נתניהו שוקל לקדם חוק שיאסור על הקלטת שיחות ללא הסכמת הצדדים

על פי מקור בסביבת רה"מ, נתניהו אמר כי "לא ייתכן שאדם יקליט מישהו אחר וישדר את הדברים ללא ידיעתו". חוק כזה צפוי לפגוע משמעותית בעבודת כלי התקשורת והמשטרה, וכן ביכולתם של אזרחים להתגונן מפני עוולות צרכניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו, בשנה שעברה
נתניהו, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל לקדם חוק חדש שיאסור להקליט שיחת טלפון ללא הסכמת כל הצדדים המשתתפים בה. נתניהו אמר את הדברים, בין היתר, בדיון של ועדת השרים לענייני המגזר האתיופי שהתכנסה השבוע בלשכתו.

מקור בסביבת נתניהו אמר היום (רביעי) ל"הארץ" כי "נתניהו עוד לא יוזם שום חוק. הוא אמר שמתוך עקרון ההגנה על הפרטיות לא ייתכן שאדם יקליט מישהו אחר וישדר את הדברים ללא ידיעתו. זה קיים כחוק בהרבה מדינות בארצות הברית״. לדבריו, ״הבעיה היא קודם כל האפשרות להקליט מישהו ללא ידיעתו. את המשטרה, כמובן יחריגו מהחוק הזה״. המקור הוסיף והדגיש כי ״זה לא חוק מתוכנן ואין צורך להתלהב יותר מדי״. כוונתו של נתניהו פורסמה לראשונה הערב בחדשות ערוץ 10.

במצב המשפטי בארץ כיום הקלטת שיחה אינה אסורה אם צד אחד מודע לה. כך לדוגמא, הקלטת שיחה של שני משתתפים כשאף אחד מהם אינו מקליט ואינו מודע להקלטה, תיחשב להאזנת סתר, ולעבירה על החוק שהעונש עליה הוא עד חמש שנות מאסר. בארה"ב המצב זהה ברוב המדינות, מלבד 12 מדינות שבהן נדרשת הסכמה של שני צדדים כדי שהקלטת שיחה לא תיחשב להאזנת סתר. הגבלות אלה לא תקפות במקרים שרשויות אכיפת החוק נדרשות לבצע האזנות כאלה. במקרה זה, נדרשות סוכנויות המודיעין הפדרליות לקבל את אישורו של בית המשפט למעקב ביון זר, או במקרים מסוימים את אישורו של התובע הכללי בלבד.

אם יוזמת החקיקה תקודם, החוק החדש צפוי לפגוע באופן משמעותי ביכולתה של המשטרה לקדם חקירות, ביכולתם של עיתונאים לערוך תחקירים וביכולתם של אזרחים להתגונן מפני עוולות צרכניות שתועדו בשיחות טלפון שניהלו. גם אם המשטרה תוחרג מהחוק החדש, העברתו עדיין תחבל ביכולתם של חוקרים לאסוף ראיות מפלילות מוקלטות. כך למשל, היא לא תוכל לעשות שימוש בהקלטות של אזרחים מן השורה שתיעדו עבירה או אמירה מפלילה.

במקביל, העברתו של החוק תחבל באופן משמעותי ביכולתם של כלי התקשורת לבצע את עבודתם העיתונאית: היא תמנע מכתבים לאסוף תיעוד מוקלט של ממצאים וראיות לביסוס תחקירים ותמנע מהתקשורת לפרסם תיעוד מוקלט של שיחות בהן נשמעת התנהלות פלילית או בלתי ראויה. גם אנשי עסקים ואזרחים תמימים, שיכלו עד כה להיעזר בהקלטות של שיחות שניהלו כדי לתעד סיכומים שונים יתקשו לעשות זאת תחת החוק החדש.

הקלטות סתר שיחקו תפקיד מפתח בשנים האחרונות בכמה פרשיות שחיתות מרכזיות: שולה זקן, שהיתה יד ימינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, סיפקה במסגרת הסדר הטיעון עמה הקלטות שהובילו להגשת כתב האישום נגד אולמרט בתיק השיבוש, והן לחקירה נגד עורך דינו נבות תל צור; נהגו של הרב הראשי לשעבר יונה מצגר הקליט אותו מבקש ממנו "לשמור עליו" בחקירה. מצגר הואשם בהדחה בחקירה בעקבות ההקלטה; יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר אלון חסן הקליט את עו"ד רונאל פישר והוביל להגשת כתב האישום נגדו בגין שורה של עבירות טוהר מידות; בערוץ 2 פורסמו הקלטות בהן נשמע הרב אליעזר ברלנד מתוודה לכאורה על עבירות מין. כתב אישום הוגש נגדו לאחרונה לאחר שהוסגר ארצה.

יו"ר השדולה לחופש הביטוי והעיתונות, ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), אמרה בתגובה כי ״התיקון שיוזם נתניהו ימנע מעיתונאים לבצע תחקירים ומאיתנו לדעת את האמת. שוב מדובר ברעיון שפוגע בעבודת העיתונאים וימנע מהם לבצע את עבודתם. גם הפעם המקור הוא ראש הממשלה שהוא גם שר המלחמה בתקשורת. רק מי שיש לו הרבה מה להסתיר חושב על חוקים כאלו״.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי ״המסע של נתניהו לפגיעה בחופש העיתונות, בזכות הציבור לדעת ובביקורת על אישי ציבור נמשך״. לדבריה, ״ההצעה תמנע מעיתונאים לתעד התבטאויות בעייתיות של אישי ציבור ותאפשר להם להתחמק מאחריות להתבטאויות שלהם״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"