השרים יצביעו על צמצום תקציב אוניברסיטאות המעסיקות מרצים שקראו לחרם על ישראל

הצעת החוק של ישראל ביתנו לא אוסרת על העסקת אותם מרצים, אך תאפשר למועצה להשכלה גבוהה לגרוע את שכרם מתקציב המוסד שבו הם מלמדים. סיעות הקואליציה טרם גיבשו עמדה בנושא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תחליט ביום ראשון אם לתמוך בהצעת החוק של ישראל ביתנו, שתאפשר למועצה להשכלה גבוהה - אך לא תחייב אותה - לגרוע מתקציב המדינה המועבר למוסד אקדמי את עלות שכרו של מרצה שקרא להטיל חרם על ההתנחלויות. את ההצעה יזם ח"כ עודד פורר, אך היא לא תואמה מראש עם שר החינוך נפתלי בנט. סיעות הקואליציה עדיין לא גיבשו את עמדתן בנוגע לחוק.

"החוק בא למנוע מצב שבו המדינה משלמת משכורת למרצה ביד ימין, שקורא להטיל עליה חרם ביד שמאל", אמר פורר ל"הארץ". לדבריו, "הצעת החוק לא אוסרת על אוניברסיטאות להעסיק את המרצים האלה, אבל אם הן רוצות להמשיך להעסיק אותם שיעשו זאת במימון תרומות פרטיות ולא מכספי המדינה".

על פי נוסח הצעת החוק של ח"כ פורר, יו"ר המועצה להשכלה גבוהה יהיה רשאי, בהתייעצות עם הוועדה המוסמכת, להפחית מדי שנה את הסכומים המועברים מתקציב המדינה אל מוסד אקדמי. זאת בתנאי שאיש הסגל האקדמי, או עובד בכיר במוסד, פרסם ביודעין קריאה להטלת חרם על ישראל וכשקיימת אפשרות סבירה שהקריאה תוביל להטלת חרם כזה.

ח"כ פורר לא ידע לומר מה יהיו הקריטריונים המדוייקים שיאפשרו את שלילת המימון, ואמר כי "שר החינוך יצטרך לקבוע איפה זה בדיוק עובר". פורר סיפר כי החליט לקדם את המהלך באמצעות חוק לאחר שהתרשם שראשי המוסדות להשכלה גבוהה לא מתמודדים כראוי עם התופעה, אף שהעיר להם על כך לפני חודשים אחדים. לדבריו, "יזמתי את ההצעה בעקבות דיון בנושא בוועדת החינוך שבה הוצגו מרצים שמקבלים משכורת ממוסדות אקדמיים בארץ ותומכים בארגוני ה-BDS בחו"ל. אמרתי לראשי האוניברסיטאות שאם הם לא יטפלו בתופעה הזאת, אנחנו נטפל בה באמצעות חקיקה".

מדובר בתיקון לחוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, הכולל בהגדרתו גם קריאה להטלת חרם על ההתנחלויות. חוק החרם אושר בכנסת ב-2011, והוא מטיל שורה של עיצומים על אישים או ארגונים שיקראו להטלת חרם על ישראל או על ההתנחלויות. בשנה שעברה קבע בג"ץ כי החוק אמנם פוגע בחופש הביטוי, אך הפגיעה מידתית. עם זאת, ביטל בג"ץ סעיף אחד בחוק המאפשר לחייב תשלום פיצויים ללא הוכחת נזק, ועלול ליצור "אפקט מצנן לביטויים פוליטיים ולדיון חברתי ער".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"