פרשנות |

נתניהו בהתקף אמוק על התקשורת החופשית

אין תחום שמעורר בנתניהו יצרים עזים יותר מהכנעת עוד יריב בשוק התקשורת. אך רק כעת, יותר משנה אחרי כינון הקואליציה, התחוור לבנט ולכחלון כי שמירת הדמוקרטיה בידיהם

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי ורטר

על יצחק רבין אמרו שאם היה נאלץ לבחור בין ראשות הממשלה לתיק הביטחון, שני תפקידים שמילא במקביל עד שנרצח, הוא היה בוחר בשני, שהיה ציפור נפשו. להבדיל כל ההבדלות המתבקשות, ייתכן שאת אותה אמירה ניתן לייחס לנתניהו, בהינתן הזמן, האמוציות והאנרגיות שהוא משקיע באזוטרי מבין שלל משרדיו, הלא הוא תיק התקשורת.

הלך הרוח שבו מצוי שר התקשורת נתניהו בעת האחרונה הוא אינה אותה אובססיה ידועה ומוכרת שלו להשתלטות/ריסוק/דריסת/החלשת ופגיעה בהכנסותיה של התקשורת החופשית בישראל - זה לא פחות מהתקף אמוק.

לכל ילד ברור כי המהלך הציני לדחיית תחילת פעולתו של תאגיד התקשורת בשנה וחצי (שאליו חבר גם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסיבותיו שלו) נועד לקבור את התאגיד קבורת חמור מחד, ולהותיר את רשות השידור מקרטעת, נזקקת ומחרחרת מאידך; נוסף לכך ניסיונו של נתניהו להשתלט על ערוץ הכנסת באמצעות חוק מפוקפק שנולד בחטא על ידי ועדה מטעם שמינה יו"ר הכנסת אדלשטיין; ואי אפשר שלא להזכיר את תמיכתו משיקולים אישיים ואינטרסנטיים ונקמניים, בחוק להגבלת התוכן השיווקי של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), חוק סביר וראוי כשלעצמו שהוקפא כעת, ככל הנראה לנצח.

המשאבים שנתניהו משקיע בנושאים אלה הם גורפים. בני שיחו, שרים ואחרים, מתרשמים כי אין תחום שמעורר בקרבו יצרים עזים יותר מהכנעתו של עוד יריב בשוק התקשורת, או לחלופין, סלילת דרכו והטבת תנאיו של בן ברית תקשורתי. בדרך כלל, הא בהא תליא. הוא ממוקד ביעדים הללו, כאילו כל חייו הפוליטיים תלויים בכך.

נתניהו ובנט בכנסת, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

  אתמול נראה היה שראש הממשלה וצאר התקשורת הגדיש את הסאה. החלטתו לדחות את תחילת פעולת התאגיד, בד בבד עם מה שהתרחש בוועדת הכנסת שדנה בעניין ערוץ הכנסת, הפילה את האסימון, באיחור ניכר, אצל שותפיו בקואליציה. ניכרים סימנים ראשונים להתקוממות.

  שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, המחולל המקורי של הרפורמה ברשות השידור, תקף אתמול את החלטת נתניהו בעניין התאגיד. הוא קרא לילד בשמו: ניסיון להמית את השידור הציבורי. בעיני נתניהו, זה לא פחות מניסיון הפיכה. מאוחר יותר צייץ יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט: "בשעות האחרונות הולכת ומתחוורת לי התמונה. צבר החוקים להגבלת התקשורת מעורר דאגה עמוקה לעתיד חופש הביטוי. תקשורת חופשית היא הבסיס לדמוקרטיה".

  בנט, בפעם השנייה השבוע, הוכיח מנהיגות וממלכתיות שכה חסרים לעומד בראשות הממשלה (הראשונה היתה כשיו"ר הבית היהודי יצא בתקיפות נגד דברי הבלע המכוערים של יקיר הציונות הדתית, הרב יגאל לוינשטיין מהמכינה הקדם צבאית בעלי). גם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, השמיע קול, רפה מדי לכל הדעות וטכני בעיקרו, נגד דחיית הפעלת התאגיד.

  גם אם התמהמה, טוב שבא. בנט וכחלון, וכל היתר, חתמו מרצונם על הסעיף המגביל בהסכם הקואליציוני שבו התחייבו שלא להצביע נגד יוזמות משרד התקשורת בכנסת. רק כעת, שנה ורבע אחרי כינון הקואליציה, מתחוור להם מה שהיה ברור למן הרגע שבו הופיע אותו סעיף במקביל להחלטתו של נתניהו לשמור את תיק התקשורת לעצמו. שמירת הדמוקרטיה בישראל היא כעת בידיהם. לנתניהו אין מנוף עליהם.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  ויטמינים ותוספים בחנות פארם

  כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

  ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

  גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

  מסעדת קוקו תאי

  זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

  Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

  לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

  מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

  במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

  כתבות שאולי פספסתם

  בת ים

  שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

  אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

  "היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

  בניין דירות בחולון

  לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

  "כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

  הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

  המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

  "הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"