הכנסת אישרה בקריאה טרומית את החוק המגביל כריזה במסגדים

חוק המואזין אושר בתום דיון סוער במליאה, שבמהלכו הוצא יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מהאולם לאחר שקרע את הצעת החוק. ח"כ פורר קרא לחברי הכנסת מהרשימה המשותפת "טרוריסטים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בתום דיון טעון, אישרה היום (רביעי) מליאת הכנסת בקריאה טרומית שתי גרסאות לחוק המגביל כריזה במסגדים, המכונה גם חוק המואזין. הצעת החוק של ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), שכוללת גם הגבלה על כריזה בבתי כנסת, עברה ברוב של 55 תומכים, מול 48 מתנגדים. הצעתם של מוטי יוגב (הבית היהודי) ויו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) עברה ברוב דומה.

יו"ר הרשימה המשתפת איימן עודה הוצא מאולם המליאה אחרי שקרע את אחת מהצעות החוק מול עיניו של השר זאב אלקין. חבריו לסיעה התעמתו עם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שקרא לעברם "טרוריסטים" וביקש מיו"ר הישיבה להוציא אותם מהמליאה. ח"כ טאלב אבו ערר (הרשימה המשותפת) החל לקרוא לעבר פורר "אללה הוא אכבר" וח"כ עבד אל-חאג׳ יחיא (הרשימה המשותפת) הצטרף אליו.

מסגד בעכוצילום: עבדאללה שמא

יוגב אמר בדיון שהוא מדבר בשמם של אזרחים ערבים רבים שפנו אליו. "בראש ובראשונה זהו חוק חברתי שיאפשר לאנשים לנוח בשעות המנוחה. מדובר על כלל האוכלוסיות, יהודים וערבים כאחד. אין בחוק הזה רצון לפגוע במאמינים. אללה הוא אכבר. בעניין הזה אנחנו שותפים", אמר יוגב. הוא פנה לח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שמחתה על קידומו של החוק, ואמר לה: "אני מאוד מעריך אותך אבל את גרה בהרצליה ושם לא סובלים מהרעש שנגרם מהמואזין".

השר אלקין השיב להצעה בשם הממשלה והבהיר כי המצב החוקי בישראל זה 25 שנה ממילא אוסר על יצירת רעש באמצעות רמקולים באזור מגורים כפי שמופיע בתקנות הרעש. אולם, לדבריו, מאחר שהענישה הנלווית מגיעה כיום למאות בודדות של שקלים, אכיפתו איננה יעילה.

"אני חייב להגיד שהאמוציות שהיו כאן עכשיו באולם המליאה מאוד מפתיעות אותי", אמר אלקין. "מתנגדי החקיקה הזאת אומרים בו זמנית דבר והיפוכו: מצד אחד חברי הרשימה המשותפת כבר אמרו 'לא יעלה על הדעת ואף אחד לא יאסור אלינו'. מצד שני אומרים מתנגדי החוק הזה, 'למה לחוקק את החוק הזה, הוא גם ככה קיים'". לדברי אלקין, המדינה משקיעה כיום הון תועפות באכיפה במסגדים, והעוברים על החוק משלמים מאות שקלים בודדים. "המצב הנוכחי לא מאפשר את האכיפה בדרך נורמלית. לכן, זאת הסיבה שהממשלה החליטה לתמוך בחוק הזה", ציין.

ח"כ אחמד טיבי היה הנציג היחיד מהרשימה המשותפת שהורשה לנאום בדיון. הוא האשים את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באחריות לקידומו של החוק. לדבריו, "מעולם קול המואזין לא היה מפגע רעש סביבתי. מדובר בטקס דתי איסלאמי חשוב ומעולם גם בבית הזה לא התערבנו בשום טקס דתי הנוגע ליהדות. המעשה שלכם הוא מפגע גזעני. אתם מתערבים בציפור הנפש של המוסלמים. אללה הוא אכבר היא קריאה לתפילה. היא לא מפגע. היא במהות הדת שלנו. אני קורא לכם להתעשת ולחברי הבית לא לקבל את ההצעה הזאת. אני פונה לחברי הכנסת הדתיים. אל תתנו יד. אתם מתחננים בענייני דת שלכם שלא נתערב". הוא הורד מהדוכן על ידי סדרנים לאחר שהמשיך לנאום בלהט ולא נענה לבקשתו של יו"ר הישיבה, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), לסיים את נאומו.

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) עלה לדוכן אחריו: "זאת מלחמה בין נאורים לבין חשוכים. זהו כתם על הבניין הזה. זהו אות קין על בניין שפעם אחר פעם מכריז על מלחמה נגדנו. זאת בפירוש הכרזת מלחמה נגד המיעוט הערבי במדינה". בהלול הודיע שהתקזז עם ח"כ יהודה גליק (הליכוד), המתנגד לחוק, אם יצביע נגדו ויורחק כעונש מהשתתפות בדיונים.

כל חברי הכנסת מהאופוזיציה שנכחו במליאה הצביעו נגד הצעות החוק, וח"כ גליק נמנע. הוא אמר כי "ישנם פתרונות חלופיים שלא דורשים כיפופי ידיים וכפיה באמצעות חקיקה". ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "החוק גזעני ומפלה. פוגעני דתית וציבורית. ממשלת ישראל מתנכלת למיעוטים וההיסטוריה חוזרת על עצמה, כשאנחנו המדירים והרודפים". ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), יוזם אחד משני החוקים שאושרו היום, אמר לאחר שהצעת החוק עברה בקריאה טרומית: "אני שמח שלאחר מאבק ממושך שנמשך משנת 2011, בקרוב מאוד נסדיר את סוגיית מערכות הכריזה במסגדים ומאות אלפי אזרחים בישראל סוף סוף יוכלו לחזור לשגרת חיים נורמלית״.

בנובמבר אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק. זאת לאחר שראש הממשלה נתניהו הצהיר על תמיכתו בה. "אני לא יכול לספור את הפעמים שפנו אלי אזרחים מכל הדתות שקובלים על זה", אמר אז נתניהו. "ישראל מחויבת לחופש הדת לכל הדתות אבל מחויבת להגן גם על האזרחים מהרעש. כך זה גם בערים באירופה. אני תומך באכיפה וחקיקה דומה בישראל".

הנוסח של יוגב וביטן שגובש בעקבות ההערות שהוצגו בכנסת לנוסח הקודם של ההצעה, מחמיר את הענישה ומטיל קנס מינימום של 5,000 שקלים על בתי תפילה, בעיקר מסגדים, שיכרזו בשעות האסורות בחוק. הקנס יכול להאמיר עד 10,000 שקלים על כל הפרה של השקט.

הצעת החוק, שהיא תיקון לחוק למניעת מפגעים (חוק הרעש), קובעת כי הפעלת מערכת כריזה בבית תפילה היא "רעש חזק או בלתי סביר" ואוסרת עליה. בהצעה כתוב כי השר להגנת הסביבה יוכל, בהסכמת שר הפנים, לקבוע מקרים שבהם יותר שימוש בכריזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ