בעקבות דרישת היועמ"ש: אישור מינויו של ליברמן לשר הביטחון לא יתקיים במשאל טלפוני

מנדלבליט הבהיר לבכירים בלשכת רה"מ כי יש לקיים את ההצבעה על המינוי הרגיש בישיבת ממשלה, וזו תתקיים מחרתיים; בנט ונתניהו התעלמו זה מזה בישיבת הקבינט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות דרישת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בוטל המשאל הטלפוני שהיה אמור להתקיים בין שרי הממשלה כדי לאשר את מינויו של אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון. פקיד בכיר בירושלים ציין כי מנדלבליט הבהיר לבכירים בלשכת ראש הממשלה כי מינוי של שר ביטחון הוא חשוב ורגיש מדי מכדי שיאושר במשאל טלפוני ולא בישיבה מן המניין. לפיכך הוחלט לדחות את ההצבעה על המינוי לישיבת הממשלה שתתקיים ביום שלישי בבוקר. לאור זאת, השבעתו של ליברמן וההצבעה על מינויו בכנסת יתקיימו רק ביום רביעי.

מינויו של ליברמן היה אמור להיות מאושר על ידי הממשלה והכנסת כבר בשבוע שעבר, אולם בשל האולטימטום שהציב שר החינוך נפתלי בנט בעניין הסדרת עבודת הקבינט המדיני-ביטחוני נדחתה ההצבעה. הבוקר (ראשון) לא התקיימה ישיבת ממשלה ובלשכת נתניהו תכננו לקיים משאל טלפוני בין השרים כדי לאשר את מינוי ליברמן. עם זאת, בעקבות נסיונות התיווך בין נתניהו לבנט נדחה המשאל הטלפוני למחר. אלא שבינתיים פנה היועץ המשפטי מנדלבליט ללשכת ראש הממשלה והביע את התנגדותו להליך האישור הטלפוני וההצבעה על מינוי ליברמן נדחתה לישיבת הממשלה מחרתיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט בתל אביב, בנובמבר האחרוןצילום: מוטי מילרוד

"נתניהו נראה רע, מדוכדך ולא מרוכז"

צילה של המתיחות הרבה בין נתניהו לבנט ריחף מעל ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיימה היום במשרד ראש הממשלה. שני מקורות שנכחו בישיבה אך ביקשו לשמור על עילום שם ציינו כי בנט ונתניהו לא לחצו ידיים ולא החליפו מילה לכל אורך הישיבה. "נרשמה התעלמות הדדית ביניהם", אמר אחד המקורות. "סוגיית המחלוקת ביניהם לא עלתה אפילו במילה במהלך הישיבה".

אלא שהסוגיה הגדולה יותר שהאפילה על ישיבת הקבינט היתה הפרסום לגבי המלצת המשטרה להגיש כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. מקורות שנכחו בישיבה ציינו כי נתניהו נראה מוטרד מאוד במהלך הישיבה ולמעשה קיצר את הדיון, שעסק בסוגיות אנרגיה, וחתם אותו אחרי שעה וחצי בלבד. "הוא היה נראה רע מאוד, מדוכדך ולא מרוכז", אמר אחד המקורות. "נתניהו פשוט לא היה שם. הראש שלו היה במקום אחר ולכולם היה ברור מהו אותו מקום".

עדות לכך שתשומת לבו של נתניהו הוקדשה באותן שעות בעיקר לפרשייה בה מעורבת רעייתו התקבלה כ-20 דקות אחרי ישיבת הקבינט. ראש הממשלה העלה לדף הפייסבוק שלו הודעה מטעם משפחת נתניהו. "בהודעת המשטרה לא היתה שום המלצה להעמיד לדין את הגברת נתניהו", נכתב בפוסט. "בניגוד לפרסומים הגברת נתניהו לא ביצעה עבירה כלשהי. הטענות השונות שעולות באמצעי התקשורת יתבררו כעורבא פרח כפי שקרה עם כל הטענות שהוטחו במשפחת נתניהו לאורך השנים".

בשעות שלפני ואחרי ישיבת הקבינט נמשכו ניסיונות התיווך בין בנט לנתניהו במטרה לסיים את המשבר ביניהם על רקע דרישת בנט למנות מזכיר צבאי לשרי הקבינט ולחשוף את האחרונים למידע ביטחוני ומדיני רב יותר מבעבר. בנט מצידו הבהיר במהלך היום כי הוא מסרב לזוז מדרישותיו גם במחיר של עזיבת הממשלה. "אנחנו לא מבקשים ג'ובים ולא מבקשים כסף. אנחנו מבקשים לשמור על חיי אדם. חיי אדם חשובים מתיקים בממשלה", אמר בסיור בירושלים. חברתו של בנט למפלגה, שרת המשפטים איילת שקד הלכה רחוק עוד יותר ואמרה בבוקר בראיון לגלי צה"ל כי בנט לא יוותר על דרישותיו גם במחיר של הליכה לבחירות. עד שעות הערב המאוחרות לא הניבו מאמצי התיווך בין נתניהו לבנט תוצאות והם יימשכו מחר.

בשעות אחר הצהריים עוד ניסה גם שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה לתווך בין נתניהו לבנט. ליצמן הציע פשרה לפיה עד שהוועדה שמינה נתניהו בראשות היועץ לביטחון לאומי לשעבר יעקב עמידרור תגיש את המלצותיה לגבי שיפור עבודת הקבינט, ישמש ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל או אחד מסגניו כ"מזכיר קבינט" שיהיה אחראי לעדכן את השרים על התפתחויות מדיניות וביטחוניות. בנט אמר כי ליצמן פנה אליו עם ההצעה והוא השיב בחיוב "מתוך רצון לכבד את ראש הממשלה". לדבריו, כאשר ליצמן פנה לנתניהו עם אותה הצעה, ראש הממשלה סירב.

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

א"ב יהושע בביתו בגבעתיים

"בסוף נחבק את מנסור עבאס וחבריו, אבל לא אזכה לראות את זה"

מדור טיסות 
וובה דיאצ'נקו
אירינה טיפוגרף
צילום: תומר אפלבאום 
נתב"ג
נמל התעופה בן גוריון
שדה תעופה

שכנה צברית הביאה לי עיתון ואמרה: "תסתכלי, דרושים". ככה התקבלתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ