בעקבות פסיקת בג"ץ, הופצו תעודות כשרות אלטרנטיבית בנוסח חדש

בנוסח החדש של ארגון "השגחה פרטית" אין התייחסות לאופן הכנת המזון וכותרתו הוחלפה ל"ברית מהימנות". זאת, מאחר שלפי החוק אסור להציג "מצג כשרותי" כתוב ללא תעודה של הרבנות הראשית

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

שבוע וחצי לאחר פסיקת בג"ץ, ארגון הכשרות האלטרנטיבית "השגחה פרטית" הנפיק ל-27 העסקים שבפיקוחו תעודות בנוסח חדש שאמור לעמוד במגבלות שהטילו השופטים. השופטים קבעו, כי על פי חוק איסור ההונאה בכשרות – כל עוד אין בעסק תעודה רשמית מטעם הרבנות הראשית לישראל, אסור להציג בו "מצג כשרותי" כתוב כלשהו, גם אם הדבר נעשה במלים עקיפות כגון "השגחה" או "פיקוח", או עדות על עמידה בכללי ההלכה כפי שהיה בתעודות הישנות של השגחה פרטית.

בנוסח החדש אין התייחסות לאופן הכנת המזון. בעל העסק חתום על מסמך, יחד עם הרב אהרן ליבוביץ, העומד בראש הארגון ומפקח עליו הלכתית, ובו נכתב "אנו רואים באמון שניתן בנו על ידי הרב אהרן ליבוביץ ואנשי צוותו לגבי פעילות בית העסק שלנו, ערך חברתי מקודש. נעשה כל מאמץ לעמוד בכל התנאים שהוצבו בפנינו על ידם על מנת שהקהילה תוכל לאכול אצלנו בבטחה".

תעודת הכשרות החדשה שהפיקה "השגחה פרטית" לבית קפה בירושלים

שופטי בג"ץ התייחסו למצג כשרותי בכתובים, שעלול לייצר רושם אצל הלקוח כי המזון במקום נמצא בכשרות של הרבנות. מאז, עבד הארגון בעזרת היועץ המשפטי שלו, הפרופ' אביעד הכהן, על הנוסח החדש. כותרת התעודה של השגחה פרטית – שבנוסח הישן היתה "ברית נאמנות" - הוחלפה ל"ברית מהימנות", ניסוח המרמז על ברית בעל פה ולא בכתב, והלוגו של הארגון בראש המסמך מופיע באופן אילם, ללא הכיתוב "השגחה פרטית". בתחתית התעודה נוספה הערה: "למען הסר ספק תעודה זו אינה מהווה 'תעודת הכשר' במשמעותה בחוק איסור הונאה בכשרות".

מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה, כי "בית המשפט אמר את דברו באופן ברור וצלול. כל מצג בכתב שנועד ליצור רושם שמקום הוא כשר, הינו אסור על פי חוק. תעודות כשרות ניתנות רק על ידי הרבנות הראשית והרבנויות המקומיות המוסמכות לכך על פי החוק. ניסוח האשור/התעודה בדרך מתחכמת בידי גורם שאינו מוסמך תיחשב כהפרת החוק וזילות בהחלטת בג"ץ".

תגובת השגחה פרטית להודעת הרבנות: "'השגחה פרטית' היא מודל כשרות חלופי למסעדות ולבתי עסק. הארגון פועל לפי כל כללי ההלכה ומפעיל משגיחות ומשגיחי כשרות, המבקרים בצורה סדירה בבתי העסק, מנחים אותם ובוחנים אותם על מנת להבטיח שהכנת המזון וכל מה שקשור אליו נעשים לפי כללי הכשרות, והציבור יכול לאכול שם בבטחה. הארגון שם בראש סדר העדיפויות שלו מחויבות להלכה, שקיפות ואמינות. ארגון 'השגחה פרטית' אינו חדש ואינו מייצר כשרות חדשה. הארגון דואג לפקח על עסקים שמאסו בקומבינות הרבנות ובמפעל הג'ובים ומעוניינים להעניק ללקוחותיהם כשרות אמיתית, תוך מעורבות ודאגה לפרטים הקטנים. ארגון 'השגחה פרטית' לא מעניק תעודת כשרות ולא עובר על החוק ועל פסיקת בג"ץ. בנוסף, בהשגחה פרטית מדגישים כי לאחר פסיקת בג"ץ שונה נוסח התעודה כך שהוא אינו עובר על החוק וכי התעודה אינה תעודת כשרות. על כן, ברבנות משמיעים טענות שווא לעבירה על החוק ומסתמן כי הם שמו להם למטרה לתקוף את פרויקט השגחה פרטית על אף שהפרויקט לא עובר על החוק ומציית לכל האמור בפסיקת בג"ץ. נראה שהדבר נובע מחשש אמיתי שמפעל הג'ובים, הקומבינות והמונופול אותו הרבנות משמרת בעניין הכשרות ילך ויעלם מהעולם ולא שירות הציבור הוא מה שעומד לנגד עיניה, וחבל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?