נתניהו: חוק העמותות חלש מדי, נאסור לחלוטין קבלת מימון מממשלות זרות

רה"מ הנחה את השר לוין להכין הצעת חוק ממשלתית מחמירה יותר מהחוק הקיים - שהוא עצמו עמד מאחורי ריכוכו. איסור כולל על תרומות ממדינות זרות צפוי לעורר קשיים דיפלומטיים ומשפטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בישיבת הממשלה היום
נתניהו בישיבת הממשלה היוםצילום: מרק ישראל סלם

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה להכין הצעת חוק ממשלתית שתאסור לחלוטין על עמותות ישראליות לקבל תרומות מממשלות זרות. בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה היום (ראשון) אמר נתניהו כי החוק הקיים, המחייב עמותות לדווח על התרומות שקיבלו, חלש מדי, והטיל את משימת גיבוש החוק החדש על שר התיירות, יריב לוין.

נתניהו הצהיר בישיבה שבאחרונה הצליח לעצור הזרמת כספים מנורווגיה לישראל, כחלק מ"מדיניות החוץ התקיפה של ישראל". בכך התכוון כנראה לפנייתו לממשלת נורווגיה, בבקשה למשוך את הסיוע שהעניקה לארגון נשים פלסטיני על שם דלאל מוגרבי, מנהיגת חוליית המחבלים האחראית פיגוע "אוטובוס הדמים" שבו נרצחו ב–1978 35 ישראלים.

הצעת חוק כזו צפויה לעורר קשיים דיפלומטיים ומשפטיים: איסור גורף על קבלת תרומות ממדינות זרות ישלול גם מעמותות רבות שאינן מזוהות פוליטיות מקור חשוב לתקציב. המדינות שקבלת תרומות מהן תיאסר אף עשויות לבטל במחאה תרומות למיזמים ציבוריים שאינם שנויים במחלוקת. אם החוק החדש, כמו הקיים, ינוסח כך שיחול על עמותות המזוהות עם השמאל בלבד, בג"ץ עשוי לפסול אותו בשל הפגיעה הלא־שוויונית ביכולתן של אותן עמותות לגייס תרומות ביחס לארגונים אחרים. נתניהו מודע היטב לקשיים הצפויים, ולמעשה הוא שעמד מאחורי ריכוך החוק המקורי.

לפי החוק הקיים, שאושר בכנסת ביולי האחרון, ארגונים ישראליים שמרבית תקציבם מקורו בתרומות מיישויות מדיניות זרות — מדינות, האיחוד האירופי או האו"ם — מחויבים להצהיר על כך בפני רשם העמותות, שיפרסם את המידע באתר האינטרנט שלו. העמותות מחויבות לציין זאת גם בפרסומיהן הרשמיים ובמכתבים לנבחרי ציבור או לעובדי ציבור.

עמותות שלא יעמדו בתנאים אלה צפויות לקנס בסך 29,200 שקלים. בדיקת משרד המשפטים העלתה כי לפחות 25 מתוך 27 העמותות שעליהן חל החוק הן ארגונים לזכויות אדם. יו"ר ועדת החוקה אז, ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), לא אפשר לנציגת המשרד לפרט באילו עמותות מדובר.

הצעת החוק שנועדה להקשות על ארגוני שמאל לגייס תרומות הוצגה לראשונה ב–2011, בנוסח מחמיר מזה שאושר לבסוף, שגם הוא לא אסר לחלוטין קבלת תרומות מממשלות זרות. החוק המקורי, שאותו יזם נתניהו, חייב את נציגי העמותות לענוד תגים המציינים שפעילותם נתמכת בידי ממשלות זרות בכל פגישותיהם בכנסת ובמשרדי הממשלה, סעיף שהוסר ממנו לבסוף לבקשת ראש הממשלה. סעיף אחר שהושמט חייב את נציגי הארגונים לציין בפתח כל דיון בכנסת אילו מדינות תורמות להם. לפי החוק שאושר, עליהם לציין את מקורות התרומות בעת ההרשמה לדיון, ולהשיב לשאלות ח"כים בנושא. נתניהו ביקש תחילה להחיל חובת דיווח על תרומות ממדינות זרות "מהדולר הראשון", אולם זנח גם הגבלה זאת, שהיתה צפויה להכביד גם על ארגונים המזוהים עם הימין או שאינם בעלי שיוך פוליטי.

בשנים האחרונות היה החוק על נוסחיו השונים מושא לביקורת. ב–2011 הגדיר שגריר ארה"ב בישראל אז דן שפירו את החוק כקיצוני, והזהיר שהוא עלול לפגוע בארגונים לגיטימיים וכן במיזמים שמממנת ארצו בישראל. ערב אישור החוק המרוכך בכנסת הזהירו ראשי אגודת הידידות עם ישראל בפרלמנט הגרמני שהוא יפגע בדמוקרטיה, ואף יביא לאלימות כלפי פעילי ארגוני השמאל.

במארס אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעה לביטול הקלות המס לתורמים לעמותות "הפועלות נגד מדינת ישראל בעולם". לשון החוק מתייחסת ל"מוסד ציבורי המפרסם פרסומים המאשימים את מדינת ישראל בביצוע פשעי מלחמה וכן מוסד ציבורי המשתתף בקריאה לחרם על מדינת ישראל". מאז אישרו השרים את ההצעה, היא לא קודמה.

לפני כשבועיים הכריז נתניהו שלא ייפגש עם מנהיגים זרים אם אלה ייפגשו עם נציגי ארגונים הפועלים נגד חיילי צה"ל, כהגדרתו. "אני אומר למנהיגי העולם — אתם יכולים להיפגש עם ארגונים שפועלים נגד חיילי צה"ל, אבל לא אתי", אמר. "אנחנו נוקטים את העמדה הזו מול הטובות בידידותינו", הוסיף נתניהו, ביחס לביטול פגישתו עם שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל, שנועד עם אנשי "שוברים שתיקה" ו"בצלם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ