מנהיג הציבור החרדי-ליטאי מקשה על קידום פשרה לשילוב נשים בבתי הדין הרבניים

הפשרה הציעה להעסיק נשים כעוזרות משפטיות במתכונת מצומצמת. התנגדותו של הרב שטיינמן תקשה על מנכ"ל בתי הדין, שגיבש את הפשרה עם היועמ"ש, לאמץ פתרון כלשהו

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

הוועדה לבחירת קאדים בחרה היום (שלישי) לראשונה אשה מוסלמית לתפקיד שיפוט, אך נראה שנשים יהודיות רק הולכות ומתרחקות מהיום שבו יוכלו לשמש בתפקידים זוטרים הרבה יותר בבתי הדין הרבניים. הרב אהרן לייב שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי ודגל התורה, הורה בשבוע שעבר להתנגד לפשרה שהתגבשה בחסות היועץ המשפטי לממשלה - ונועדה לאפשר לנשים לשמש כעוזרות משפטיות.

הרב שטיינמןצילום: אלי קובין

כבר זמן רב עומדת על הפרק שאלת שילובן של נשים בתפקידי עוזרות משפטיות בבתי הדין, זאת על רקע מדיניות ותיקה וברורה של הנהלת בתי הדין השומרת את התפקיד לגברים בלבד. הפשרה, המציעה לשלב נשים בתפקיד במתכונת מצומצמת, התגבשה בעקבות תביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה על ידי משפטנית שמועמדותה נדחתה.

בעקבות אותה תביעה, שפורסמה ב"הארץ" ב-2016, נחשפה המדיניות המפלה. התובעת, עורכת דין וטוענת רבנית, נכשלה במכרז לגיוס עוזרים משפטיים ונעזרה בעמותת עתים ומרכז רקמן לקידום מעמד האשה בתביעה נגד הנהלת בתי הדין. בהליך התברר כי בעבר נעשה הסינון המגדרי באמצעות הצבת תנאי סף כגון הסמכה לרבנות או לדיינות. תנאים אלה נמחקו מהמכרזים, גם אז בהתערבות בית הדין לעבודה, אך למכרזים החדשים צורפה הערה לפיה תינתן עדיפות לבעלי הסמכה לדיינות.

בהתאם למדיניות המפלה, כיום מועסקים עשרה עוזרים משפטיים במערכת – כולם גברים. כיוון שבפועל האפליה ממשיכה, התובעת לא הסתפקה בביטול המכרז הפנימי - דבר שהנהלת בתי הדין הסכימה לו - ודרשה פרסום מכרז ייעודי לנשים לתפקיד.

בבתי הדין סרבו למסור פרטים נוספים על הפשרה, שעליה אמונים היועמ"ש אביחי מנדלבליט ומנכ"ל בתי הדין, הרב שמעון יעקובי. גורמים ביהדות התורה מסרו כי כמה דיינים המכהנים במערכת פנו לחברי כנסת והלינו על הפשרה המתגבשת. בעקבות הפניות פנה ח"כ אורי מקלב לרב שטיינמן, שבשבוע שעבר הורה לא להתפשר בנושא ולהותיר את התפקיד בידי גברים בלבד. עמדתו של הרב שטיינמן עשויה להקשות על יעקובי לאמץ פשרה כלשהי בנושא, וייתכן כי הפניית השאלה לרב נועדה לשם כך.

במסמך פנימי שהופץ לפני כמה חודשים בין הדיינים כתב יעקובי: "הבחירה שלנו תמיד עניינית, בהתאם למועמדים שהופיעו לפנינו. היו מכרזים שבהם הופיעו לפנינו רק גברים, רובם בעלי כושר לדיינות ומיעוטם עורכי דין בעלי רישיון טוען רבני, ולא בחרנו איש – גם לא בעלי כושר לדיינות – מאחר שסברנו שהכישורים של אותם אלו שהופיעו לפנינו אינם מספיקים. הם לא היו בשלים או מתאימים באותה עת... עמידה בתנאי סף אינה מספקת כדי לבחור אדם למשרה".

פרופ' רות הלפרין קדרי, ראשת מרכז רקמן, מסרה בתגובה כי "לא יעלה על הדעת שגורמים שאין להם מעמד פורמלי-חוקי במערכת השיפוט המדינתית, יהיו אלה שימנעו את המשך התהליך להקטנת האפליה נגד נשים וייצוגן במערכת". לדבריה, "בתי הדין הרבניים הם הערכאה השיפוטית החשובה ביותר שמשרתת גברים ונשים, אך במצב החוקי כיום היא חסומה כליל בפני תפקידים משמעותיים לנשים. במסגרת המאבק המשפטי הממושך של מרכז רקמן לייצוג הולם של נשים בבתי הדין הרבניים, הובעה הסכמה מצד הנהלת בתי הדין לאפשר לנשים, לכל הפחות, לשמש כעוזרות משפטיות לדיינים".

עו"ד קרן הורוביץ ממרכז רקמן הוסיפה: "נציבות שירות המדינה והנהלת בתי הדין הציגו עמדה כחלק מהדיון המשפטי בסוגיה, לפיה אין מניעה שאשה תמלא תפקיד של יועצת משפטית בבתי הדין וכי הם יפעלו למען קידום בחירה של אשה לתפקיד. הפרסום ביחס לעמדת הרב שטיינמן במועד זה, בסמוך לסיום ניהול התיק ולקראת פסק הדין, נראה כניסיון מצער להשפיע על הכרעת בית המשפט".

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים, אמר בתגובה: "הבעיה המרכזית בהתנהלות בתי הדין הרבניים בנושא היא בכך שהם פועלים בניגוד להלכה. לפי הרוב המוחלט של הפוסקים ההלכתיים, אין כל מניעה שאשה תועסק בתפקיד יועצת משפטית. ההפך הוא הנכון... מדובר באליטה שמנסה לשמר את ההגמוניה שלה תוך התעלמות מהאינטרס התורני ומהאינטרס הציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ