוני בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בהתייחס לאירוע בחברון, אמר בנט כי מדובר בתקרית שנויה מאוד במחלוקת. "עוד לא החלה חקירת מצ"ח וכל הנהגת מדינת ישראל גם בקואליציה וגם באופוזיציה כבר מוקיעים. כולם קופצים על החייל הזה ואז מעבירים את החומר לחוקר מצ"ח. איזה סיכוי יש לחקירת אמת?"

"חנינה כמו בקו 300"

תקרית הירי במחבל בחברון תועדה ופורסמה ביום חמישי ובה נראה חייל צה"ל יורה בראשו של אחד המחבלים הפלסטינים שדקרו חייל בתל רומידה, לאחר ששכב שרוע על הקרקע פצוע ולא היווה סכנה. החייל נעצר ונחקר במצ"ח. אתמול פורסם סרטון בו נראה החייל לוחץ את ידו של ברוך מרזל בעת פינוי גופת המחבל. היום הוצגו ממצאי תחקיר האירוע לחברי הקבינט המדיני-ביטחוני, ובמקביל הגישה הרשות הפלסטינית בקשה לאו"ם לחקור את התקרית.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לתקרית בחברון ואמר בסיעת הליכוד: "כמוכם שמעתי את דברי אביו של החייל. כאבא לחייל הדברים נגעו ללבי. חיילי צה"ל עומדים בפני מתקפות רצחניות ממחבלים והם צריכים לקבל החלטות בתנאי שטח ואי ודאות", אמר והוסיף: "אני סומך במאה אחוז על צה"ל, הרמטכ"ל והבדיקה. אני בטוח שהבדיקה תהיה מקצועית והוגנת כלפי החייל".

בהמשך הציע ח"כ דוד ביטן (הליכוד) להעניק חנינה לחייל. לדבריו, יש לנהוג בחייל כפי שנהגו בבכירי השב"כ שהורשעו בפרשת קו 300: "אם בכירי השב"כ קיבלו בשעתו חנינה, אנו צריכים לתת חנינה לחייל הזה כדי לשלוח מסר לחיילים שהולכים לקרב כי אנו מגבים אותם". ח"כ נאוה בוקר מהליכוד תמכה אף היא במתן החנינה ואמרה: "אני מסתכלת על החייל ומשפחתו ולבי נכמר. איך אפשר לקרוא לו 'רוצח'? הוא לא רצח אף אחד, הוא חיסל את המחבל שניסה לדקור ופצע את שני החברים שלו. במידה ויורשע, אפעל בכל יכולתי כדי שהוא יקבל חנינה. אנחנו צריכים לשדר לחיילים שלנו שיש להם גיבוי מלא מאיתנו. בסופו של דבר, הם שומרים עלינו. גם אנחנו צריכים לשמור עליהם".

במחנה הציוני גינו את הביקורת שהופנתה נגד הרמטכ"ל בימים האחרונים. יו"ר המפלגה יצחק הרצוג אמר בפתח ישיבת הסיעה: "בימים האחרונים נוצר אקלים ציבורי מסוכן בו צה"ל, בכירי מפקדיו ובראשם הרמטכ"ל הפכו מטרה לחיצי רעל של עלובי נפש בציבור הישראלי. אנשים שמבזים את הרמטכ"ל ואת הדרגות שהוא נושא על כתפיו. זו פגיעה ישירה בביטחון ישראל ועוצמתה. צה"ל הוא צבא העם, הבנות והבנים של כולנו משרתים בו ומי שיוצא נגדו – יוצא נגד מדינת ישראל כולה".

בסרטון שהפיצה הערב יועצת התקשורת של משפחת החייל, מבקש אביו להודות על התמיכה שמקבלים בני המשפחה. "בשם המשפחה ובשם הבן שלי תודה שאתם כל כך דואגים לו ותומכים בו. זה מחזק את כולנו בימים הנוראיים האלה. בלי החיזוק שלכם היינו מתפרקים לגמרי. התמיכה שלכם מרגשת עד דמעות. מיום חמישי הפכנו לצערנו ממשפחה צנועה ואנונימית למשפחה הנמצאת בעין הסערה. שלחנו את הבן שלנו לשרת את המדינה ולהגן עליה ועל אזרחיה, וכך הוא עשה מול המחבל המרצח שהגיע לרצוח חפים מפשע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ