יוזמת חקיקה: ראש ממשלה לא ייחקר על עבירות קלות

על פי הצעת החוק שיוזם ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), לא תיפתח חקירה פלילית נגד ראש ממשלה מכהן בעבירות שדינן עד חצי שנת מאסר. גלאון: "לשכת רה"מ תהפוך לעיר מקלט לעבריינים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הפנים, חבר הכנסת דודי אמסלם (ליכוד), יוזם הצעת חוק לפיה לא ניתן יהיה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש ממשלה בעבירות קלות שדינן עד שישה חודשי מאסר. יש לציין כי הצעת החוק טרם הוגשה, ולא ניתן יהיה להגיש אותה עד סוף חודש אוקטובר בשל הפגרה.

"בשלושים השנה האחרונות לא היה ראש ממשלה אחד שלא היה עסוק בחקירות", הסביר אמסלם בדף הפייסבוק שלו, "ראש ממשלה בישראל הוא התפקיד החשוב ביותר. עליו לקבל החלטות הרות גורל בסוגיות המשפיעות על הציבור כולו: מהלכים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים וחברתיים. אי אפשר להעסיק אותו כמעט בכל יום בחקירות".

לדבריו, "כדי להימנע מכך, בהצעת החוק שלי מוצע כי לא תיפתח חקירה פלילית נגד ראש ממשלה בעבירה שדינה עד שישה חודשי מאסר. עם זאת, מאחר שאין זה ראוי כי ראש הממשלה לא יתן את הדין על עבירות אלה, מוצע לקבוע כי תקופת כהונתו לא תבוא במניין תקופת ההתיישנות של העבירה, וכך יהיה ניתן לחקור אותו בעניינה לאחר תום תקופת כהונתו".

אמסלם התייחס לבדיקה המתנהלת בימים אלה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "באשר לעיתוי הגשת ההצעה, זו שאלה לא רלוונטית. הרי במדינה שלנו בכל רגע נתון מתנהלת חקירה סמויה וגלויה נגד ראש ממשלה. אני מציע למי שמעלה את השאלה הזו לעדכן אותי בחלון פנוי שאין בו שום חקירה ואשמח להגיש את ההצעה כדי שלא ינסו לחפש מניעים או אינטרסים כאלו ואחרים".

ח"כ דודי אמסלם בכנסת, בחודש מארסצילום: אמיל סלמן

לא מדובר בניסיון ראשון לקדם חוק למניעת חקירה פלילית של ראש ממשלה מכהן. ב-2011 החליטה ממשלת נתניהו לקדם הצעת חוק פרטית של חברת הכנסת לשעבר רונית תירוש (קדימה), שאסרה על המשטרה לחקור ראש ממשלה מכהן בגין עבירות שביצע לפני תחילת כהונתו. כל השרים החברים בוועדת השרים לחקיקה תמכו בהצעה, בהם שר המשפטים דאז, יעקב נאמן.

הצעת החוק הגיעה אז דווקא מכיוונה של קדימה. אריאל שרון ואהוד אולמרט, שני ראשי ממשלה שעמדו בראש המפלגה, היו נתונים לאורך תקופות כהונתם תחת שורת חקירות משטרתיות. כמה מן החקירות הסתיימו בסגירת התיק נגד ראשי הממשלה, ולא פעם נטען שמקורן ברדיפה פוליטית לא עניינית שנועדה לסנדל את ראש הממשלה ולהקשות על תפקודו מסיבות לא ענייניות. אחרות הסתיימו בכתבי אישום, בהן תיק הולילנד במסגרתו מרצה כיום אולמרט עונש מאסר בגין קבלת שוחד ושיבוש הליכי משפט.

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר בתגובה לדברים כי "הצעת החוק שמציע ח"כ דודי אמסלם, בעיצומה של בדיקה משטרתית נגד ראש הממשלה, היא רף חדש של צפצוף על הציבור ופגיעה בשלטון החוק. ניתן לקצר את התהליך ולקבוע מידית שנתניהו ובניו ישלטו במדינת ישראל לנצח, ואף לא יחויבו לציית לחוקי המדינה". לדבריו, "הליכוד חצה היום עוד קו אדום בדרך להפיכת ישראל למונרכיה. בקצב הזה אזרחי ישראל עוד ישאפו להיות רק כמו טורקיה של ארדואן, ולא גרוע מכך כפי שעולה מכוונות הליכוד".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "הרעיון המדהים של ח"כ דודי אמסלם יהפוך את לשכת ראש הממשלה לעיר מקלט לעבריינים, מצב שממילא אנו לא רחוקים ממנו מספיק. ח"כ אמסלם באמת לא יודע שכאשר נפתחת חקירה פלילית, גם 'קלה', קשה לדעת לאן היא תתגלגל? לא, הוא יודע. פשוט לא אכפת לו. הוא מוכן לחיות עם קצת שחיתות. אלא שהשחיתות של ראש הממשלה עולה לנו הרבה יותר מכסף. אנחנו חיים בתקופה מצוינת לפוליטיקאים מושחתים, וזה יהיה יותר גרוע".

מהליכוד נמסר בתגובה: "הצעת החוק שיזם ח"כ אמסלם לא תואמה עם ראש הממשלה ונעשתה ללא ידיעתו. מה גם שכל חקיקה באשר היא איננה רטרואקטיבית וברור מאליו שהדברים לא חלים על בדיקות שכבר מתקיימות".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"