נתניהו בוועדה לביקורת המדינה: איני מתכוון להישאר שר החוץ לעד

רה"מ הגיע לדיון מיוחד בכנסת והצהיר: "בקרוב אשחרר מעליי כמה תיקים". נתניהו הוסיף כי "אני לא הסיבה שאין שלום" ודחה את הטענה כי הבנייה בהתנחלויות גורמת נזק לישראל: "ניסינו הקפאה וזה לא עזר"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בדיון בוועדה לביקורת המדינה, היום
נתניהו בדיון בוועדה לביקורת המדינה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (שני) בצהריים לדיון מיוחד בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, שעסק בתפקוד משרד החוץ ומערך ההסברה הלאומי. בתגובה לביקורת על כך שאינו ממנה שר חוץ במשרד מלאה השיב נתניהו כי "אינו מתכוון להחזיק בתיק החוץ לעד". נתניהו טען בדבריו כי ישראל הביסה את תנועת ה-BDS, הדגיש כי בעת הנוכחית אין פרטנר פלסטיני לשלום והגן על פרקליטו יצחק מולכו שמשמש כשליחו האישי למשימות מדיניות.

הישיבה בוועדה לביקורת המדינה היתה הדיון הפתוח המשמעותי הראשון שמתקיים בכנסת לגבי משרד החוץ מאז כניסתו של נתניהו ללשכת ראש הממשלה בשנת 2009 וביתר שאת מאז החל נתניהו להחזיק גם בתיק החוץ אחרי הבחירות האחרונות. הרקע לדיון הינו שני דו"חות מבקר המדינה שפורסמו ב-24 במאי והציגו שורה של כשלים במאבק של ישראל נגד תנועת ה-BDS ומערך ההסברה הלאומי.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הצביע בדו"חות החריפים שפרסם על כרסום בסמכויות משרד החוץ והעברתן למשרדי ממשלה אחרים ועל חוסר תיאום ומאבקי סמכויות בין משרדי הממשלה השונים. שפירא קבע כי העברת סמכויות אלה פגעה במאבק הממשלתי ב-BDS, באנטישמיות ובניסיונות הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם וכן בהסברה הישראלית בחו"ל.

נתניהו דחה חלק גדול ממסקנות מבקר המדינה והגיב בזלזול ובציניות לשאלות ולביקורת של חברי הכנסת. "אני עוסק במשרד החוץ 35 שנים. אני חושב שאני מבין בזה משהו", אמר נתניהו ליו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר ממפלגת "יש עתיד" אחרי שזו שאלה מדוע אינו ממנה שר חוץ במשרה מלאה. לאחר מכן עקץ נתניהו את יו"ר מפלגתה יאיר לפיד. "הסברה אינה יעד בפני עצמו, אלא אם אתה פוליטיקאי וירטואלי שעוסק בעולם וירטואלי", אמר ראש הממשלה.

ראש הממשלה התייחס בביטול לטענות של נציג משרד מבקר המדינה בדיון, שטען כי יש מגמות שליליות רבות בתפקוד משרד החוץ. "אתם עוסקים בתהליכים - אני לא מתעסק בתהליכים. התהליכים חשובים אבל יותר חשובות בתוצאות", אמר. בשלב זה שלף נתניהו את מפת העולם והחל להציג על גביה את ההתפתחות ביחסים עם מדינות שונות בעולם. "אומרים ששר החוץ לא מתפקד. מדברים על בידוד, איזה בידוד יש פה?", אמר נתניהו בציניות. בשלב מאוחר יותר בדיון כפה נתניהו על ח"כ אלהרר להקרין סרטון וידאו שבו הוא נראה לוחץ ידיים של מנהיגים שונים בעולם.

במהלך דבריו התייחס נתניהו למאבק בתנועת ה-BDS וטען כי בניגוד למסקנות מבקר המדינה, ישראל מנצחת. הוא ציין כי פעילים אנטי-ישראלים ברחבי העולם נאלצים להיאבק על השאלה האם יש להם זכות להחרים את ישראל. "אנחנו מטפלים ב-BDS ולכן תומכי החרם במגננה. הם מקבלים מכות בהרבה זירות. אנחנו הבסנו אותם", הוא אמר.

נתניהו דחה את הביקורת על כך שפירק את משרד החוץ וחילק את סמכויותיו למשרדי ממשלה אחרים. "הקביעה שהכל צריך להתרכז במשרד החוץ היא קביעה שאיני מקבל", הוא אמר. "אני בוחן דברים לפי התוצאות... מדיניות החוץ מותווית על ידי ראש הממשלה וזה מובן מאליו". ראש הממשלה הוסיף: "בקרוב אשחרר מעלי כמה תיקים וזה יקל עלי לעסוק במשימות שאני מגדיר כחשובות".

ח"כ אלהרר וחברי כנסת אחרים בדיון הקשו על נתניהו בשאלות בנוגע לתיאום בין גורמי ההסברה השונים ולביקורת של מבקר המדינה על הכשלים בנושא במהלך מבצע "צוק איתן". נתניהו דחה גם את הטענות הללו. "המבחן העליון של ההסברה הוא האם יקשרו לנו את הידיים כשנצטרך להגן על עצמנו", הוא אמר. "האם יתקבלו החלטות במועצת הביטחון שינסו לכפות עלינו. במשך כל הימים של 'עמוד ענן' ו'צוק איתן' לא היתה שום יכולת לכפות עלינו החלטה במועצת הביטחון".

השאלה היחידה שהוציאה את נתניהו משלוותו במהלך הישיבה היתה של ח"כ קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני. האחרונה פנתה לנתניהו ושאלה מדוע פרקליטו יצחק מולכו מנהל את יחסי החוץ של ישראל ולא משרד החוץ. ח"כ אלהרר הוסיפה כי חברי הכנסת לא יכולים לפקח על עבודתו של מולכו ושאלה את נתניהו האם הוא חושב שזה ראוי. "עם כל הכבוד, אתם לא יודעים מה יצחק מולכו עושה וטוב שכך", ענה נתניהו הנסער בכעס. "במקום שיתנו כאן למולכו כאפות צריכים ללחוץ לו את היד. הפיקוח עליו הוא עניין משני. כל ראשי הממשלה השתמשו בשליחים כאלה או אחרים. מולכו לא עוסק בקידום ענייניו הפרטיים. הוא איש ישר. כל מי שמכיר אותו יודע את זה".

בשלב זה קיבל נתניהו פתק ממנהל לשכתו דוד שרן והקריא אותו. "הילל קוברינסקי איש עסקים פרטי שימש כיועץ בכיר של שר האוצר יאיר לפיד", אמר נתניהו בניסיון לבלום את הביקורת מצד אלהרר ושאר הח"כים. אחרי הישיבה אמרה ח"כ סבטלובה כי תפנה ליועץ המשפטי לממשלה כדי לבדוק את תקינות העסקתו של מולכו כשליחו המדיני של נתניהו.

במהלך הישיבה תקפה ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני את נתניהו ואמרה כי "הסברה לא תעזור גם כשמדברים אנגלית מעולה במבטא רפובליקאי". היא ציינה כי המפה שהציג נתניהו מראה "מציאות וירטואלית" והוסיפה שבמבחן התוצאה מדיניות נתניהו נכשלה פעם אחר פעם, במיוחד בכל הנוגע להסכם הגרעין עם איראן. "אלמלא הפעילות המדינית, ההסברתית והאחרת שלנו, לאיראן מזמן היה נשק גרעיני", השיב נתניהו ללבני. "הנאום שלי בקונגרס על ההסכם עם איראן היה חיוני. כשראש ממשלת ישראל חושב שיש משהו שמסכן את ישראל, זו חובתו להופיע בפני מי שמקבל את ההחלטה. הנשיא אובמה קרא לבריטים לא לפרוש מהאיחוד האירופי ואיש לא אמר דבר".

לבני שאלה את נתניהו מדוע ביקש מכל מפלגות הקואליציה לחתום על הסכם בנושא יוזמות בתחום התקשורת, אך הוא אינו דורש מכל שותפיו לממשלה לקבל את עיקרון שתי מדינות לשני עמים. "אני מוביל מדיניות של שתי מדינות לשני עמים", אמר נתניהו. "אם יהיה לנו פרטנר לזה, נביא את זה להחלטה. אני לא מביא את הדברים להכרעה היום כי אין פרטנר... הסבירות שיימצא היום מנהיג פלסטיני שיעשה את הפשרות הדרושות היא נמוכה מאוד. אני מקווה שאני טועה, אבל לדעתי לא רבים חולקים עליי".

נתניהו גם דחה את הטענה כי הבנייה בהתנחלויות גורמת נזק מדיני והסברתי לישראל. "ניסינו הקפאה של הבנייה בהתנחלויות וזה לא עזר", הוא אמר. "אבו-מאזן לא בא למו"מ אלא ברח. הרעיון שצריך לעקור ולטהר אתנית את היהודים שחיים ביהודה ושומרון - אני לא מקבל אותו. אני לא חושב שזה מה שמונע הסכם".

יו"ר מרצ זהבה גלאון תקפה את נתניהו: "על מה אתה מדבר? ישראל נמצאת תחת ביקורת בינלאומית חריפה בגלל המדיניות שלך". נתניהו השיב לה כי "אני לא הסיבה לכך שאין שלום. גם רבין לא, גם אולמרט לא, גם שרון לא וגם ברק לא. להגיד לך מי עושה דה-לגיטימציה לישראל? אני אשיב לך אבל אני חס על כבודך". לדבריו, "מאז 'צוק איתן' התיאום שלנו עם מדינות ערביות במרחב הולך וגדל - גם אם אתם לא יודעים את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ