אביגדור ליברמן הושבע לשר הביטחון: תומך בפתרון שתי המדינות

בהצהרה שנשא לאחר השבעתו בכנסת אמר יו"ר ישראל ביתנו כי "נאומו של נשיא מצרים היה חשוב ביותר, עלינו להרים את הכפפה". נתניהו: "מחויב לשלום עם שכנינו הפלסטינים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וליברמן נושאים דברים לאחר ההשבעה, הערב בכנסת
נתניהו וליברמן לאחר ההשבעה, הערב בכנסתצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) הצהיר הערב (שני) אמונים ונכנס לתפקידו כשר הביטחון. בתום ההשבעה נשאו נתניהו וליברמן דברים בכנסת, ואמרו כי הם מחוייבים לשלום ותומכים בפתרון שתי המדינות.

"אני מחויב להשיג שלום עם שכנינו הפלסטינים וכל שכנינו", אמר רה"מ בהצהרה משותפת עם ליברמן. "יוזמת השלום הערבית כוללת מרכיבים חיוניים, שיכולים לסייע לשקם משא ומתן קונסטרוקטיבי עם הפלסטינים. אנחנו מוכנים לנהל מו"מ עם מדינות ערב על עדכון היוזמה, באופן שישקף את השינויים הדרמטיים מאז 2002, ולשמור על היעד המוסכם של שתי מדינות לשני עמים". נתניהו הוסיף: "אנו מקדמים בברכה את נאומו האחרון של א-סיסי ואת נכונותו לקדם שלום באזור".

ליברמן בכותל, הערב

שר הביטחון הנכנס אמר כי הוא "מסכים לכל הדברים, כולל שתי מדינות לשני עמים. דיברתי לא פעם על הכרה באותו פתרון של שתי מדינות לשני עמים. אני בהחלט מסכים שגם ביוזמה הערבית יש כמה אלמנטים מאוד חיוביים שמאפשרים לנהל דיאלוג רציני עם מדינות האזור". לדברי ליברמן, "דיברתי לא פעם על הכרה בשתי מדינות. תמכתי מאוד בנאום בר אילן. נאומו של א-סיסי היה חשוב מאוד ויצר הזדמנות אמיתית שחובה עלינו לנסות להרים את הכפפה".

מליאת הכנסת אישרה את מינויו של ח"כ אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון ברוב של 55 תומכים לעומת 43 מתנגדים. חבר הכנסת בני בגין נמנע בהצבעה. כשעלה לדוכן להישבע הגיש ליברמן ליו"ר הכנסת אדלשטיין את מכתב ההתפטרות שלו מחברותו בכנסת במסגרת החוק הנורווגי. במקומו תיכנס לכנסת יוליה מלינובסקי, חברת מועצת העיר חולון וראש ישראל ביתנו בעיר.

יחד עם ליברמן הושבעו שני שרים נוספים: חברתו של ליברמן לסיעה סופה לנדבר נכנסה מחדש לתפקיד השרה לקליטת עלייה, וח"כ צחי הנגבי (הליכוד) הושבע לתפקיד שר בלי תיק במשרד ראש הממשלה, כחלק מהתחייבותו של נתניהו כלפיו עם כינון הממשלה לפני כשנה.

להשבעתו של ליברמן קדם דיון ממושך במליאת הכנסת. בזה אחר זה תקפו חברי האופוזיציה את המינוי, ומתחו ביקורת על התנהלותו הפוליטית של ראש הממשלה בשבוע החולף. כך מתח ח"כ עמיר פרץ ביקורת על ניסיונותיו של מנהיג מפלגתו יצחק הרצוג לחבור לקואליציה של נתניהו. "ייתכן מאוד שהרצוג שגה בכך שהאמין לבנימין נתניהו", אמר פרץ והוסיף, "אני אומר לעם ישראל מה שאמרתי ביום שבו התפטרתי מממשלתו של ביבי: נתניהו הוא לא הפתרון - הוא חלק מהבעיה". פרץ, שבעצמו כיהן כשר ביטחון מבלי שצבר ניסיון צבאי ארוך, אמר: "אין לי שום בעיה באופן אישי עם אביגדור ליברמן. אין שום בעיה עם זה ששר ביטחון אזרחי נכנס לתפקידו. אני בטוח בכך שגודל האחריות יביא לכך שהדברים הולכים להיות מאוזנים יותר, ומכיוון שהוא הולך להיות שר הביטחון של כל עם ישראל, אני מאחל לו את כל ההצלחה".

מכתב ההתפטרות שהגיש ליברמן לאדלשטיין

ח"כ מיקי רוזנטל התבטא בצורה חריפה יותר ואמר כי ליברמן הוא "אדם גזען, אדם אלים שהורשע בהכאת אדם. מדובר באדם חסר אחריות שאין קשר בין הבטחותיו למעשיו ומדובר כמובן באדם מושחת – הקשרים של ליברמן עם כל מיני אנשים מפוקפקים מטריד ביותר. כיצד בזמן היותו איש ציבור זרמו לכיסו ולכיסי משפחתו מיליונים רבים? הסיפור הזה לא נחקר עד תום וטרם ניתן הסבר לציבור בגינו".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הדגיש במליאה כי אינו מוטרד ממינויו של שר הביטחון החדש. "יש יותר מסוכנים ממנו", אמר טיבי, "ראש הממשלה למשל. מאז הבחירות הוא גנב את האג'נדה של ליברמן והעלה את ההסתה נגד ערבים לדרגת אמנות מסוכנת”. טיבי תקף גם את ניסיונותיו של הרצוג להצטרף לקואליציה של נתניהו: "בדרך כלל אופוזיציה מפילה ממשלה, הפעם הממשלה הפילה את האופוזיציה והמליכה את ליברמן", אמר.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הזכיר בנאומו את כל הבטחותיו של ליברמן מימיו על ספסלי האופוזיציה. "סוף סוף יש לנו שר שאצלו מלה זו מלה, התחייבות זו התחייבות", אמר חנין. "הוא מפציץ את סכר אסואן, מפרק את הרשות הפלסטינית, ממוטט את חמאס ומחסל את הנייה תוך 48 שעות מרגע מינויו. מי שידע לזהות מיד מי העומד מאחורי הפיגוע בתל אביב – חברי הכנסת הערבים – הוא מצפן מוסרי וקובע ש'החייל היורה מחברון הוא גיבור', יודע לאתר את האויבים האמיתיים ואומר שאנשי השמאל הם סייעני טרור". לדברי חנין, מינויו של ליברמן "מסוכן ומדאיג, במיוחד נוכח חולשת האופוזיציה שחלק ממנה עוד ניסה להזדחל לממשלה הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ