הרחבת הממשלה |

נתניהו ליעלון: עוד לא התקבלה החלטה סופית להחליפך

כחלון הביע תמיכה בליברמן אך ציין כי הממשלה תמשיך לפעול באחריות ושיקול דעת מתוך ריסון עצמי: "לא נהסס להשתמש בזכות הווטו שיש לנו". הרצוג: "השמאל הקיצוני שם את הביטחון בידיים של ליברמן". לבני לחברי המחנה הציוני: הניחו את הסכינים, זה לא הזמן למריבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליברמן בדרך למו"מ הקואליציוני היום, בכנסת
ליברמן בדרך למו"מ הקואליציוני היום, בכנסתצילום: אמיל סלמן

נתניהו התקשר ליעלון הערב (חמישי) ואמר לו כי עוד לא התקבלה החלטה סופית להחליפו. בנוסף, ביקש ממנו נתניהו שלא להתייחס לפרסומים בנושא העברת תיק הביטחון לליברמן בכלי התקשורת.

שר הביטחון המיועד, אביגדור ליברמן, נפגש מוקדם יותר היום עם שר התיירות יריב לוין, במטרה לסיים את המשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד עד פתיחת מושב הקיץ של הכנסת ביום שני הקרוב. יו"ר כולנו משה כחלון אמר היום כי הוא מתנגד לניסיון לפסול באופן אישי את ליברמן לכהן כשר ביטחון, אך הדגיש כי סיעתו מחוייבת להמשיך לשמור על שלטון החוק ומעמדו של בית המשפט העליון.

נכון לעכשיו מסתמן כי ישראל ביתנו יקבלו את תיק הביטחון, תיק הקליטה, סגנות יו"ר הכנסת, נציג בוועדת השרים החקיקה ונציג בקבינט החברתי-כלכלי. עוד מסתמן כי ח"כ אורלי לוי-אבקסיס תמונה ליו"ר ועדת חינוך או עבודה ורווחה. לפי גורמים המעורים במו"מ, אין מחלוקת על התפקידים שהוצעו למפלגה והצדדים ממתינים לפתרונות כספיים ממשרד האוצר וניסוח הסעיפים באופן שיהיה מקובל על שני הצדדים. לוין, האמון על המשא ומתן מטעם הליכוד, אמר ל"הארץ" לפני הפגישה כי הוא מקווה לסגור היום את המו"מ עם ליברמן. "הפערים לא גדולים", אמר והוסיף כי "זה תלוי בעיקר בכמה זמן ייקח להעלות את הדברים על הכתב".

בפתח פגישתו עם ליברמן אמר לוין: "ברוח שיתוף הפעולה אנחנו באמת מחדשים הבוקר את השיחות אחרי שקיימנו שיחות גם אתמול בלילה, בסך הכל הדברים מתנהלים בצורה טובה, עניינית, אני חושב שאפילו מהירה, ואנחנו מקווים לסכם את הדברים במהירות האפשרית. אני חושב שזה מהלך טבעי, מהלך שמחזק את מדינת ישראל, מחזק את יציבות הקואליציה, ויאפשר לנו לקדם את כל המהלכים החשובים שהממשלה והציבור שבחר בנו מעוניינים בהם". ליברמן אמר אחריו כי הוא מצטרף לכל מלה ולוין הוסיף כי הם מתחייבים "לעבוד קשה".

לוין וליברמן בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

פגישת צוותי המו"מ הקואליציוני תתחדש ב-12:30. "הבעיה העיקרית כרגע היא קבלת תקציבים מהאוצר למימון הפנסיות ותוכנית למשכנתאות ב-90% מימון. זה ייפתר במהלך היום. בכל מקרה, המגעים לא יתפוצצו על זה", העריכו מקורות המעורים במו"מ.

כניסת ישראל ביתנו לקואליציה צפויה להביא לשינויים בהרכב הממשלה, כמו גם במדיניותה. לדברי בכיר בליכוד, מינוי ליברמן לשר הביטחון צפוי להביא לסבב תיקים: השר זאב אלקין יקבל את תיק הכלכלה במתכונת מקוצצת, ותחום העבודה יועבר לאחריות שר הרווחה חיים כץ. לא ברור עדיין מי ימונה לתפקיד שר החוץ ואיזה תפקיד ימלא משה (בוגי) יעלון.

כחלון בישיבת סיעת כולנו במעלות, היוםצילום: גיל אליהו

ח"כ חנין זועבי מהרשימה המשותפת קראה לחרם בינלאומי על הממשלה בעקבות מינויו הצפוי של ליברמן. לדבריה, כשליברמן מונה לשר חוץ העולם לא השכיל להחרים את הממשלה. "מינויו של ליברמן על ידי נתניהו מראה שאיש זה מסוכן יותר: מי שמגרש ילידים מאדמתם, מי שמסית נגדם, מי שמסית נגד מימוש זכות הבחירות, מי שמעודד גל של משפטי שדה ורצח פלסטינים ברחובות - מסוכן לא פחות ממי שמעודד את חייל הרוצח מחברון בבית המשפט ושאיים להוריד לחברת כנסת גרזן על הראש".

ישיבת סיעת כולנו

סיעת כולנו התכנסה היום בשעות הצהריים במעלות כדי לדון במפץ הפוליטי. "זה לא סוד שעם יסוד הממשלה פעלתי להרחבתה של הממשלה, גם מול ראש הממשלה וגם מול השותפות הפוטנציאליות", אמר כחלון בפתח הישיבה והוסיף: "כידוע לכם, המשא ומתן עם מפלגת העבודה לצערי לא הבשיל לכדי הסכמות. לצערי זה לא צלח... היה צורך להתקדם ולבחון אפשרויות נוספות... ".

לדבריו, "מאז הדיווחים על מינויו הצפוי של חבר הכנסת אביגדור ליברמן לשר הביטחון נשמעו ביקורות רבות לגבי התאמתו לתפקיד. אני מתנגד ודוחה מכל וכל את הניסיון לפסול אישית את ח"כ ליברמן לכהן כשר הביטחון". כחלון הסתייג והוסיף כי "יחד עם זאת, צריך שיהיה ברור. הממשלה הזו קמה על בסיס ההתחייבות לשמירה על שלטון החוק, על בית המשפט העליון, על התנהלות בשיקול דעת, באחריות ובממלכתיות". כחלון הצהיר כי הוא מחוייב לכך "שהממשלה תפעל באחריות ושיקול דעת מתוך ריסון עצמי" וכי "מפלגת כולנו תשמור על מעמד בית המשפט ושלטון החוק, אנחנו לא נהסס להשתמש בזכות הווטו שיש לנו בנושא זה".

כחלון גם התייחס להדחתו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "מדינת ישראל חבה חוב גדול לשר הביטחון היוצא, משה יעלון", אמר. "מדובר באדם בעל מניות רבות בביטחון ישראל ושותף מרכזי בהובלת התפיסה הממלכתית והאחראית של מדינת ישראל. אני מקווה כי השר יעלון ישולב בתפקיד בכיר ומרכזי בקואליציה וימשיך לכהן כחבר קבינט. תרומתו לממשלה היא קריטית".

עוד על המגעים להרחבת הקואליציה: הלם ומורא במטכ"ל מתקיעת הסכין בגבו של יעלון / עמוס הראל | כדי להישאר רה"מ מוכן נתניהו לזרוק את המדינה לעזאזל / אמיר אורן | הדחת יעלון ומינוי ליברמן: נתניהו חותר לגמד את הצבא כדי לשמר את שלטונו / יוסי ורטר | מלחמת תרבות / רוית הכט | המחנה הציוני: ואיזה מסכנים המצביעים / רון חולדאי

התנגחויות במפלגת העבודה

בתוך כך, ההתנגחות בין יו"ר הקואליציה יצחק הרצוג ליריבתו במפלגת העבודה שלי יחימוביץ נמשכות גם היום. יחימוביץ התייחסה בראיון הבוקר לרשת ב' לדבריו של הרצוג אמש, כשתקף אותה בחריפות ואמר בין היתר כי היא "תהיה מנויה על מינוי ליברמן לשר הביטחון". לדבריה, מדובר במהלך מחושב שמטרתו להסיט את הכישלון ולהפוך אותו לדו קרב פרסונאלי. "מדובר בהפגנה כל כך בוטה וצורמת של התנערות מאחריות, של חוסר מנהיגות, של חיפוש אשמים, של תירוצים וירי לכל עבר, אחרי התבזות מתמשכת שנמשכה עוד ועוד", אמרה. יחימוביץ ציינה כי הרצוג "שימש כלי שרת בידיו של נתניהו והשטיח האדום עליו פסע ליברמן לתוך ממשלת נתניהו". יחימוביץ הוסיפה כי ניסתה, ביחד עם ח"כ ציפי לבני וח"כים בכירים אחרים במפלגה, להניא את הרצוג מהמהלך מאחורי הקלעים.

יחימוביץ התייחסה גם לציוץ של הרצוג בטוויטר הבוקר, לפיו "השמאל הקיצוני שם את הביטחון בידיים של ליברמן. לשמאל קיצוני אין מקום ב'מחנה הציוני'". לדבריה, "זה חמור ביותר, הוא משחק את משחק סמוטריץ', אותו יו"ר מפלגה שהיה מוכן להזחיל את מפלגת העבודה לתוך ממשלת נתניהו-בנט-שקד בלי שום הישג משתמש עכשיו ברטוריקה שלהם כדי לעשות דה לגיטימציה למחנה מאוד גדול של מחנה השלום, יש כאן חציית גבול מאוד מסוכנת ומאוד קשה לציבור הבוחרים שלנו, זה דבר שהוא בלתי נסלח בעיניי".

"אין ספק שכל מי שהספיד את בוגי יעלון עוד יאכל את כובעו, הוא מנהיג לאומי בשיעור קומה ומקובל על כל המחנות", אמרה יחימוביץ. "אין ספק שבוגי קנה את מקומו בצמרת ההנהגה הלאומית וזוכה לאמון גדול ואשמח לראות אותו בתפקידים משפיעים ביותר".

גם ח"כ ציפי לבני התייחסה לארועי אתמול. בפוסט שכתבה בעמוד הפייסבוק שלה, כתבה לבני כי "ההיסטוריה לא תסלח לנתניהו על הנזק שהוא עושה לישראל, והילדים שלנו לא יסלחו לנו אם נהיה עסוקים עכשיו במריבות פנימיות". לדבריה, "כשנתניהו היה צריך לבחור בין מתינות לקיצוניות... הוא בוחר בבחירה הנוחה לו פוליטית - ימין קיצוני וציני, ולעזאזל הממלכתיות, האחריות והביטחון". לבני קראה לשותפיה למחנה הציוני: "תניחו את הסכינים ואת ההיסוסים ותצטרפו למאבק האמיתי והכה הכרחי עכשיו על עתידה של ישראל".

כתבות מומלצות

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?