בהיעדר הסכמות עם ש"ס, בוטלה ישיבה הוועדה למינוי דיינים

גורמים בוועדה אמרו שש"ס מנסה לדחות את מינוי ששת הדיינים הקבועים בבית הדין הרבני הגדול כדי "לשפר עמדות" בגוף הבוחר. עד 15 ביולי אמורים להתמנות הדיינים ולא יושבת ביה"ד

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

החלטת בג"ץ משבוע שעבר לבטל את המינויים הזמניים של דיינים בבית הדין הרבני הגדול, לא גורמת לפי שעה לתוצאה הרצויה – מינוי שישה דיינים קבועים. הוועדה למינוי דיינים בראשות השר יובל שטייניץ ביטלה ישיבה שאמורה להתקיים מחר (רביעי) והיתה אמורה להביא לקידום העניין.

מפלגת הבית היהודי לא מאותתת לפי שעה על כוונות להיאבק למען מינוי דיינים בעלי אוריינטציה ציונית או עצמאית, כמו רבני צוהר או הרב אוריאל לביא, שהתיר ב-2014 עגונה שבעלה מחוסר הכרה. זאת, נוכח התנגדות ש"ס ויהדות התורה למינוי רבנים אלה לבית הדין הגדול, ועל אף שהגוש הלא חרדי נהנה מרוב בוועדה.

בית הדין הרבני הגדול בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: טלי מאייר

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה השבוע לאתר סרוגים "שהכל תלוי בהסכמות עם ש"ס" ובהתנהלותו של יו"ר הוועדה שטייניץ. הנימוק הרשמי לביטול הישיבה מחר הוא קושי של חלק מחברי הוועדה להתייצב לדיון. בסביבתו של שטייניץ הבהירו כי שתי ישיבות אחרות בנושא עדיין מתוכננות לשבועות הקרובים.

עם זאת, מקורות בוועדה ומחוץ לה מעריכים כי אין ביטחון שהסחבת במינוי הדיינים תיעצר עד המועד שקבע בג"ץ - 15 ביולי. במועד זה יפקעו בהוראת בית המשפט כל המינויים הזמניים ובית הדין הרבני הגדול יושבת עד למינוי הדיינים הקבועים. לדבריהם, ש"ס מעדיפה לא להגיע להסכמות בשלב זה ולהמתין עד אחרי פגרת הקיץ כדי לשפר עמדות בוועדה.

בוועדה למינוי דיינים מכהנים כיום תשעה חברים (במקום 11, לאחר פרישתם לגמלאות של שני דיינים מבית הדין הרבני הגדול) וביניהם יש לגוש הלא חרדי רוב של חמישה. על אף שהדיין היחיד שמונה לאחרונה, הרב אליעזר איגרא, כבר הושבע בבית הנשיא לפני כמעט שבועיים, הוחלט לפי שעה לא למנות אותו כחבר הוועדה, מהלך שהיה מגדיל את מספר חברי הוועדה מתשעה לעשרה ומחזק לכאורה את הקבוצה הלא-חרדית.

בסוף אוגוסט תסתיים כהונתה בוועדה של ד"ר רחל לבמור, שמונתה ב-2013 מתוקף חוק שמקצה מושב מיוחד לטוענת רבנית. בכך יפסיד הגוש הלא-חרדי את הרוב לטובת החרדים. במקומה של לבמור צפוי להתמנות השר לשירותי דת, דוד אזולאי.

על מנת שמינוי הדיינים יאושר יש לגבש רוב מיוחס של שבעה מתוך תשעה חברים בוועדה. עוד בסמכות הוועדה למנות ארבעה דיינים לבתי הדין האזוריים. לצורך מינויים אלה די ברוב רגיל. באופן תיאורטי, גם בלי הקול של שטייניץ, שלא צפוי להצביע נגד החרדים משיקולים קואליציוניים – יכולים חמשת החברים הלא-חרדים בוועדה להביא למינוי דיינים בעלי אוריינטציה ציונית לבתי הדין האזוריים.

אלא שהשר שטייניץ אמר במספר הזדמנויות כי לא יקבע מועד להתכנסות והצבעה כל עוד אין הסכמות בין חברי הוועדה. ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני), חברת הוועדה למינוי דיינים, אמרה כי "הוועדה חייבת להתכנס באופן מיידי. לא כמס שפתיים מול בג״ץ אלא מתוך מטרה להצביע ולמנות דיינים. הגיעה העת שהוועדה תראה לנגד עיניה את טובת הציבור הרחב בלבד ולא את האינטרסים הפוליטיים שמונעים כיום את כינוסה. לציבור הבא בשערי בית הדין הגדול נגרם עינוי דין מתמשך. זוהי תעודת עניות שהוועדה לא היתה מסוגלת לקיים ישיבה אלא בהוראת בג״ץ״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ