עימות בין מועמדי העבודה |

הרצוג: נוכל להגיע לפריצת דרך; פרץ: יש לשקול לשחרר את ברגותי

אבי גבאי: אני מקבל את מתווה קלינטון לשלום עם הפלסטינים, למעט סוגיית הר הבית. אראל מרגלית: אתנגד להסדר חד-צדדי. עמר בר לב: האיום הקיומי על ישראל הוא שהמדינה שתפסיק להיות ציונית ותפסיק להיות דמוקרטית". עמירם לוין: הפלסטינים יקבעו מי הפרטנר – עבאס או הדור הצעיר. אנחנו לא צריכים להכתיב להם

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

עימות התקיים הבוקר (שני) בוועידת "הארץ" לשלום בין ששת המועמדים המובילים לראשות מפלגת העבודה - היו"ר המכהן יצחק הרצוג, ח"כ אראל מרגלית, ח"כ עמיר פרץ, ח"כ עמר בר לב, אבי גבאי ועמירם לוין.

מנחה העימות רביב דרוקר פתח בשאלה להרצוג על הפרסום הבוקר ב"הארץ", שלפיו נפגש בקהיר עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי וראש הממשלה בנימין נתניהו: "למה השתכנעת מהדברים של נתניהו שאבו מאזן הוא כן פרטנר?". "הייתי בוושינגטון והתוודעתי למהלך אזורי שיכול להתרחש", השיב הרצוג. "בפברואר 2016 כוננה ועידה אזורית סודית והבנתי שיש תשתית. מה שפורסם הבוקר ב'הארץ' היה חלק מהתשתית... שנוכל להגיע לפריצת דרך שתוכל להביא לשינוי ההיסטוריה, הייתי משוכנע בזה אז, וגם היום".

כשנשאל על אפשרות של הוצאת כפרים פלסטינים מחוץ לגבולות המוניציפליים של ירושלים, אמר הרצוג: "האפשרות להוצאת חלק מהכפרים בירושלים, שמעולם לא היו חלק ממנה, היא דבר נכון. היציאה מעזה היתה נכונה היסטורית דמוגרפית, אבל יצרה בעיה כי יציאה ללא תיאום היא בעיה. היום יש הזדמנות נדירה למהלך מכונן, ולראשונה גם להוצאת הכפרים בירושלים".

פרץ: לשקול לשחרר את ברגותי

עמיר פרץ התייחס בעימות לאפשרות של שחרורו של מרוואן ברגותי מהכלא הישראלי. "אם יהיו נסיבות שבהן שחרור מרואן ברגותי מהכלא יכול לסייע במהלך מדיני, צריך לשקול זאת בחיוב", הוא אמר והוסיף: "צריך לדבר עם חמאס, שלום עושים עם אויבים". כשנשאל על ההתנתקות, אמר פרץ: "אני מתנגד התנגדות נחרצת למהלכים חד-צדדיים. גם הניסיון בלבנון הוא ניסיון דומה, נוצר ואקום שלתוכו נכנס חיזבאללה, ובעזה נכנס החמאס. הסכמים דיפלומטיים, כמה שנוטים לזלזל בהם, הם הדבר החשוב ביותר, שמשלים כל מערכה צבאית. כל מערכה צבאית מחייבת מערכה מדינית".

בהמשך העימות אמר אבי גבאי כי הוא מקבל את מתווה קלינטון לשלום עם הפלסטינים, למעט סוגיית הר הבית. "זו סוגיה בעייתית שאני לא יודע איך נפתור. אני חושב ומאמין שתפקידנו ליזום, ובסוף נגיע לאותה נקודה אליה הגיע אולמרט במו"מ". גבאי קרא ש"לא להשקיע שקל מחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים בגדה. לא מתקנים שם מדרכה לפני שמתקנים בטבריה ובירוחם". גבאי מתח ביקורת על העובדה שמעבר אלנבי לא פתוח לתנועת פלסטינים 24 שעות ביממה: "זה שדה התעופה שלהם, איך שדה תעופה לא פתוח 24 שעות?", שאל.

אראל מרגלית אמר כי "אוסלו היה טעות בדבר אחד, וזה שההסכם לא לקח את המתווה האזורי כחלק מהדיל הכללי. הדיל האזורי – זו המסגרת שבה עלינו לעבוד. לעמוד כגוש אחד נגד הקיצוניים". הוא הוסיף כי ישראל צריכה לשאוף להסדר מדיני וכי הוא מתנגד להסדר חד-צדדי וכינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו "הפישמן של התהליך המדיני".

אחריו דיבר עמר בר לב שאמר כי "האיום הקיומי על ישראל הוא שהמדינה שתפסיק להיות ציונית ותפסיק להיות דמוקרטית". לדבריו, "אני לא עובד אצל הפלסטינים, אלא אצל אזרחי ישראל. עתיד הציונות תלוי אך ורק בנו, ויש מה לעשות".

לדברי עמירם לוין, "הסיבה שאין שלום ושהכיבוש לא מסתיים היא פוליטיקאים פחדנים... יש את היוזמה הסעודית שהממשלה לא מתייחסת אליה, היא עוקפת את הבעיה של היעדר תנאים מוקדמים, זה הרעיון של העניין". לוין הוסיף כי "הפלסטינים יקבעו מי הפרטנר – עבאס או הדור הצעיר. אנחנו לא צריכים להכתיב להם. הם יקבעו ואנחנו נשתף פעולה".

מרגלית: אחתוך את האצבע לפני שאתמוך בהצטרפות לנתניהו

בשלב האחרון של העימות הציע דרוקר תרחיש דמיוני שבו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יוזם מהלך מדיני, הכולל הקפאת בנייה בהתנחלויות, כינוס ועידה אזורית וראש הממשלה נתניהו קורא לעבודה להצטרף לממשלה. האם על המפלגה להשיב בחיוב, הוא שאל.

עמר בר לב השיב כי "נתניהו הוא משיח שקר ולכן התשובה היא לא".

מרגלית אמר: "נתניהו רימה את ברק, את לבני את מופז ובפעם האחרונה את הרצוג. ההסתה, השחיתות, המלחמה בדמוקרטית מחייבות להחליף את השלטון ולא להצטרף אליו. אחתוך את האצבע לפני שאצביע בעד הצטרפות לממשלת נתניהו".

פרץ אמר כי "אי אפשר לקחת מנהיג בכוח אל השוקת. נתניהו הוא מומחה במלכודות דבש". הוא הוסיף: "אסור בשום אופן להצטרף אליו. אם יהיה תהליך, נתמוך בו מבחוץ".

"נוכחתי שנתניהו לא מסוגל ואף פעם לא יהיה מסוגל", אמר הרצו, אך הוסיף כי במקרה של מהלך מדיני נתניהו יקבל גיבוי מהאופוזיציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ