פרשנות |

חכו עם התופים והריקודים: בליכוד לא יתנו לנתניהו להסתלק כל כך מהר

מי שחושבים שדי בהצטברות חשדות נגד ראש הממשלה כדי לערער את הלגיטימציה הציבורית שלו בעיני תומכיו, לא נחשפו כנראה לקבוצות הוואטסאפ הליכודיות ולאלקטורט שרבים כל כך כשלו בפענוחו

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו עם ביטן ואוחנה, בכנסת
צילום: אמיל סלמן
רוית הכט
רוית הכט

לכל מי שמוציאים את נעלי הריקוד ותופי המרים בעקבות הפיכתו של ראש לשכת נתניהו לשעבר ארי הרו לעד מדינה, ומתוך תקווה שישראל קרובה להיפטר מעונשו של בנימין נתניהו, מומלץ לצנן מעט את ההתלהבות.

גם אם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, וגם אם יכלול האשמות חמורות, לפוליטיקאי בנימין נתניהו, שכבר הספידו אותו לאחר תבוסה קשה ב-1999 ולאחר הישג דל במיוחד בבחירות 2006, כמה נכסים כבדי משקל, שיעכבו את הסתלקותו מההיסטוריה הישראלית. עומדים לצידו של נתניהו לא רק הפיקחות הפוליטית והשרידות הכמעט בלתי אנושית שלו ושל משפחתו, שמאמינים שמקומם בהנהגת המדינה רשום על שמם בטאבו, אלא גם ובעיקר האלקטורט הליכודי שפוליטיקאים, מומחים ופרשנים כושלים פעם אחר פעם בפענוחו.

האלקטורט הזה רלוונטי משום שלא מופרך להניח שנתניהו לא יוותר מרצונו על כס ראש הממשלה, מפני שהמוטיבציה בתוך הקואליציה לנדנד את ספינת ממשלת נתניהו הרביעית נראית כעת נמוכה למדי, ומשום שקונסטלציה חוקית שתיאלץ את נתניהו להתפטר, כפי שהעידה שרת המשפטים בעצמה, אינה צפויה בקרוב.

התפתחויות בחקירות נתניהו, סיקור נרחב ב"הארץ": המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את נתניהו גם בתיק 2000 // משמעות ההסכם עם הרו כמעט בלתי הפיכה: נתניהו יועמד לדין | גידי וייץ // על נתניהו להיכנס לתרדמת פוליטית עד לסיום ההליכים נגדו | אמיר אורן // כשארי הרו עד מדינה, לנתניהו נשאר רק להתבזות בדרכו החוצה | יוסי ורטר

מי שחושבים - בהיגיון סביר ובצדק גמור - שדי בהצטברות חשדות, חקירות או אפילו סימני שאלה באשר להתנהלותו המוסרית של ראש ממשלה כדי לערער את הלגיטימציה הציבורית שלו בעיני תומכיו, לא נחשפו כנראה לקבוצות הוואטסאפ הליכודיות, לפעילים, לחברי הסניפים וגם לסתם מצביעים אדוקים. השטח הליכודי מעריץ את נתניהו בצורה לא טבעית, העולה בפנאטיות שלה על מסורת הימין האדוקה של ציפוף שורות מאחורי המנהיג.

מבחינת רוב פעילי הליכוד, נתניהו הוא מעל שלטון החוק, מעל הדמוקרטיה, ועל כן גם מעל המדינה. גם אם גורמי האכיפה יציגו הוכחות על מעשים לא חוקיים או לא מוסריים במעון ראש הממשלה, השטח הליכודי ימצא את הדרך לדחות אותן. טעימה מהזובור הצפוי למי שמטיל דופי במנהיג ניכרת ביחס להרו, אתמול מקורב והיום בוגד, "מוייסר", יהודה איש קריות. גם אם ז'בוטינסקי בכבודו ובעצמו היה נקלע למצבו של הרו, הוא היה זוכה לכינויים דומים.

הציפייה שפעילי הליכוד יראו את האור שיגלו להם גורמי אכיפת החוק או התקשורת רחמנא ליצלן, ובעקבות זאת יקיאו מתוכם את מנהיגם, חסרת סיכוי כמו הקמפיינים השונים שמנסים להעביר ליכודניקים למפלגות אחרות תוך נפנוף במצע חברתי מזה של מפלגת השבט (או מצע כלשהו). נאמני נתניהו לא רואים בעצמם אשה מוכה השבויה בידי בעל אלים, כפי שמסבירים להם אותם פרשנים. נתניהו מהלך קסם על הליכודניקים, מפיח בהם גאווה, ומשמש להם סוכן מהפכני במשימת פירוק האליטות השנואות. אי אפשר להשוות את הסביבה הזאת לזו שסבבה את ראש הממשלה אולמרט ערב התפטרותו, עם הצטברות תיקי החקירה נגדו.

על מעמד העל של נתניהו במפלגת השלטון יעיד האיום ששיגר יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, באולפן שישי בערוץ 2 כשנשאל מדוע שרי הליכוד אינם באים להגן על הבוס באולפנים. ביטן, זרוע הביצוע העכשווית של נתניהו, הבטיח: "נעשה איתם חשבון בפריימריז". המעשה האקטיבי והמרדני של גלעד ארדן, מירי רגב, ישראל כץ, גדעון סער, צחי הנגבי ועוד בכירים ואהובים שלעצמם בשטח הליכודי מתמצה כעת בשתיקה. אף בכיר בליכוד לא מעז לצאת בגלוי נגד נתניהו אחרי שנים שחלקם עברו כנערי קרקס מאולפן ולאולפן כדי להגן על נתניהו ומשפחתו. באווירה הזאת, למרות הלחץ שבו הוא נתון, מוקדם עדיין להספיד את נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ