פרשנות |

האירוניה שמחברת בין דרעי להרצוג

נאמר, ועדיין מוקדם לומר, שדרעי ייחקר באזהרה ויפרוש. תאורטית הקואליציה תתערער. לנתניהו יש תחליף על המדף, אבל אם הרצוג יהפוך מנבדק לחשוד ידו תהיה קצרה מלהושיע את ראש הממשלה

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרצוג ודרעי, בשנה שעברה בכנסת
הרצוג ודרעי, בשנה שעברה בכנסתצילום: אמיל סלמן
יוסי ורטר

הבחירות לכנסת במאי 1999 הולידו שתי דרמות פוליטיות: יו"ר ש"ס החשוד בפלילים, אריה דרעי, נאלץ לפרוש מהחיים הפוליטיים על מנת לאפשר את כניסת מפלגתו לקואליציה. במקביל, נפתחה חקירה נגד אנשיו של ראש הממשלה, אהוד ברק, בגין עבירות על חוק מימון מפלגות שהביאו מאוחר יותר לחקירתו באזהרה של מזכיר הממשלה, יצחק הרצוג.

17 שנים מאוחר יותר ושוב חוזר הניגון, לכאורה: נגד דרעי מועלים חשדות כבדים בעניינים כספיים ונדל"ניים, והרצוג מוצא עצמו מסובך בעבירה על חוק מימון מפלגות הקשורה לפריימריז בהם ניצח את קודמתו בראשות מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' בנובמבר 2013.

הסתיים לו חג הפורים, גוועה המיית הרעשנים, וכל המסכות נושרות, לכאורה. התגובה הראשונית של המערכת הפוליטית היתה לתהות: מה, הם לא למדו דבר שניהם? ליפול שוב לאותם בורות? הרי טיפשים הם לא. דרעי שוגר לכלא, הרצוג יצא בעור שיניו לאחר ששתק בחקירה, שתיקה שרדפה אותו שנים. אבל לא צריך למהר ולחרוץ דין. אין דין דרעי כדין הרצוג ואיש מהם עדיין לא נחקר.

יותר משהפריעה להרצוג חשיפת היותו "נבדק", הטרידה אותו כריכתו בחבילה תקשורתית אחת עם הנבדק השני, הראשון למעשה. בשערי העיתונים יככבו הוא ודרעי זה לצד זה, כתף אלי כתף, כמושחתי השעה. ברית הנבדקים. בעוד דרעי טוען כי לא ידוע לו דבר וחצי דבר על הנושאים שעליהם מתנהלת חקירתו, הרצוג חיבר אחד לאחד והסיק כי הבדיקה בעניינו היא פועל יוצא של תלונה שהוגשה בעקבות פרסום כתבה ב"ישראל היום" ערב הבחירות, בה נטען כי אדם שהרצוג סייע לו כשר הרווחה, מימן למענו קמפיין צדדי, "שחור", לא מדווח, להכפשתה של יחימוביץ'.

האירוניה מחברת בין שניהם בעוד מובן: נאמר, ועדיין מוקדם לומר זאת, שדרעי ייחקר באזהרה ויפרוש מראשות ש"ס ומחברותו בממשלה. תיאורטית הקואליציה תתערער. לנתניהו יש תחליף מוכן על המדף, הלא הוא יצחק הרצוג וסיעתו. אבל אם גם הרצוג יהפוך מנבדק לחשוד הוא יהיה מסונדל וידו תהיה קצרה מלהושיע את ראש הממשלה במצוקתו הקואליציונית.

במדרג החשדות הפליליים הרצוג מצוי במרתף. דרעי הרחק מעליו וממנו ולא במובן של אוויר פסגות. אכן, העיתוי התאכזר ליו"ר המחנה הציוני. כמה שעות לפני שפורסם שמו (על ידי הכתב עמית סגל בחדשות ערוץ 2 בעקבות פרסום מוקדם יותר של גידי וייץ ב"הארץ"), התראיין מקורבו של ראש האופוזיציה, אלדד יניב, שהמליץ לדרעי לפרוש מתפקידו כדי שיוכל להקדיש זמן לניקוי שמו. ההמלצה הזו עוד יכולה לחזור אליו כבומרנג.

הכתבה המלאה ביום שישי ב"הארץ"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"