חוק העמותות: נדחתה הצעה להביא לדיון רשימה של ארגונים עליהם יחול החוק

בדיון בוועדת החוקה לקראת קריאה שנייה ושלישית הזהירה היועצת המשפטית כי יש ממד של השפלה במתכונת החוק הנוכחית. בישראל ביתנו הסכימו להתפשר על הנוסח והגדירו אותו "מרוכך"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר ועדת החוקה ניסן סלומינסקי והיועצת המשפטית של הוועדה סיגל קוגוט בישיבת הוועדה בדיון היום
יו"ר ועדת החוקה ניסן סלומינסקי והיועצת המשפטית של הוועדה סיגל קוגוט בישיבת הוועדה בדיון היוםצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת ניסן סלומינסקי דחה הצעה של חברי הוועדה מהאופוזיציה להביא לדיון רשימה של העמותות עליהן יחול חוק העמותות, בניסיון להוכיח שהנוסח הנוכחי כולל רק עמותות המזוהות עם השמאל.

בדיון שהתקיים הבוקר (רביעי) לקידום חוק העמותות לקראת קריאה שנייה ושלישית הזהירה היועצת המשפטית לוועדה, סיגל קוגוט, שהחוק במתכונתו הנוכחית כולל ממד של השפלה כלפי העמותות. "ברור שמה שאופף את ההצעה זה לא תשבוחות לארגונים", אמרה בדיון. לדבריה, "גם חיוב של אדם להזדהות בתגים ובאמירה, 'אני פלוני אלמוני, חטאתי, עוויתי, פשעתי', זה לא משהו שמעודד אותו להשתתף בדיון. הפער שנוצר מאז 2008 (אז גובשה חקיקה שמחייבת דיווח על תרומות, י"ל) בין ארגונים שונים לרבות כאלה שמקבלים תרומות זרות מחול מתורמים פרטיים ולא ממדינות, הוא פער מאוד גדול".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), שיזם הצעת חוק קיצונית יותר, הבהיר שיסכים להתפשר על הנוסח שמקדמת כעת הממשלה. "אני מצטרף לנוסח מרוכך יותר. המתקפה שיש על הדמוקרטיה הישראלית לא הוגנת. אני מציע להרבה מדינות אירופאיות להשקיע בסובלנות ודמוקרטיה באירופה. מדינת ישראל היא מדינת חוק שיודעת להילחם בתופעות חריגות". יו"ר מרצ זהבה גלאון תקפה בדיון את הטענה שנציגי עמותות שמאל הם סוכנים זרים ואמרה: "סוכן זר עומד לשבת במשרד הביטחון".

ח״כ בני בגין מתח ביקורת על הנוסח הנוכחי של החוק. לדבריו, "בוודאי שיש הבדל חשוב בין תרומה של יישות מדינית זרה כפי שמוגדרת בחוק, לבין תרומות מאנשים פרטיים מחו״ל. מסקנתי היא שההבדל הזה אינו עמוק מספיק כדי להביא להבדלה בחקיקה הזאת בין מדינות לבין אנשים פרטיים. אם עושים זאת, אז לכולם". "על פי זכרוני ראש הממשלה הציע שתי הצעות (לשינוי נוסח החוק, י"ל), האחת שלא יהיה תג בכנסת, והשנייה שהדיווח יהיה מהשקל הראשון. אני מציע שהדיווח יהיה מהשקל הראשון. אני מבין שהצעת החוק הזאת איננה עומדת בהתאם לבקשתו המפורשת של ראש הממשלה", הוסיף בגין.

הפגנה נגד חוק העמותות מול ביתה של השרה שקד, בדצמברצילום: מוטי מילרוד

ח״כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) הגדיר את הגשת הצעת החוק "בושה וחרפה". "זאת חקיקה שנויה במחלוקת שפוגעת בזכויות יסוד חוקתיות ממדרגה ראשונה. בהצעת החוק אין שום הסבר. הייתי מצפה ממשרד המשפטים ומגורמים מקצועיים לבוא ולהסביר שיש פה בעיות חוקתיות שהחוק לא חל על כולם", אמר. "אתם רוצים להרוס את עדאלה? עדאלה היא המרכז המשפטי היחיד לייעוץ לציבור הערבי", הוסיף סעדי.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) תקף גם הוא את מציעי החוק. "אתם הצלחתם בחוק הזה לומר דבר אחד: שמאלני זאת מילה גסה וארגונים שמנהלים זכויות אדם הם נגד האינטרס של המדינה. זה חמור מאוד", אמר רוזנטל. לדבריו, "לכולם יש אינטרסים: למדינות, לתאגידים ולאנשים פרטיים. הניסיון לייחס לאלה כוונות כאלה ולאחרים כוונות אחרות נועדה לשרת תכלית אחת: שיהיה שוני בחוק עצמו בין מי שיש לו אינטרס להשקיע פה והוא אדם פרטי, לבין מי שיש לו אינטרס להשקיע פה והוא מדינה". לפי רוזנטל, אם החוק היה חל גם על תורמים פרטיים, "ראש הממשלה לפני כל נאום בכנסת היה צריך לומר כגילוי נאות 'יש לי אדם שמממן לי עיתון בישראל שמקדם רק אותי ואת דעותיי', ושרת המשפטים היתה צריכה לומר שהיא מקבלת כסף מעבריין וסוחר סמים", כדבריו.

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) פנתה ליוזם החוק ח״כ בצלאל סמוטריץ וליו"ר הוועדה, ואמרה: "אתם מחשיכים את התקופה, אתם מחשיכים את המדינה, אתם מחשיכים את החברה. "אתם מונעים ממניעים פוליטיים המסנוורים את עיניכם. אינכם רואים את הפילוג והשיסוי שאתם יוצרים בחברה?". סויד הדגישה כי אינה מסכימה עם דרכם של "כל הארגונים שנתמכים מיישות זרה, אך אני בעד שקיפות שוויונית, חקיקה לא סלקטיבית ובעד הדמוקרטיה". היא הוסיפה כי "הטענה לחוק המקדם שקיפות היא טענת שווא שיוצרת מצג שווא, שכן כבר היום כל התרומות מדווחות ומפורסמות ברשם העמותות".

חוק העמותות, המחייב עמותות הנתמכות כספית על ידי מדינות זרות לפרסם בדרכים שונות את מקורות המימון שלהן, עבר בפברואר האחרון בקריאה ראשונה במליאה. צוות הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה גיבש מסמך חריף, המונה שורה של ליקויים משפטיים בנוסח החוק המוצע. בין היתר, נטען, החוק צפוי לפגוע בחופש הביטוי של נציגי העמותות ולהטיל עליהם מורא כשיבואו לשאת דברים בכנסת או במשרדי הממשלה השונים; החוק יכביד על הוצאותיהן הכספיות של העמותות באופן לא שוויוני לעומת עמותות מקבילות ובנוסף, חברי הצוות מציעים להחיל אותו גם על תורמים פרטיים זרים ולא רק על מדינות.

על אף הליקויים הבהיר סלומינסקי כי בכוונתו לקדם את החוק שיזמה שרת המשפטים, איילת שקד ממפלגתו. "למרות חוות הדעת המשפטית החוק הזה הוא ראוי והוא יעבור", אמר אתמול. לדבריו, "המטרה המרכזית שלנו היא שמדינה זרה לא תתערב בענייניה הפנימיים של ישראל באמצעות העברת כספים לעמותות שפועלות כגיס חמישי. שמירה על עצמאותה של המדינה גוברת על אי הנעימות של אותן עמותות".

סיעות הקואליציה סיכמו על קידומו של החוק במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עליהם חתמו. ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר פעם אחר פעם בחודשים האחרונים שייפעל לקדם את החוק, אך דרש שני שינויים בו: ביטול הסעיף המחייב נציגי עמותות לענוד תגים המציינים כי פעילותם נתמכת על ידי ממשלות זרות בכל פגישותיהם בכנסת ובמשרדי הממשלה, וכן תביעה שלא נענתה עד כה, להרחיב את השקיפות מהדולר הראשון שיעבירו הממשלות לארגונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"