מת אשר ידלין, מבכירי מפלגת העבודה וההסתדרות בשנות השבעים

ידלין, שהיה מזכיר "חברת העובדים" ויו"ר קופת חולים כללית, הורשע בקבלת שוחד בפרשה שכונתה על שמו. לימים כתב כי סיפור חייו הוא "סיפור הסתאבותה של החברה הישראלית ושל תנועת העבודה"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

אשר ידלין, מבכירי מפלגת העבודה וההסתדרות ואחד האנשים החזקים במדינה בשנות ה-70, אשר ירד מגדולתו בעקבות פרשת שחיתות שבגינה נשלח לכלא, מת בסוף השבוע בגיל 93.

ידלין נולד ב-1923 בראשון לציון, למד בגימנסיה "הרצליה" בתל אביב והיה פעיל בתנועת "המחנות העולים" וממייסדי קיבוץ חמדיה. בצעירותו הצטרף למפא"י והשתלב במנגנון המפלגתי. נישואיו לדליה גולומב, בתו של מפקד "ההגנה" אליהו גולומב ואחייניתו של משה שרת, לימים שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני - הקנו לו כרטיס כניסה לאחת המשפחות המיוחסות במדינה. "אותם ימים בבית הגולומבים עיצבו את חיי… בבית זה חונכו מיטב האנשים, שם צמחה הרוח הגדולה", כתב לימים.

אשר ידלין ב-1976צילום: דניאל רוזנבלום סט

גם מצד אביו השתייך ידלין למשפחה חשובה: בן דודו, אהרן ידלין, היה לימים שר החינוך בממשלת רבין הראשונה וחתן פרס ישראל (בנו הוא אלוף במיל' עמוס ידלין, לשעבר ראש אמ"ן).

ב-1966 מונה ידלין למזכיר "חברת העובדים" של ההסתדרות וב-1972 מונה ליו"ר וגזבר קופת חולים כללית. כך הפך לאחד האנשים החזקים במנגנון העבודה וההסתדרות. ואולם ב-1976, לאחר שאושר מינויו לנגיד בנק ישראל, הוא נעצר בחשד לקבלת שוחד בעסקאות נדל"ן של נכסי קופת החולים. ידלין הודה בקבלת חלק מהכסף, אך טען כי לא לקח אותו לכיסו, אלא העבירו לקופת המפלגה.

ב-1977 הוא הורשע בעבירות שוחד ונשלח לכלא, שם ריצה עונש מאסר עד 1981. מהכלא פרסם את ספרו "עדות". הרשעתו ומאסרו, שנודעו בשם "פרשת ידלין", פגעו קשות בתדמיתן של מפלגת העבודה וההסתדרות והיו חלק מפרשות שחיתות בהן היו מעורבים בכירים נוספים במפא"י. הפרשות תרמו להתחזקות תדמית העבודה כמפלגה בעלת מנגנון מסואב ומושחת, דבר שהוביל למהפך השלטוני ב-1977.

בספרו "עדות" כתב ידלין: "סיפורי אינו סיפורו של אשר ידלין בלבד. זהו סיפור הסתאבותה של החברה הישראלית ושל תנועת העבודה. אין זה מקרה שנפילתי חפפה את נפילת שלטון המערך - יחד הגענו לקצה הדרך... אני קורבן במובן זה שרבים, רבים מאוד מאישי הצמרת המינהלית והפוליטית של מדינת ישראל יכלו לשבת במקומי. אני קורבן גם מבחינה זו, שעל ספסל הנאשמים לא ישב אשר ידלין האיש, אלא אשר ידלין הסמל". עוד כתב כי הוא מקווה "שיניחו על כפות המאזניים" גם את תרומתו לבניין וליצירה משך שנות דור.

לאחר המאסר התגרש ידלין מאשתו דליה ונישא לעורכת הדין טליה לבני. בהמשך התגרש גם ממנה. הוא הותיר את בנו, פרופ' עמרי ידלין המשמש כנשיא המכללה האקדמית ספיר, ונכדים. ידלין תרם את גופתו למדע ולא תיערך לו הלוויה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ