הכנסת אישרה עונשי מאסר למדיחי חיילים ערבים-נוצרים לערוק

העונש, שנע בין שלוש ל-15 שנות מאסר, יחול גם על העוזרים לחיילים בעריקה. החוק נועד רשמית למנוע לחצים על כל המתנדבים לשרת בצה"ל, אולם יוזמו ח"כ קיש הבהיר שמטרתו לסייע לנוצרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית חוק המטיל עונשי מאסר על מדיחי חיילים ערבים-נוצרים שהתנדבו לשירות לערוק מצה"ל, וכן על מי שיסייע לחיילים בביצוע העריקה.

החוק נועד, באופן רשמי, למנוע לחצים על כלל החיילים המתנדבים לצה"ל ואולם יוזמו, ח"כ יואב קיש (ליכוד), הבהיר שיזם אותו כדי להתמודד עם מסכת הלחצים המופנית כלפי החיילים הנוצרים.

חיילים בגבול ישראל-רצועת עזה, בינוארצילום: אילן אסייג

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) תקפה את החוק. "רוצים לגרור את האוכלוסייה הערבית-נוצרית להתנדב בצבא שכובש את עמם", אמרה סלימאן במליאת הכנסת והוסיפה: "אל תשלו את עצמכם, אף אחד לא מאיים על מי שמתנדב. יש לנו ויכוח פוליטי וביקורת חריפה ואנחנו נמשיך להשמיע אותה וננסה להציע לצעירים שלנו דרך שכולה גאווה וכבוד, ולא להיות חלק משום מכונה שמדכאת את העם שלנו".

עמיתה לסיעה, ח"כ טלב אבו עראר, אמר בדיון כי "אני כערבי-בדואי קורא מכאן לכל החיילים הערבים הבדואים לפשוט את המדים ואת המדיניות של הריסת בתים, הפקעת קרקעות, איסור איחוד משפחות, ולחזור למעגל המאבק נגד מדיניות גזענית כלפי ערבים בכלל וכלפי בדואים בנגב בפרט".

בקריאה השלישית תמכו 39 ח"כים, תשעה התנגדו ואחד נמנע. חוק העונשין קובע כבר כיום עונש מאסר שבין שלוש ל-15 שנים למי שהסית או שידל אדם לערוק משירות חובה בצה"ל ולמי שהעניק מקלט או סייע להחביא עריק בנסיבות אלה. החוק החדש של קיש נועד להשוות את מצבם של חיילים שהתנדבו לשירות לאלה שהשירות נכפה עליהם.

נציגי משרד המשפטים הבהירו בדיון כי אין ליקוי בחוק הקיים, ולפי פרשנותם ניתן ממילא להחיל אותו כיום גם על מתנדבים לשירות. הדיון באישור החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בוועדת החוקה בשבוע שעבר התקיימה ללא נוכחותם של הח"כים הערבים. כך, על אף שהושג סיכום לפיו הצעות חוק שנויות במחלוקת לא יעלו במהלך ימי עתיד אל פיטר, קיימה ועדת החוקה את הדיון הרגיש והשלימה את הדיון על החוק. בחודשים האחרונים חברי הרשימה המשותפת הזהירו שהחוק יפגע בחופש הביטוי ויופנה גם נגד ביקורת לגיטימית בחברה הערבית נגד גיוסם של הנוצרים לצבא.

קיש התייחס בשבוע שעבר לטענות לפגיעה בחופש הביטוי במהלך הדיון. "אני מודה שהתנעתי את החוק הזה בגלל הנושא המגזרי, אצל הנוצרים בעיקר. אומרים לי שאם אנשים רוצים לפעול נגד הגיוס, יש פה עניין של (פגיעה ב)חופש הביטוי. להכניס את זה לשם היה מערים כל מיני קשיים. אפשר לחשוב להגיש עכשיו עוד חוק שייבחן הנושא מול חופש הביטוי אבל זה חוק אחר לתפיסתי ולא זאת היתה כוונתי".

שאדי חלול, ממובילי גיוס הנוצרים לצה"ל מתח אז ביקורת על הח"כים הערבים וטען שהחוק הנוכחי לא יצליח למנוע את האיומים על אלו שעדיין לא התגייסו לצבא. "חברי הכנסת הערבים מוציאים מכתבים והסתה על תהליך הגיוס לצה"ל. אנחנו חייבים את החוק הזה כדי להגן על החיילים, אמר והוסיף: "אבל אני חושב שהחוק לא ישיג את היעד שלו, זה מעט מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"