ריבלין: השידור הציבורי לא צריך להיות מובל על ידי קומיסרים

הנשיא אמר את הדברים על רקע העימות בממשלה בנוגע לעתיד התאגיד ודבריה של השרה רגב לפיהם שר התקשורת צריך לשלוט בו. לדברי ריבלין, "השידור הציבורי הוא לא שידור ׳מטעם׳ של איש"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריבלין בבקו"ם, היום
ריבלין בבקו"ם, היוםצילום: מארק ניימן / לע"מ
"הארץ"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס היום (שלישי) לעתיד תאגיד השידור הציבורי החדש ולדבריה של שרת התרבות מירי רגב לפיהם הממשלה צריכה לשלוט בתאגיד השידור. לדבריו, "השידור הוא מטעם הציבור ולמען הציבור מבלי שיש קומיסרים שאומרים לאן וכיצד יש להובילו".

בביקור בבסיס הקליטה והמיון של צה"ל הוסיף ריבלין: "בדמוקרטיה יש גם הרבה פוליטיקה. חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה היא גם יכולת הביטוי החופשי. כמובן שרצוי להקפיד בכבודם של אנשים גם כאשר הם יריבים שלך. השידור הציבורי הוא נושא חשוב ביותר. זו משימה שאנחנו מבטיחים להתמודד איתה ונוכל לה. כולם מבינים שהשידור הציבורי הוא למען הציבור כולו ולא שידור ׳מטעם׳ של איש. אני בטוח שזה מאבק, מאבק שנוכל לעמוד בו״. הנשיא שב והדגיש בתום דבריו כי ״השידור הציבורי הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואני בטוח שכך חושב כל פוליטיקאי, יהיו הביטויים שהוא מבטא אשר יהיו״

בכך התייחס ריבלין בין היתר לישיבת הממשלה הסוערת שהתקיימה השבוע בנושא תאגיד השידור הציבורי, ולהצהרתה של רגב כי "לא יכול להיות שנקים תאגיד שלא נשלוט בו". השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, שהתעמתה עם רגב, אמרה אתמול בגלי צה"ל כי אמירותיה גובלות בפאשיזם. לדבריה, "מפחיד לחשוב שדברים כאלה נאמרים בעידן הזה".

היום התכנסה ועדת הכלכלה של הכנסת כדי לדון בדחיית ההקמה של תאגיד השידור הציבורי מספטמבר 2016 לינואר 2017 או עד אפריל 2018. יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, התייחס בפתח הדיון לשער העיתון "ישראל היום" מהבוקר, שכלל כותרת ענק המסבירה את עמדותיו של ראש הממשלה נגד תאגיד השידור, עם האשמות שונות וטענות כי אין בישראל פגיעה בחופש הביטוי.

"זה לא סוד שאני נלחם בעד הקמת תאגיד השידור הציבורי הישראלי, אבל אני קם ורואה את 'ישראל היום' הבוקר מהשער ועד עמוד מספר 7 עם התקפה על הימין, בנט, שקד וגילה גמליאל. אבל אני רוצה לומר לראש הממשלה, דרך מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר – אם אתם לא רוצים את התאגיד תגידו את זה. תאמרו זאת ביושרה אבל אל תטריחו אותנו לעשות מעשים כמו בובות על חוט", אמר כבל.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "מי שפתח היום 'ישראל היום' יכול לראות מהי עיתונות חופשית להבנתו של ראש הממשלה: עתונות מטעם. היום זהו שופרו האישי של ראש הממשלה עצמו. על פי שער העיתון אין מקום לספק. אם חלילה מנהלי התאגיד עבדו בגל"צ, הם אויבי הציבור. גל"צ? זה בכלל הרדיו של החיזבאללה. זו התפיסה המעוותת שמנסה העיתון הזה להעביר".

אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסוגיית התאגיד בישיבת סיעת הליכוד. לדבריו, "התחרות בתקשורת היא מהלך חשוב. מדברים על שליטה בתקשורת, תחרות היא ההפך משליטה, התחרות תעביר את הכוח לציבור". הוא הוסיף כי "חלקים גדולים של הציבור מודרים בתקשורת הישראלית. דעותיהם לא מקבלות ביטוי ראוי באולפנים. התחרות תביא לידי כך שמגוון הרבדים בחברה יבואו לידי ביטוי. יש רצון של פוליטיקאים למצוא חן בעיני גורמים בתקשורת שרוצים לשמור על המונופול על מה הציבור יראה וישמע. לכן אני שר תקשורת כי אני יכול לעמוד מול לחצים. התפקיד שלנו הוא לעשות מה שנכון לציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ