רגב על הרחבה המשותפת בכותל: "לא רוצה לראות נשים עם טלית"

השרה התייחסה להתפטרותה מהוועדה האחראית על הגדלת הרחבה, ואמרה: "נתניהו אמר לי שמבחינתו הוא מתכוון להעביר את המתווה". היא הוסיפה כי המהלך יהפוך את הכותל "למקום שאליו יבואו נשים שיעשו מניפולציות"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רגב בכנס שדרות לחברה, בחודש שעבר
רגב בכנס שדרות לחברה, בחודש שעברצילום: אילן אסייג
הארץ

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה הבוקר (חמישי) להתפטרותה מראשות הוועדה האמונה על העבודות להגדלת רחבת התפילה המשותפת בכותל המערבי. בראיון בגלי צה"ל נשאלה רגב אם ראש הממשלה בנימין נתניהו כפה עליה להתפטר, וענתה: "ממש לא. היו מספר שיחות בינינו בסוגיית המתווה, אני אמרתי שהכותל החדש צריך להגיע לוועדת השרים למקומות קדושים". היא הוסיפה: "אני לא אוכל לאשר את מתווה הכותל כפי שהוא היום, זו שאלה מצפונית שמנוגדת לערכים שלי. אני לא רוצה לראות נשים עם טלית בכותל".

רגב ביטלה את הטענות כי דחייה או ביטול של מתווה הכותל יעמיקו את הקרע עם יהדות ארה"ב. "אני מכבדת את הדרך שבה בחרו לשמור על היהדות שלהם בחו"ל", אמרה רגב, "בארץ יש מורשת ישראל. כשאני בהודו אני מורידה נעליים במקום קדוש. לא יכול להיות שבמדינת ישראל נהפוך את המקום הקדוש ביותר שלנו נהפוך למקום של צעקות". לדבריה, רחבה מעורבת "תהפוך את הכותל למקום שאליו יבואו נשים שיעשו מניפולציות".

תפילת נשים ברחבת הכותל, בשנה שעברהצילום: מיכל פתאל

  רגב הוסיפה כי אישור פורמלי מהממשלה לרחבה מעורבת בכותל הוא בעייתי, ולכן לא תוכל להיות חלק ממנו. "ברגע שזה מגיע להחלטה שלי, למתווה שמביא לידי ביטוי פגיעה בקדושת הכותל – אני לא אתן לזה יד", אמרה. "ראש הממשלה אמר לי שמבחינתו הוא מתכוון להעביר את המתווה, ויש לו שיקולים רחבים יותר. הוא יכול להחליף חברי ועדה, זו לא פעם ראשונה. שמחה שהבין שאני לא מסוגלת להעביר את המתווה כמו שהוא. הוא יעביר את זה בצורה מסודרת בממשלה ובכנסת". לדבריה, הממשלה תמשיך להוביל את המהלך ללא מעורבותה.

  ביוני אשתקד נסוגה הממשלה, בלחץ המפלגות החרדיות, מיישום מתווה התפילה השוויונית בכותל, שאותו אישרה בשיתוף נציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב. במתווה המקורי סוכם כי הממשלה תפעל לביצוע עבודות בינוי בכותל הדרומי כדי להכשיר בו רחבת תפילה קבועה עבור מתפללים מהזרמים הלא-אורתודוקסיים. המתווה כלל גם הקמת מועצה ציבורית חדשה לניהול רחבת התפילה הדרומית בשיתוף נציגי הרפורמים, הקונסרבטיבים וארגון נשות הכותל. ההחלטה היוותה הכרה ממלכתית ראשונה מסוגה במנהגי התפילה הרפורמיים והקונסרבטיביים, והביאה לכך שהמפלגות החרדיות פעלו לביטול המתווה.

  בעקבות ביטול המתווה ובניסיון לפייס את התנועה הרפורמית בארה"ב, הודיע נתניהו כי יושקעו 18 מיליון שקלים בהגדלת רחבת התפילה בכותל הדרומי. מי שהופקד על הנושא היה סגן מזכיר הממשלה, עורך הדין רונן פרץ, ובשנה האחרונה נעשו ברחבת התפילה עבודות בנייה להגדלתה בהיקף מצומצם.

  באפריל עתרה עמותת הימין הדתית "בצדק" לבג"ץ נגד רשות העתיקות בטענה שהעבודות לא חוקיות. כתוצאה מכך החל פרץ, בהנחיית נתניהו, להכין בתיאום עם רשות העתיקות תוכנית שתסדיר את העבודות בקשת רובינסון כך שיהפוך להיות "אתר תפילה דתי לזרם הפלורליסטי". לפי סעיף 29 לחוק העתיקות, כל עבודה באתר דתי מחייבת אישור ועדת שרים שבה חברים השר הממונה על רשות העתיקות, במקרה זה השרה רגב, השר לשירותי דת דוד אזולאי ושרת המשפטים איילת שקד.

  בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי נתניהו לוחץ על רגב לכנס את הוועדה כדי לאשר את העבודות. רגב התייעצה עם רב העיר ירושלים, שלמה משה עמאר, ועם פעילים מהזרם החרד"לי אשר פועלים נגד הרפורמים, ואתמול קיבלה את ההחלטה להתפטר מהוועדה.

  משמעות ההתפטרות של רגב אינה ברורה בשלב זה מכיוון שהוועדה קמה מכוח חוק ולא בהחלטת ממשלה. החוק קובע במפורש ששר או שרת החינוך והתרבות הם הממונים על רשות העתיקות, ובעת פיצול המשרד נקבע שהרשות שייכת למשרד התרבות. כעת נראה כי רגב תאלץ לוותר לגמרי על האחריות על רשות העתיקות.

  מלשכת השרה רגב נמסר אתמול כי "מתוקף תפקידה כיו"ר הוועדה למקומות קדושים, הונחה על שולחנה של השרה רגב סוגיית הרחבת מתחם התפילה בכותל לתפילה מעורבת (קשת רובינסון). השרה רגב הודיעה לראש הממשלה כי על פי צו מצפונה - היא מתנגדת נחרצות לאישור מתווה הכותל שלפיו יוקצה מתחם לתפילה מעורבת, ועל כן איננה יכולה לאשר אותו באם יובא לוועדה שבראשותה. בשל עמדתה, הודיע ראש הממשלה לשרה רגב כי הוא מתכוון להפקיע מידיה את ראשות הוועדה". במשרד ראש הממשלה סירבו להתייחס לידיעה.

  הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הגיב להעברת רגב מתפקידה כיו"ר הוועדה: "שרת התרבות רגב, שתמכה באישור מתווה הכותל אך לפני שנתיים, מצטרפת למקהלת השרים וחברי הכנסת שגמרו אומר להעמיק את הקרע בין מדינת ישראל לחלקים גדולים בעם היהודי. אם הדבר נעשה מתוך שיקולי מצפון, כטענתה, חבל שלא טרחה להיפגש עם נציגי היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית ולשוחח עמם על הנושא. אם היא גיבשה החלטתה מתוך אינטרסים פוליטיים צרים הדבר מהווה מעילה בתפקידה".

  מארגון "נשות הכותל" נמסר: "הצביעות של רגב בעניין מתווה הכותל מקוממת לאור העובדה שהיא הצביעה בעד המתווה המקורי בינואר 2016. מצער שהיא בוחרת להקריב את זכויות הנשים כדי למצוא חן בעיני החרדים הקיצוניים".

  מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל ד"ר יזהר הס מסר: "מי את, השרה רגב, שתאמרי לרוב העם היהודי, המתפלל ללא מחיצה, שתפילתו היא ביזיון? מעניין, לפני שגידלת מצפון ואמונה, דווקא תמכת בהצבעה בממשלה בינואר 2016 באישור מתווה הכותל ואף דיברת בשבחו. אבל מהו איחוי השבר עם העם היהודי לעומת עוד כמה קולות בפריימריז וכותרות מחמיאות באתרים החרדים".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ