סגן השר פרוש יתפטר מהכנסת על רקע סכסוך פנימי ביהדות התורה

חבר אגודת ישראל, סגן שר החינוך, יפנה את מקומו לאיש דגל התורה יעקב אשר בעקבות החוק הנורווגי, לאחר שבחודשים האחרונים סירובו להתפטר איים על שלמות הסיעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגן שר החינוך, מאיר פרוש (יהדות התורה), יגיש מחר (ראשון) את התפטרותו מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי, ואת מקומו ימלא חבר הכנסת לשעבר יעקב אשר. התפטרותו של פרוש נועדה להפיג במקצת את המתח הגדול ששורר בין שתי השותפות בסיעת יהדות התורה - אגודת ישראל (מפלגתו של פרוש) ודגל התורה (מפלגתו של אשר). פרוש, בגיבוי אגודת ישראל, הציב במשך חודשים בפני השותפה הליטאית תנאים רבים לפינוי מקומו בעבור אשר, ובהם ערבויות שיבטיחו את מעמדם של אנשי סיעתו במרכז החינוך העצמאי ובשלטון המקומי.

סגן השר פרוש בכנסת, בנובמברצילום: אמיל סלמן

הסכסוך הפנימי בציבור החרדי האשכנזי הגיע לשיא בשבוע שעבר, כשח"כ משה גפני מדגל התורה הכריז בשבועון החרדי "משפחה" על סיום השותפות בין מפלגתו ובין אגודת ישראל. עם זאת נראה כי גפני עצמו לא מילא תפקיד פעיל במהלך האחרון, שמחזיר לכנסת את אשר, הפופולארי בציבור הליטאי. ההבנות בין הצדדים הושגו במשא ומתן ישיר בין פרוש ובין דוד שפירא, נכדו של המנהיג הליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן, ולא דרך הנציגים הפוליטיים של דגל התורה.

בתוך כך, צפוי גפני לרשום מחר כישלון נוסף: הצעת החוק הפרטית שהגיש לביטול התמריצים ללימודי ליבה בחינוך החרדי לא תעלה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, כפי שתוכנן בתחילה. שר החינוך נפתלי בנט תומך בפטור לחרדים מלימודי ליבה, כפי שהובטח ליהדות התורה בהסכם הקואליציוני, אבל מבקש לקדם את הנושא דרך הצעת חוק ממשלתית, וזאת על פי הבנות שאליהן הגיע לאחרונה עם סגנו פרוש ועם שר הבריאות יעקב ליצמן. את ההצעה הממשלתית אמור לנסח פרוש, מיד לאחר פרישתו מהכנסת.

מטעם פרוש נמסר כי הוא והרב שפירא קיימו כמה פגישות שעסקו ב"התלהטות הרוחות בתקופה האחרונה, וניהלו שיג ושיח בניסיון להגיע להבנות בנושאים שונים העומדים על סדר היום של הציבור החרדי. הצדדים הביעו רצון ונחישות להרגעת הרוחות". לפי ההודעה, "ראשי דגל התורה הביעו את דעתם שביצוע חוק הנורבגי יסייע להם להנמיך את המתחים, לגבש סיעה מאוחדת ובכך לתרום לחיזוק הישגיה של היהדות החרדית ולעבודה משותפת של סיעת יהדות התורה בכנסת, כפי שהיה בקדנציה האחרונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ