פרשנות |

המחנה השפוי מול שלטון האספסוף

תככים ומזימות היו מנת חלקה של הפוליטיקה הישראלית מאז היווסדה, כמו בכל מקום אחר בעולם. החדשנות של עידן נתניהו היא הנהייה המופקרת והגלויה אחר אופורטוניזם קצר טווח

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הביטחון יעלון ושר האוצר כחלון יושבים בגבם למצלמה בישיבת הממשלה השבועית. כחלון מסתכל אל יעלון שיושב ימימינו ומחווה אליו בידו, יעלון צוחק.
יעלון (מימין) וכחלון בישיבת הממשלה, השבוע. שר האוצר צריך להכריע בין עקרונות דמוקרטיים לכוחנותצילום: אמיל סלמן
רוית הכט
רוית הכט

אם לא היה מתבצע כשם שהתבצע, אפשר היה לחשוד כי מינוי אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון הוא אבן דרך נוספת במסע ריסוק האליטות הישנות והחלפתן, מסע נקם שהוציא לדרך בנימין נתניהו עם היבחרו לראשונה לתפקיד ראש הממשלה ב-96'. הזזת יעלון, בן קרית חיים, חבר הקיבוץ גרופית, צנחן ורמטכ"ל לשעבר, לטובת אביגדור ליברמן, יוצא ברית המועצות לשעבר ששרת בצה"ל בדרגת רב"ט ושתשדירי הבחירות שלו הם ברוסית - היא מפץ סוציולוגי אמיתי.

אלא שהדרך שבה קרה המינוי, מקח וממכר עם שני מועמדים, אחד חדל אישים והשני נוכל פוליטי, שזוכה בישראל לתארים כמו "פוליטיקה ברמה הגבוהה ביותר", יותר ממסגיר את השינוי המהותי שעברה ישראל בעידן נתניהו. לא אליטות ולא נעליים, אלא מעבר משלטון בעל אידיאולוגיה או לפחות מראית עין של שלטון כזה, לעידן ציני, כוחני, חסר קווים אדומים ובושה.

עוד על המגעים להרחבת הקואליציה: מאחורי הקלעים: כך ניסו טוני בלייר, א-סיסי וקרי להכניס את המחנה הציוני לממשלה | הרצוג במתקפה על יחימוביץ': "היא תהיה חתומה על מינוי ליברמן לשר הביטחון" | נתניהו הציע לליברמן את תיקי הביטחון והקליטה; נוטה להציע ליעלון את החוץ | מינוי ליברמן לשר הביטחון: ושהמדינה תלך לעזאזל

תככים, מזימות עריצות ותרגילים מסריחים היו מנת חלקה של הפוליטיקה הישראלית מאז היווסדה, כמו בכל מקום אחר. החדשנות של עידן נתניהו היא הנהייה המופקרת והגלויה אחר אופורטוניזם קצר טווח, גם אם הוא נוגד את שלטון החוק או את הוראות הפתיחה באש. התפרקות מוחלטת מהסד הממלכתי, שחייב עד כה את כל ראשי הממשלה בישראל, גם הימנים שבהם, ולפרקים גם את נתניהו.

את הסימנים המהותיים לפשיטת הרגל המוסרית שהוביל נתניהו ניתן היה לזהות כבר בהסתה נוסח "השמאל שכחו מה זה להיות יהודים". אבל מאז מערכת הבחירות האחרונות עם "הערבים נעים בכמויות", דרך הטלפון לאביו של החייל היורה במחבל גוסס - תקרת ההפקרות רק הולכת ומתנפצת.

מינוי ליברמן, האיש שקרא במהלך המלחמה האחרונה בעזה להחרים חנויות של ערבים, שגנב דעת עם הטפה פרועה לכיבוש רצועת עזה בעודו חבר קבינט, שהתסיס נגד מערכת הביטחון והצבא בפרשת אלאור אזריה — וכל אלו רק דוגמאות חדשות יחסית מבלי להיכנס לחשדות והחקירות שאופפים אותו שנים - הוא שיא חדש בתהליך.

כך מוצאת את עצמה החברה הישראלית נחלקת לפי שאלות שאינן סוגיות הליבה המסורתיות, שחילקו עד כה את הציבור בישראל. משה יעלון, שהתייאש כמו ישראלים רבים מהסכמי אוסלו וחתך ימינה לרומן מוקסם עם המתנחלים מוצא את עצמו מושלך ממשרד הביטחון נבגד, מרוט וחבול רק כי התעקש לגבות את הצבא המתעקש לשמור על נוהל פתיחה באש, והתנגד לזליגת אנרכיה דאעשיסטית לתוך הצבא.

ראובן ריבלין בית"ריסט וסיפוחיסט גאה, סופג איומים על חייו כי הביע כאב על טרור יהודי והוקיע הסתה פרועה ונאצית נגד ערבים. בני בגין, בכיר נסיכי הליכוד, בנו של אויב מפא"י הגדול ביותר, מגדיר את המינוי של ליברמן "הזוי". החלוקה אינה נקבעת עוד מאחיזה בעמדות ימין או שמאל, וגם לא כפי שמנסים להציג זאת שרים כמירי רגב, על פי מעמדות או מגזרים. החלוקה מתבצעת על פי בחירה ערכית ותרבותית עמוקה, בין שמירה על שלטון חוק ועקרונות דמוקרטיים לבין קידוש כוחנות, אלימות ובערות כל הדרך לשלטון אנטי־דמוקרטי בעל פוטנציאל רצחני.

זו הדילמה, זו הבחירה, ובה צריכים להכריע אנשים כמו משה כחלון, שמקיים את הקואליציה הזאת על כתפיו.

כתבות מומלצות

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

פיירוז נאשף. "תמיד נמשכתי ללימודי שפות"

"בגיל 23 עברתי לעיר עם 24 מיליון תושבים. הכל בה שונה ממה שהכרתי"

חומוס גרגירים ופול ב"חומוס בלדי"

לא צריך להרחיק עד סיני, כאן תמצאו חומוס פול משובח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"