השרים צפויים להצביע בשבוע הבא על חוק שיאפשר להגביל את כוחו של בג"ץ

בנט הודיע כי יתמוך בהצעה שתאפשר לחוקק מחדש חוק שבג"ץ פסל ברוב של 61 חברי כנסת. גם אם ועדת השרים לחקיקה תאשר את ההצעה, סיעת כולנו תוכל להצביע נגדה בכנסת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר כחלון ושר החינוך בנט במסיבת עיתונאים, בינואר
שר האוצר כחלון ושר החינוך בנט במסיבת עיתונאים, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון בשבוע הבא בהצעת חוק שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שפסל בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת, כך הודיע היום (ראשון) שר החינוך נפתלי בנט. יו"ר הבית היהודי הודיע כי בכוונתו לתמוך בנוסח זה. עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר בשבוע שעבר כי חקיקת חוק מחדש צריכה להיעשות ברוב של 70 חברי כנסת.

לפי הודעת בנט, הנוסח שיוצג ביום ראשון הוא "נתיב אמצע בין יכולת מוחלטת של בג"ץ לפסול חוקים (המצב הקיים) לבין מניעה מוחלטת מבג"ץ לפסול חוקים (המודל הבריטי)". בנט אמר כי "מדינת ישראל עומדת בפני הזדמנות היסטורית, לחוקק את פסקת ההתגברות ולחולל רפורמה במאבק במחבלים ובהוצאת המסתננים הבלתי חוקיים, אך לא פחות מכך, בריסון כוחו המופרז של בית המשפט בישראל. זאת הסיבה שהודעתי לפני מספר שבועות לראש הממשלה שיש לקדם את החוק אך לצערי, לא רק שהחוק שהצענו לא עלה לדיון, אלא שגם שום חוק אחר לא עלה במקומו".

עדיין לא ידוע אם ההצעה תאושר בוועדת שרים לחקיקה. גם אם הוועדה תאשר את ההצעה, סיעת כולנו - הנחשבת למתנגדת למהלך - תוכל להצביע נגדו בכנסת בהתאם להסכם הקואליציוני שנחתם עמה. המשמעות היא כי גם אם הקואליציה תחליט לקדם את החוק, ייתכן שלא יימצא לו רוב.

בשבועות האחרונים מתנהל ויכוח בקואליציה לגבי נוסח פסקת ההתגברות שבכוונתה לקדם. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה בהצעה של שר התיירות יריב לוין, שלפיה בג"ץ לא יוכל לפסול חוקים. כחלון הודיע כי הוא תומך רק בפסקת התגברות ספציפית לחוק לגירוש מבקשי המקלט.

בשבוע שעבר סיכמו כחלון ונתניהו על הקמת צוות שרים שיבחן את החקיקה בנושא. זאת, לאחר שנתניהו התבצר בתמיכתו במודל הבריטי - שלפיו לבג"ץ לא תהיה כל אפשרות לפסול חוקים - בעוד כחלון סירב לאפשרות הזאת בתוקף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ