יהונתן ליס
יהונתן ליס

הייעוץ המשפטי לכנסת בלם תיקון לחוק החרם שיאפשר לבתי משפט להטיל פיצויים בגובה 100 אלף שקל, ללא הוכחת נזק, על מי שקרא "בזדון, ולא באופן חד-פעמי" להחרים את ישראל או ההתנחלויות. הפיצוי עשוי להגיע לחצי מיליון שקל אם יוכח שהמעשה בוצע באופן שיטתי. לפי חוות דעת שהוגשה היום (שלישי), ההצעה מעוררת קשיים משפטיים משמעותיים וסותרת פסיקה של בג"ץ בנושא.

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), צפוי לבחון חלופות שיאפשרו את קידום החוק. "יש כאן מצוקה של אנשים שמחורמים בגלל ארגוני BDS וכדומה. חייבים לתת להם פתרון על מנת שהחרם לא יפגע בהם", אמר.

חוק החרם המקורי, שאושר ב-2011, מאפשר להטיל מגבלות על אנשים או על גופים הקוראים לחרם על ישראל או על ההתנחלויות. החוק מאפשר למנוע מהם להשתתף במכרזים ממשלתיים או לקבל פטור ממס לעמותות חברתיות.

הצעת החוק, שהוגשה על ידי ח"כ יואב קיש (הליכוד), אושרה בקריאה טרומית בסוף השנה שעברה. היא זוכה לגיבוי מהשר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן. בדיון במליאה בנובמבר האחרון אמר ארדן כי "מטרת החוק היא להעביר מסר ברור לארגוני החרם המרכזיים שהמחיר בפגיעה באזרחי מדינת ישראל עלול גם להתהפך עליהם בחזרה. אותם ארגוני חרם משתמשים בהרבה מאוד ששקרים וסילוף המציאות, ומנסים להפיץ אותם בעולם".

לפני שלוש שנים פסל בג"ץ את הסעיף המאפשר להטיל סנקציות כלכליות ללא הוכחת נזק במסגרת עתירה שהגיש העיתונאי אורי אבנרי, אך התיר לגבות פיצויים מהקוראים לחרם. השופטים נימקו את ההחלטה באפקט המצנן של הסעיף על חופש הביטוי.

בחוות הדעת שהוגשה לקראת הדיון מחר נכתב כי הצעת החוק "מעוררת קשיים חוקתיים משמעותיים". לפי חוות הדעת, "למרות אופייה הפוגעני של הקריאה לחרם, הרי שעדיין מדובר בביטוי המעוגן בזכות לחופש ביטוי, ונחשב כלי לא אלים לשינוי פוליטי. בהתאם לכך, קריאות לחרם מטעמים אידאולוגיים, חברתיים או דתיים מהוות כלי נפוץ, גם אם שנוי במחלוקת, במסגרת הדיון הציבורי, ואשר לרוב אינו מוביל להטלת אחריות נזיקית או הגבלות מינהליות".

עוד נכתב בחוות הדעת כי "ניתן למצוא בשיח הציבורי קריאות לחרם המופנות כלפי אמנים בשל התבטאויותיהם הפוליטיות, כלפי מוסדות אקדמיים בשל הבעת עמדות או יצירות שנויות במחלוקת, או כלפי גופים שאינם שומרים על כשרות". צוות הייעוץ המשפטי המליץ כי נוכח הקשיים, "יש מקום לשקול חלופות להסדר המוצע שיהיו בהלימה למבחנים החוקתיים המקובלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ