ליברמן: מספר אישורי הבנייה בהתנחלויות מתחילת השנה הוא הגדול מאז 1992

ליברמן התייחס לביקורת של כמה ממנהיגי המתנחלים על הממשלה ואמר: "לא היתה ממשלה טובה יותר ביחס לבנייה בהתיישבות". ראש המועצה האזורית שומרון: "המספרים אינם נכונים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, מארס השנה
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, מארס השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בישיבת הממשלה היום (ראשון) שמספר אישורי הבנייה בהתנחלויות במחצית הראשונה של 2017 היה הגדול מאז 1992.

"ראיתי בסוף השבוע התייחסות נרחבת של גורמים פוליטיים, כאלו ואחרים, בנושא הבנייה בהתיישבות", אמר ליברמן, בהתייחס לביקורת של כמה ממנהיגי תנועת ההתנחלות על החלטות המינהל האזרחי מהשבוע שעבר. "למספרים ולטענות שנזרקו לחלל האויר, הן לגבי תכנון והן לגבי בנייה בהתיישבות, אין שום קשר למציאות", אמר ליברמן.

מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי קידמה בדיונה את בנייתן של כ-2,100 יחידות דיור ברחבי הגדה המערבית - כ-1,500 מהן בתוך הגושים, והיתר מחוץ להם. ראשי רשויות רבים בשטחים התאכזבו, מכיוון שהתכוננו לישיבה זמן רב ותלו בה תקוות לאישור תוכניות נרחבות יותר.

"מי שטוען שניתן היה לאשר יותר בנייה בהתיישבות - זה לא למתוח את החבל עד הסוף, אלא לקרוע אותו לגמרי ובכך לסכן את כל מפעל ההתיישבות", אמר ליברמן והוסיף: "לא היתה ולא תהיה ממשלה טובה יותר, שתדאג כך להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ותפתח אותה".

הנתונים שמציין ליברמן נראים מדוייקים ברובם, אך נראה שכ-10% מאישורי הבנייה שהוא מתייחס אליהם הם קידום בנייה בשלבים בירוקרטיים ראשוניים ואישורים בדיעבד של מבנים שכבר עומדים על תילם. כך למשל נכללו בספירה צעדים כמו הפקדת התוכניות לבנייה בעמיחי, ההתנחלות למפוני עמונה, אף שמדובר במהלך מוקדם, שנעשה בין היתר כדי לאפשר הגשת התנגדויות. בנוסף מנה שר הביטחון אישור מבנים במאחז כרם רעים, אף שהמקום מיושב כבר כחמש שנים.

אך פערי הזמנים בין אישורי הבנייה לבנייה בפועל הם חלק ממחזור החיים של התפתחות ההתנחלויות. לפי הערכות, מספר יחידות הדיור שתקועות בשלב כלשהו של הצנרת הבירוקרטית מגיע לאלפים רבים, וייתכן שאף לעשרות אלפים. זמן אישור סופי של תכנית משתנה, ועשוי להמשך כמה שנים - ותלוי בעיקר במידת העניין של הדרג המדיני והבינלאומי בתכנית.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר שהנתונים שליברמן מסר אינם מדויקים. "אני מאוד מכבד את שר הביטחון אולם לצערי המספרים שהוא מציין אינם נכונים. הרוב המוחלט של יחידות הדיור המוזכרות, נספרות כל אחת חמש או שש פעמים. המספרים האמתיים הם פחות מאלפיים יחידות דיור ביו"ש אל מול 20 אלף יחידות דיור שאושרו על ידי הקבינט לערביי יו"ש בשטחי C. לכן, אני מבקש מהממשלה הזו, שהיא ממשלה לאומית, להתעשת ולהפסיק את המדיניות של הקפאת התכנון בפועל. השינוי צריך להיות לא רק בדיבורים, אלא במעשים".

ראש הממשלה נתניהו נועד בשבוע שעבר עם ראשי המועצות בשטחים בעקבות הביקורת עליו. מקורות שהשתתפו בשיחה תיארו אותה כ"סדנה לפריקת כעסים", ואמרו כי בפועל, נתניהו לא הבטיח דבר לראשי המועצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ