משפחתו של אברה מנגיסטו מפגינה מול משרד ראש הממשלה: "לא ייתכן שיהיה הסכם בלעדיו"

בני משפחתו של הצעיר שנעדר ברצועת עזה מאז ספטמבר 2014 דורשים לכלול את החזרתו בהסכם הפיוס עם טורקיה. "לצערנו חמאס לא מאשרים שהם מחזיקים בו או יודעים איפה הוא", אמר השר ארדן למשפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משפחתו של אברה מנגיסטו, שחצה את הגבול לעזה בספטמבר 2014 ונעדר מאז, קיימה הבוקר (ראשון) הפגנה מול משרד ראש הממשלה במחאה על אי הכללתו בהסכם המתגבש מול טורקיה. בצהריים הקימה משפחתו של החלל אורון שאול מאהל מחאה מול ביתו של ראש הממשלה בירושלים.

בני משפחת מנגיסטו הניפו שלט גדול עליו נכתב "בלי הומניטריות אין הומניטריות". "באנו להעביר מסר לראש הממשלה ולשרים שהשליכו אותנו לפח", אמר ל"הארץ" אילן, אחיו של אברה מנגיסטו. "המשפחה נתנה את אמונה בראש הממשלה. אנחנו רוצים את הבן שלנו בבית. לא ייתכן שישראל תעשה הסכם הומניטרי בלי להחזיר את אברה. כל הסכם שנעשה צריך לכלול את כולם".

משפחתו של אברה מנגיסטו מול משרד ראש הממשלה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

"ביום שישי האחרון היתה לי שיחת טלפון טובה עם ראש הממשלה", המשיך מנגיסטו האח. "ראש הממשלה אומר שעושים מאמצים בעניינו של אברה אבל שום דבר לא נסגר. אנחנו כאן כדי להיאבק".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט ניגשו לבני המשפחה ושוחחו עמם לפני כניסתם לישיבת הממשלה. "דיברתי עם ראש הממשלה לפני יומיים שלושה והבנתי שהוא מודע לנושא ולצורך להעלות אותו", סיפר ארדן. "קיבלנו עדכון כללי לגבי המגעים וביום רביעי אמורה להיות ישיבה שבה יעודכנו אותנו. אני מצפה לשמוע שגם הנושא הזה עלה". לדבריו, "אם הטורקים דורשים הקלות בעזה במסגרת ההסכם ודאי יש להם השפעה גם על שלטון חמאס. לצערנו הם לא מאשרים שהם מחזיקים את אברה או יודעים איפה הוא, לא שאני מאמין להם". גלנט אמר כי: "אברה לא צריך להיות בעזה, זה ברור. עכשיו צריך לראות איך מנצלים את הדברים".

בישיבת הממשלה התייחס בנימין נתניהו לנושא. "יש הרבה דיסאינפורמציה ומיסאינפורמציה לגבי ההסכם האפשרי המתגבש עם טורקיה". נתניהו הוסיף כי הממשלה פועלת בדרכים גלויות וסמויות כדי להשיב את שני החיילים ושני האזרחים הנעדרים מעזה. "אנחנו נמצאים בקשר רציף עם המשפחות ולא ננוח ולא נשקוט עד שנחזיר אותם הביתה".

גם משפחותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין הודיעו שיתנגדו להסכם כל עוד הוא לא כולל את השבת הבנים ארצה. משפחת שאול הקימה בצהריים מאהל מחאה מול ביתו של ראש הממשלה בירושלים. שאול מוגדר כחלל שמקום קבורתו לא נודע במעמד שבוי או נעדר, ומשפחתו דורשת עד היום להשיבו ארצה. במסיבת עיתונאים שקיימה המשפחה ביום שישי אמרה אמו של שאול: "בני יצא לקרב לפני שנתיים ולא חזר מעזה. בשנתיים האלה הובטח לנו שלא יהיה משא ומתן בלי שאורון והדר גולדין יהיו בשיח". גם משפחת גולדין הביעה את מחאתה כנגד ההסכם, והצהירה שהוא "מנוגד להבטחות מפורשות מפי ראש הממשלה". בני המשפחה מתכוונים להגיע ולבקר במאהל.

שעבאן א-סייד, אביו של הישאם א-סייד, הצעיר הבדואי שחצה את גדר המערכת לעזה בשנה שעברה, אמר כי הוא מתקשה לגייס עזרה לשחרור בנו. לדבריו, הרשימה המשותפת וההנהגות הבדואיות המקומיות בנגב אינן נרתמות לעזור לו, בין היתר מפני שבנו שירת בצה"ל כמה חודשים. "הם לא מעוניינים לעזור לאנשים שהיו בצבא, זה ידוע. הם לא רוצים שהשם שלהם יתערבב עם אנשים כאלה, זה גם מה שהיה עם עודה טראבין". עם זאת הדגיש א-סייד כי ח"כ טאלב אבו ערר, וחבר הכנסת לשעבר,טאלב א-סאנע, (שניהם בדואים) כן ניסו לעזור בנושא.

מאז חצה א-סייד את גדר המערכת, באפריל 2015, ניסה האב לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך. לדבריו, הפגישות עם ליאור לוטן, מתאם ראש הממשלה לענייני הנעדרים והחללים, מתקיימות אחת לשבועיים-שלושה. פרט לכך ניסה א-סייד בשנה האחרונה לפעול גם בערוצים פרטיים. בשיחה עם "הארץ" הוא סיפר כי בשנה האחרונה נעשו כמה ניסיונות, בעיקר דרך משפחות בדואיות שלהם קרובי משפחה בעזה, לברר על מצבו של הישאם עם חמאס, אך ללא תוצאות. לדבריו, "אנחנו יש לנו בעיה, אצל העזתים אנחנו נחשבים יהודים, ופה אנחנו נחשבים חמאסניקים".

אמירתו של א-סייד באה לאחר שלאחרונה הוציא המנהל צו הריסה לבית שלדברי א-סייד, בנו הקים על מגרש מתוכנן. בין א-סייד למנהל מתקיים מאבק על בעלות השטח שבו בנו בנה את ביתו.

א-סייד הוסיף כי בנו הישאם טופל מזה 10 שנים על ידי פסיכיאטר בבית החולים סורוקה וזוהי הפעם השלישית שהוא חצה לרצועה. בפעמים הקודמות שא-סייד חצה את גבול הרצועה, חמאס השיב אותו לידי ישראל. א-סייד אינו צפוי להצטרף למאבקם המחודש של משפחות החללים והשבוי, אברה מנגיסטו. "אני בינתיים לא יודע אם אני אצטרף, אני לא חושב שצריך מאבק. אם היו שואלים אותי, אני לא הייתי מציע להם לעשות דבר כזה, אני מאמין שצריך לבוא אליהם למשרד, לא בדיסקרטיות, אבל בשקט, ולבוא ולשבת איתם במשרד. ושהם יתנו יותר פרטים ממה שיש עכשיו, אבל לא לעשות את זה ציבורי יותר". לדעתו של האב, ישנם פרטים שלא נמסרים למשפחות.

כתבות מומלצות

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ