יהונתן ליס
יהונתן ליס

כאלף אנשים השתתפו הערב (שבת) בהפגנת השמאל בתל אביב במחאה על צירוף ישראל ביתנו לקואליציה ומינויו של אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון.

בין המשתתפים היו ח"כים ממרצ ומהרשימה המשותפת, בהם יו"ר מרצ, זהבה גלאון, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, וכן ח"כ יוסף ג'בארין, ח"כ עבדאללה אבו מערוף, ח"כ מיכל רוזין, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ אילן גילאון, ח"כ עיסאווי פריג׳ וח"כ דב חנין. המפגינים התכנסו בכיכר מגן דוד וצעדו לכיוון רחוב דיזנגוף, תוך קריאת קריאות נגד הממשלה ונגד השותף החדש בקואליציה, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

גלאון אמרה בהפגנה כי "עכשיו, אחרי שאבי גבאי ובוגי יעלון החליטו שיש צפרדעים שאי אפשר עוד לבלוע, ושלפעמים בנאדם צריך לקום ולומר 'די', והתפטרו מהממשלה - אנחנו נמצאים בנקודת שפל בפוליטיקה הישראלית. כי יהיה לנו את שר הביטחון הסחיט והמושחת ביותר בתולדות ישראל, איש ציני, שונא אדם, ששני מניעיו היחידים הם כוח וכסף הוא עומד לקבל לידיו את תיק הכוח האינסופי".

"נתניהו הפך את מדינת ישראל למדינה מושחתת, חסרת חמלה, שמכרה את נשמתה ואת כספנו לקיצונים, למתנחלים, לאינטרסים סקטוריאליים", אמרה גלאון. "הממשלה הזו מסמנת עוד ועוד אנשים כאויבי ציבור, כשמאלנים, כבוגדים, כצבועים, כלא רלוונטיים. עוד ועוד אנשים מנופים מהדרך ונשארים רק אלו שלא יודעים איך להזדעזע כי הם מלכתחילה לא האמינו בכלום. גבולות המחנה של נתניהו מצטמצמים למחנה של איש אחד, מוקף חנפנים".

ח"כ זנדברג אמרה כי "ציבור גדול מביע חוסר אמון אל מול מפגן הציניות שבו מופקרים כל עקרון ואידיאולוגיה לטובת היאחזות בכסא, ובמחיר של הפקרת ביטחוננו והערכים החשובים ביותר שלנו. הדבר החשוב ביותר שצריך לעשות מול הממשלה הקיצונית ביותר בתולדות ישראל הוא לבנות אופוזיציה שלא מתכופפת, לא מתנצלת ולא פוזלת כל הזמן לממשלה שהיא אמורה להתנגד לה. אחרי השקרים של השנה האחרונה אין לנו שום דרך לסמוך על מפלגת העבודה שלא תמשיך לנסות לזחול לממשלה, וההפגנה הערב היא של כל כוחות האופוזיציה האמיתיים".

ח״כ עודה אמר: "ליברמן רוצה לפגוע בחברה האזרחית, בבית המשפט העליון, בשוברים שתיקה, ובמיוחד בציבור הערבי. אנחנו ביחד, ערבים ויהודים, נתגבר עליו. הם רוצים לראות את כל היהודים נגד כל הערבים ואת כל הערבים נגד כל היהודים, ואנחנו עומדים מולם ערבים ויהודים נגד הכיבוש והגזענות. אנחנו נקים את המחנה הדמוקרטי, נהווה את האלטרנטיבה האמיתית שתפיל את שלטון הימין".

לקראת ההפגנה אמר ח"כ חנין כי "החברה שלנו ממשיכה לגלוש למחוזות מסוכנים. כל שדרוש כדי שהרשע ינצח הוא שהאנשים הטובים לא יעשו דבר. בישראל של 2016, האמרה הזאת נכונה מתמיד. יש בישראל מחנה גדול של אנשים שמתנגדים לגזענות ותומכים באזרחות שווה ובחיים משותפים, שמתנגדים לכיבוש ותומכים בשלום של צדק ועצמאות לשני העמים, ושמאמינים שיכול להיות כאן צדק חברתי. אבל את האנשים האלה אנחנו לא שומעים. הזירה הציבורית נשלטת על ידי ביריונות הסתה וגזענות שמקורן בממשלה".

"את התהליכים המסוכנים שמובילה הממשלה אפשר לעצור ולהפוך. את הרחוב אסור להפקיר להפגנות מהסוג שאורגנו אחרי פרשת החייל מחברון, בהן קראו להרוג ערבים ושמאלנים. חייבים ליצור כיוון הפוך, משקל נגדי לתהליכים המסוכנים. בשביל שישראל תהיה מדינה צודקת, שוויונית ושוחרת שלום, חייבים להפסיק להסתגר בבית ולהתחיל להשמיע קול. אי אפשר להמשיך לצפות מהאופוזיציה הפרלמנטרית שמחפשת דרך להצטרף לממשלה לעצור את הסחף הזה", אמר חנין.

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?