נתניהו לנציגי הקהילה היהודית: לא נכנעתי לחרדים, כל אחד אחר היה מבטל לגמרי את מתווה הכותל

ראשי הפדרציות היהודיות הבהירו לראש הממשלה כי המשבר עמוק ולא עומד להיעלם במהרה. נתניהו קיים שיחה קשה עם יו"ר הסוכנות שרנסקי שלא הביאה לפריצת דרך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בכנסת תגלית, שלשום
נתניהו בכנסת תגלית, שלשוםצילום: דודו בכר
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען בפגישתו עם נציגי ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה אתמול בערב (שני) בלשכתו בירושלים כי כל ראש ממשלה אחר היה נכנע ללחץ של המפלגות החרדיות ומבטל לחלוטין את החלטת הממשלה על מתווה התפילה בכותל, בעוד שהוא התעקש להשאיר את ההחלטה על כנה ורק הקפיא את יישומה עד למציאת פתרון למחלוקת - כך לפי שני פקידים בכירים שמעורים בתכני הישיבה.

בפגישה עם ראש הממשלה השתתפו ראש ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה ג'רי סילברמן ומנכ"לי הפדרציות של ניו יורק, שיקגו וקליבלנד. משתתף נוסף בפגישה היה היו"ר החדש של חבר הנאמנים של הסוכנות, מייקל סיגל, שנחשב לחבר אישי של נתניהו במשך שנים רבות.

לפי שני פקידים בכירים שמעורים בתכני הפגישה, נתניהו הבהיר כי בניגוד לטענות שנשמעו ביומיים האחרונים הוא לא נכנע ללחץ החרדים. לדברי אחד הפקידים, נתניהו אמר לנציגי הפדרציות היהודיות כי בשבילו כל היהודים הם יהודים, אבל חלק מהשותפים בקואליציה אינם רואים זאת באותה צורה. נתניהו הוסיף כי דווקא ההחלטה להקפיא את מתווה הכותל תאפשר לקדם צעדים מעשיים לגבי הסדרי התפילה הפלורליסטית במקום.

במהלך הפגישה תקף נתניהו את הגורמים שמתחו ביקורת על החלטת הממשלה במיוחד מקרב האופוזיציה. "כמעט בכל ממשלה יהיו חברות המפלגות החרדיות", אמר נתניהו לנציגי הפדרציות היהודיות. "קל לאופוזיציה לדבר על כך שאם הם היו בשלטון הם היו עומדים על העקרונות מול החרדים. אנחנו יודעים שהאמת היא אחרת".

פקיד בכיר שמעורה בתכני הפגישה ציין כי ראשי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה וכן יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות מייקל סיגל אמרו לנתניהו כי המשבר שנוצר בעקבות החלטת הממשלה על הקפאת מתווה התפילה בכותל וחוק הגיור הוא אמיתי ועמוק ולא מלאכותי. "הם אמרו לנתניהו שזו לא מחאה שתיעלם מחר בבוקר אלא סיפור שיישאר אתנו הרבה זמן", ציין הפקיד הבכיר.

חיזוק לדבריהם של ראשי הפדרציות נשמע בדברים שאמר הבוקר שר החינוך והתפוצות נפתלי בנט, שבסדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו ובמסיבת עיתונאים שקיים הדגיש כי "המצב חמור" בכל הנוגע ליחסים בין ממשלת ישראל ליהדות ארה"ב. בנט ציין כי בשיחות שקיים עם נציגים של יהדות ארה"ב הבהירו האחרונים כי הם חשים שקיבלו "סטירת לחי" מממשלת ישראל ושהם אינם רצויים. "זו אינה המציאות כמובן אך זו התחושה שלהם", הדגיש בנט. "יהודי ארה"ב הם אחינו. הם רצויים כאן. נעשו שגיאות וגם דיס-אינפורמציה רחבה. התוכנית היא להקשיב ולהידבר ולפוגג את השמועות".

במקביל לפגישתו עם נציגי הפדרציות היהודיות, קיים נתניהו אתמול בערב שיחת טלפון עם יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. שרנסקי, שהיה גורם מרכזי בגיבוש מתווה התפילה בכותל, לא עודכן מראש על ידי נתניהו על הכוונה להקפיא את החלטת הממשלה מינואר 2016 והביע ביומיים האחרונים כעס רב על התנהלות הדברים. מקור בסוכנות היהודית תיאר את השיחה בין שרנסקי לנתניהו כ"לא פשוטה" והוסיף כי היא לא קירבה את הצדדים לפתרון המשבר ולא גרמה לשרנסקי למתן את הביקורת שלו על נתניהו.

הבוקר התראיין שרנסקי לתוכנית "קלמן-ליברמן" ב"כאן-רשת ב'", ואמר כי התנהלות ראש הממשלה היתה מאכזבת. "נתניהו מבין טוב מכולם כמה מתווה הכותל חשוב אבל ברגע שהיה איום על הקואליציה הוא חזר בו", ציין שרנסקי. "אנחנו חייבים לעשות הכל כדי לשנות את המסר שיצא מממשלת ישראל. הכל התפוצץ על זה שמדינת ישראל לא מכירה ברפורמים. זה מסר מאוד מסוכן שיכול להרחיק יהודים".

הבוקר התקיים בכנסת דיון חירום של השדולה לחיזוק הקשר עם העולם היהודי וחבר הנאמנים של הסוכנות בנושא. בדיון, אותו ארגנו ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) וח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) השתתפו חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה. יו"ר הסוכנות שרנסקי אמר בישיבה כי התקבלו מסרים מכמה פדרציות יהודיות בארה"ב שהזהירו כי החלטת הממשלה תביא להפסקת התרומות לישראל.

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג אמר בישיבה כי החלטת הממשלה להקפיא את מתווה הכותל ולהעביר את חוק הגיור היא "בושה וחרפה". הרצוג ציין כי ההחלטה מסוכנת כיוון שהיא עלולה להביא למחלוקת קשה בתוך העם היהודי. "עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע את הסכנה והטרגדיה בכך שיהודי התפוצות, במיוחד יהודי ארה"ב והדור הצעיר מרגישים שהם מודרים ומרגישים שהם אינם חלק מאיתנו", אמר הרצוג.

כתבות מומלצות

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ