המפלגות החרדיות דורשות להצביע ביום רביעי על החוקים להסדרי גיוס חרדים

בכולנו ובישראל ביתנו מתנגדים בתוקף להצעת החוק החלופית לחוק הגיוס, שנועדה למנוע מבג"ץ לפסול את הסדרי הגיוס. ש"ס ויהדות התורה מאיימות כי ללא פתרון הסוגיה, לא יעבירו את התקציב

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ודרעי בכנסת
נתניהו ודרעי בכנסתצילום: אמיל סלמן
חיים לוינסון
חיים לוינסון

יהדות התורה וש"ס דורשות להצביע ביום רביעי הקרוב בקריאה טרומית על שתי הצעות חוק להסדרי גיוס חרדים. הצעת החוק הראשונה היא לחוק יסוד ללימוד תורה. על פי הצעה זו, ערך לימוד תורה יהיה עליון מערך השוויון וכך ניתן יהיה למנוע מבג"ץ לפסול בעתיד הסדרי גיוס. החוק השני שיוגש הוא חוק הגיוס שיאפשר לשר הביטחון לדחות את שירותו של תלמיד ישיבה מגיל 18 ועד גיל 26, כדי לאפשר את המשך לימודיו. החוק קובע במקביל יעדים ומכסות גיוס של תלמידי ישיבה לצה"ל.

את הדרישה לקיים את ההצבעה על חוק היסוד העלה ח"כ ישראל אייכלר בישיבת נשיאות הכנסת. זאת לאחר שהחרדים איימו כי לא יאפשרו את העברת התקציב בעוד שבועיים עד לפתרון בעיית הגיוס. בכולנו ובישראל ביתנו מתנגדים בתוקף לחוק, עמדת הליכוד טרם נקבעה. חוק יסוד לימוד תורה קובע כי "לימוד התורה הוא ערך יסוד במורשת העם היהודי". על פי ההצעה, "יראו במי שקיבלו על עצמם להתמסר לתלמוד תורה לתקופה ארוכה כמי שמשרתים שירות משמעותי את מדינת ישראל והעם היהודי".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, דרש היום (שני) מיו"ר הקואליציה דודי אמסלם (הליכוד) שלא להעלות ביום רביעי את הצעת חוק היסוד להצבעה. במכתבו הבהיר אילטוב כי ישראל ביתנו תצביע נגד החוק בכנסת, כולל שרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר, מה שלמעשה אומר כי היא תתפטר מהממשלה. "בישיבת ראשי הקואליציה השבוע, נושא גיוס החרדים כלל לא עלה לדיון ולכן העלאת החוק הינה בגדר מחטף שאנו לא יכולים לקבלו", כתב אילטוב. חרף דרישת ישראל ביתנו, שר הפנים אריה דרעי ציין כי הצעת חוק זו תעלה להצבעה ביום רביעי.

גורם בליכוד אמר ל"הארץ": "אנחנו לא נתמוך בחוק הגיוס שיזמו הסיעות החרדיות. הבאתו של החוק מנוגדת להסכמים הקואליציוניים שדורשים הבנות בין כל השותפות הקואליציוניות לפני ההצבעה במליאה". ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה כי "חוק הגיוס של החרדים, כמו זה הקודם שנפסל על ידי בג”ץ, מבקש לעשות איפה ואיפה, מפר שוב את ההסכמות שגילן כגיל המדינה, על פיהן רק אלו שלומדים תורה לא יגוייסו". לדבריה, "המפלגות החרדיות מזהות את חולשתו של נתניהו, שלחיץ מתמיד, ועל כן בחרו בעיתוי זה להעלות את החוק להצבעה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שואף לאשר בכנסת את תקציב המדינה לשנה הבאה עד לסוף מושב החורף, ב-18 במארס - למעלה מחצי שנה לפני המועד הנהוג, בסוף אוקטובר, ושנה לפני התאריך האחרון המותר בחוק. התקציב אושר בממשלה בחודש שעבר. במערכת הפוליטית הסבירו כי אישורו של התקציב כבר במושב הקיץ ישדר יציבות בקואליציה, ויאפשר לנתניהו להגיע לסוף הקדנציה בנובמבר 2019 ללא מכשול התקציב.

חוק הגיוס הנוכחי נפסל בבג"ץ בספטמבר האחרון, ולממשלה ניתנה ארכה של שנה למצוא לו חלופה. ראש הממשלה הקים ועדה בראשות יריב לוין להכנת נוסח חדש לחוק, שחברים בה נציגים מכל סיעות הקואליציה. בין הנציגים אין ולו הסכמות בסיסיות על המתווה החדש, ועד כה לא גובשה טיוטה ראשונית לחוק. בשבוע שעבר הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הקים צוות מקצועי במשרדו בראשות היועץ המשפטי למערכת הביטחון איתי אופיר, שיכין את החוק ויניח אותו על שולחן הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ