דיון סוער על חוק הלאום; שקד: הערכים יהודית ודמוקרטית צריכים להיות מקבילים

נתניהו ביטל השתתפותו בדיון הסמלי, שנועד לאותת על כוונתו להשלים את החקיקה בקרוב. ח"כים מהאופוזיציה הורחקו. לוין: "המדינה שותקת ביחס לזהותה היהודית"; גילאון: "זה קרקס"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שקד, אוחנה ולוין בדיון המיוחד, היום בכנסת
שקד, אוחנה ולוין בדיון המיוחד, היום בכנסתצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל ברגע האחרון את השתתפותו בדיון הפתיחה המיוחד בוועדה לקידום חוק הלאום. נתניהו, שעמד מאחורי אחד מנוסחי החוק, אמור היה לחנוך את הדיונים כדי לאותת על כוונתו להשלים את ההצבעה עליו בחודשים הקרובים. שרת המשפטים איילת שקד אמרה בדיון כי הערכים 'יהודית' ו'דמוקרטית' צריכים להיות מקבילים בחוק.

מדובר בדיון סמלי שיזמה הקואליציה, לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, אסר על הממשלה להביא את נוסח החוק להצבעה עוד היום, לפני צאתה של הכנסת לפגרה. ינון הבהיר שהכנסת תידרש לקיים דיון מעמיק ומתמשך לפני אישורו של חוק היסוד מרחיק הלכת כדי למנוע את פסילתו בידי בג"ץ.

"מי שבא בשביל ראש הממשלה מוזמן לצאת", אמר יו"ר הוועדה המיוחדת ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) בפתח הדיון, "מי שבא בשביל הציבור מוזמן להישאר". אוחנה הדגיש בדיון כי "מדינת ישראל מתקרבת לשנתה השבעים, אבל תעודת זהות אין לה". ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) קראה לעברו כי "מגילת העצמאות היא תעודת הלידה של מדינת ישראל".

הדיון היה קולני, מפוזר ומתוח. בזה אחר זה הוצאו רבים מחברי האופוזיציה שמחו על ההצעה המתגבשת: ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הוצא בעקבות קריאות ביניים ולאחר שקרע בהפגנתיות עיתון סביב שולחן הוועדה. ח"כ אילן גילאון (מרצ) הורחק לאחר שאמר שהוועדה היא "קרקס". גם חברי הכנסת מיכל רוזין (מרצ), יואל חסון (המחנה הציוני) אוסמה סעדי ומסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) הורחקו מהדיון.

יו"ר האופוזיציה הרצוג בוועדה. "חוסר ביטחון עצמי"צילום: אמיל סלמן

השר יריב לוין, שעמד בראש צוות השרים שגיבש בחודשים האחרונים את נוסח החוק על בסיס הנוסח הקיצוני שיזם ח"כ אבי דיכטר, אמר בדיון כי "החוק הזה בא לומר את המובן מאליו שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. מאז חקיקת חוקי היסוד שנתנו ביטוי ליסוד החשוב מאוד שישראל היא מדינה דמוקרטית שיש בה זכויות אדם וזכויות אזרח, נוצרה מציאות שיש בה חוסר איזון כשהמדינה שותקת ביחס לזהותה היהודית ונותנת ביטוי לזכויות אחרות". לדברי לוין, "החוק הזה בא להשיב את הסדר על כנו ולהבהיר את מה שבעיני רבים אינו טעון הבהרה - מרכזיותה של מדינת ישראל שייחודה הוא בהיותה מדינת הלאום של העם היהודי".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בדיון כי עיקרי חוק הלאום קיימים בחוקה של מאות מדינות בעולם וקראה למנסחי החוק להתייחס לכל סעיף בהקפדה יתרה. "החוק הזה הוא חוק היסטורי והוועדה היא היסטורית", אמרה שקד. "כל אחד מהח"כים כאן יצוק את התוכן שלו לחוק, שיישאר איתנו לנצח נצחים. מדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית. אני מאמינה ששני הערכים האלה מקבילים, אחד לא עולה על השני". לדברי שקד, "הערכים הדמוקרטיים של המדינה מעוגנים כבר בחוק יסוד. אני חושבת שיש לנו הזדמנות גדולה לעגן גם את הערכים הלאומיים והיהודיים. עצם היותה של המדינה דמוקרטית לא סותר את היותה יהודית. יש קונצנזוס - בבית הזה צריכים להיות ערכים מקבילים והם יכולים להיות".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) קרא לממשלה לקיים שיח עם האופוזיציה במהלך ניסוח החוק ואמר כי יוזמי החוק "משחקים באש". "מה תגיד לשכיב שנאן, שיש לו כתם על המצח כי הוא לא יהודי? מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי נקודה. זה כתוב במגילת העצמאות ובהחלטה בכ"ט בנובמבר", אמר. "המדינה לא צריכה להגדיר את עצמה שוב ושוב ושוב בגלל חוסר ביטחון עצמי. אין שום צורך בחוק הזה. הוא מחלל את הקודש בכל מה שנקרא שוויון זכויות מלא. מגילת העצמאות קוראת לערביי ישראל לקחת חלק בבניין המדינה על יסוד אזרחות מלאה ושווה. דיכטר לא מבין את המשמעות של דחיקת המיעוט הערבי והדרוזי בצורה כל כך בוטה וחזקה".

ציפי לבני מתחה ביקורת חריפה על הממשלה, ואמרה כי "החוק הזה הוא תעודת הקבורה של הדמוקרטיה. אם היום מוגשת מגילת העצמאות לממשלת ישראל הנוכחית אתם לא יכולים לחתום עליה כי אתם מסרבים להכניס את המילה שוויון לחוק שקובע שישראל היא מדינת העם היהודי. תוסיפו מילה אחת - 'שוויון' - ותקבלו אחדות. אם לא תוסיפו, תקבלו מלחמה בכלים דמוקרטיים".

לבני תקפה אישית את אוחנה, ואמרה לו: "אתה חבר גאה בקהילה גאה, אבל אתה שותף לממשלה שאין בה שוויון. אתם דואגים לחוק כבוד האדם וחירותו? בחוק הזה אתם ביטלתם אותו. על הדרך גם תבטלו את כל התפיסה החוקתית הערכית של מדינת ישראל". לבני הטיחה ביוזמי הקמת הוועדה כי היא נועדה למדר את ח"כ בני בגין (הליכוד), חבר ועדת החוקה שבה אמור היה להתקיים הדיון בחוק, משום שהוא מתנגד לנוסח הנוכחי ומקדם נוסח מתון משמעותית לחוק הכולל גם קריאה לשוויון.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר כי "ברור שכל ספר החוקים יכרע ברך בפני הזהות היהודית. זה חוק-על בין חוקי היסוד של ישראל. אף חוק אפרטהייד לא ימחק את העובדה שבמולדת הזאת יש שני עמים. יש חלק גדול בשני העמים שייאבק בממשלה הזאת ויעיף אותה".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה כי "העובדה שראש הממשלה לא נמצא כאן היא בלתי ראויה. אין מה למהר עם החוק, לא נעביר אותו בקריאה ראשונה היום ולכן ראוי היה שנדחה את הדיון הזה". גרמן ביקשה שנתניהו יתייצב לדיון הבא - "מי כאן בחדר הזה חושב שזהותה של ישראל אינה ברורה? היא ברורה ומקובלת על הרוב היושב כאן בחדר ובכנסת".

יו"ר הקואליציה דוד ביטן הבהיר כבר בשבוע שעבר כי חוק הלאום לא יעלה להצבעה במליאה עד הפגרה, בניגוד לדרישתו של נתניהו. קידום החוק יידחה כעת בשלושה חודשים לפחות. לדברי ביטן, דחיית ההצבעה נועדה לאפשר דיון ציבורי נרחב על נוסח החוק, מהלך שעשוי להוריד את הסיכוי שבג"ץ יפסול את חוק היסוד החדש בנימוק שהדיון עליו בכנסת לא היה ממצה.

על פי נוסח החוק המוסכם שפורסם ב"הארץ", בג"ץ יחויב להעדיף את אופיה היהודי של המדינה על פני זהותה הדמוקרטית במקרים בהם תחול סתירה בין שני ערכים אלה. ההצעה קובעת עוד כי המשפט העברי ישמש מקור השראה לחברי הכנסת בבואם לחוקק חוקים, כמו גם לשופטים בישראל. בקואליציה מתכוונים להעניק מעמד שונה לשפות העברית והערבית, אך הנוסח הסופי בנושא עדיין שנוי במחלוקת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ