יעלון נגד יו"ר הקואליציה: "הניסיונות הפוליטיים להרוס את מערכת הביטחון מבישים ומדאיגים"

מוקדם יותר היום אמר ח"כ ביטן (הליכוד) כי "יש משהו שקורה לראשי המוסד והשב"כ, משהו בתפקיד עושה אותם שמאלנים". שר הביטחון לשעבר: ההסתה נמשכת בשיטתיות, נשלם על כך מחיר יקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן (ליכוד) אמר היום בשבת תרבות בבאר שבע ש"יש משהו שקורה למי שהולך להיות ראש המוסד וראש השב"כ. לאורך השנים הם הופכים להיות שמאלנים. משהו בתפקיד עושה אותם שמאלנים". הוא הוסיף: "כשהם היו בתפקיד הם היללו את ראש הממשלה. אם הם לא הסכימו איתו, הם לא היו חייבים להלל".

ביטן סיפר גם שראש המוסד לשעבר מאיר דגן החזיק בדעות ימניות קיצוניות לפני שהתמנה לעמוד בראשות הארגון. הוא אמר: "אני זוכר את דגן, לפני שהוא התמנה לראש המוסד, הוא היה אצלי בסניף הליכוד ראשון לציון. הוא רצה להתמודד לכנסת מטעם הליכוד, הוא היה ימני באופן מחריד, ממש ימני קיצוני, ואחרי שהוא נכנס למוסד, הוא יצא משם משהו אחר. זאת אומרת קורה משהו".

בדבריו תקף ביטן את שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, ואמר "יעלון היה שר ביטחון בסדר גמור, אבל הבעיה המרכזית שלו זה שהוא היה רמטכ"ל על. אנחנו לא צריכים שר ביטחון שיעשה רק מה שהצבא אומר, אנחנו צריכים שר בטחון שיחשוב מעבר לדברים האלה, ושלא יהיה רמטכ"ל על אלא משהו אחר". לדבריו: "הצענו לו את תיק החוץ, לא פחות חשוב, והוא לא רצה. אז עזב. אבל לבוא ולהגיד שהוא עזב בגלל החייל היורה, זה לא נכון".

יעלון בכנס הרצליה, החודשצילום: מוטי מילרוד

השר לשעבר יעלון הגיב הערב על דברי ביטן בחריפות. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב יעלון ש"הניסיונות הפוליטיים המסוכנים להרוס את מערכת הביטחון ולהסית נגד ראשיה נמשכים בשיטתיות. מביש ומדאיג. אנו נשלם על כך מחיר יקר מאוד".

גם באופוזיציה תקפו את דבריו של ביטן. חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) כתבה בטוויטר: "מה קורה לראשי מערכת הביטחון בתפקיד? אחריות קוראים לזה. מפגש עם מציאות מורכבת וחובה לתת לה מענה אמיתי - לא סיסמאות פופוליסטיות שמנדטים בצדן". חברה לסיעה עמיר פרץ כתב: "מדבריו של יו"ר הקואליציה אפשר לזהות את היוולדו של חוק נאמנות חדש לראשי צה"ל, השב"כ והמוסד. שבליכוד יתקפו את הטרור ולא את מערכת הביטחון".

ביטן התייחס היום גם להסכם הפיוס המתגבש מול טורקיה, ורמז כי ישראל תתחייב במסגרתו שלא לפגוע במנהיג חמאס בעזה איסמעיל הנייה. מנחה האירוע שאל את ביטן האם ההסכם הוא "בשורה מאוד משמעותית לאיסמעיל הנייה, שליברמן רצה לחסל". ביטן ענה: "כבר אי אפשר לעשות לו כלום". לשאלה "האם את הנייה אפשר לחסל?", ענה ביטן: "יש לו ביטחון, גם ראש הממשלה כבר לא יוכל לתת הוראה כזו. אני לא יודע, אני מעריך".

בתגובה לכך שיגר ראש הממשלה נתניהו הודעה לעיתונאים, לפיה "ביטן אינו מצוי בפרטי ההסכם עם טורקיה, הדברים שאמר אינם נכונים ואין להם אחיזה במציאות". לדברי נתניהו: "הנושא לא נדון במהלך השיחות. ישראל שומרת לעצמה את כל הזכויות להבטחת ביטחונה בהתאם לנסיבות שיידרשו". לאחר מכן הגיב ביטן לדברי נתניהו, וטען שלא הובן כהלכה. בהודעה מטעמו נמסר כי "דברי לא הובנו כהלכה והוצאו מהקשרם בציוץ של מנחה האירוע בטוויטר. לא אמרתי שיש התחייבות כלשהי בענין איסמעיל הנייה. ישראל תמיד שמרה על זכותה לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה, ולא התכוונתי אחרת. מעבר לכך, הובהר לי בצורה חד משמעית כי הדבר אינו כלול בהסכם".

בדבריו, התייחס ביטן גם ליחסים בין מפלגתו ובין אביגדור ליברמן, ואמר שייתכן שבעתיד יצטרף שר הביטחון לליכוד: "ליברמן רצה להקים מפלגה משלו, יכול להיות שזה גם היה בתאום עם נתניהו, אני לא יודע. יכול להיות שזו הייתה החלטה כי בזמנו הייתה עליה רוסית מאוד גדולה והחליטו להקים מפלגה צדדית לליכוד, וזה התפתח למקום אחר וזה התפתח באופן אחר כי הוא קיבל 12-13 מנדטים. אני לא פוסל את חזרתו של ליברמן לליכוד".

ביטן תקף את ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, והגדיר אותו "רמטכ"ל פוליטי": "רק משה דיין, היה פוליטי יותר ממנו. היה ראש ממשלה כושל שהעם העיף אותו אחרי שנה וחצי. כדי להיות שר הביטחון, הוא פגע בדמוקרטיה, ופילג את מפלגת העבודה. על חמישה מנדטים הוא קיבל ארבעה שרים, והוא עזב את העולם הפוליטי אחרי שהיה סקר שהוא לא נכנס. אז על מה אתה מדבר? אני צריך להעריך אחד כזה? אני צריך בכלל להתייחס אליו? הוא גר בניו יורק, ופעם בכמה זמן מגיע לישראל, משמיץ את נתניהו וחוזר לניו יורק".

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

בן גביר באולפן של אופירה וברקו. התעלה בעיני עצמו לדרגת קדוש

אופירה וברקו הצליחו להצית פאניקה אצל הפירומן בן גביר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?