הכנסת דנה בחוק הלאום |

המשנה ליועמ"ש נגד סעיף היישובים היהודיים: יש לו השלכות בינלאומיות, הסירו אותו

בדיון בוועדת הכנסת הדנה בחוק הלאום הוסיף המשנה רז נזרי כי הסעיף "מתיר אפליה אישית של אזרח רק בשל שיוכו הלאומי". יו"ר הוועדה אמיר אוחנה: "גם לי הסעיף לא נשמע טוב"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נזרי (משמאל) וח"כ פנינה תמנו-שטה בוועדה, היום
נזרי (משמאל) וח"כ פנינה תמנו-שטה בוועדה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה דנה הבוקר (שלישי) בהצעת חוק הלאום כדי להכינה לקריאה שנייה ושלישית. המשנה ליועמ"ש, רז נזרי, הצטרף בדיון לביקורת על הסעיף שיאפשר הקמה של יישובים ליהודים בלבד וקרא להסירו מחוק הלאום. "אנחנו רואים בעיה משפטית חמורה ביותר בסעיף", אמר. "הוא בולט בחריגותו. הוא מתיר אפליה אישית של אזרח רק בשל שיוכו הלאומי. אני אומר לתומכי החוק: אתם מכתימים לשווא את חוק הלאום הזה". נזרי הוסיף: "יש לחוק הזה גם השלכות בינלאומיות. תחשבו לבד. אני לא רוצה להרחיב. תסירו את הסעיף הזה מהחוק".

הסעיף השנוי במחלוקת קובע כי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת". בדיון התייחס יו"ר הוועדה ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) לביקורת על הסעיף ואמר: "גם לי הסעיף הזה לא נשמע טוב. אבל נשאלת השאלה, האם הרעיון הציוני והיכולת שלנו לייהד את הגליל פסו מהעולם? מי שטוען שהחוק הזה גזעני כמוהו כמי שטוען שציונות היא גזענות".

מפלגת ישראל ביתנו קראה למתן משמעותית את נוסח הסעיף. ח"כ עודד פורר מהמפלגה הניח הסתייגות הקוראת לביטולו של הסעיף והציע שתי חלופות חדשות לנוסח. בישראל ביתנו חוששים שהסעיף יפגע באזרחים ישראלים שיהדותם מוטלת בספק. על פי אחת ההצעות של ישראל ביתנו, "מדינת ישראל תהא פתוחה ותעודד עלייה יהודית וקיבוץ גלויות ותשקוד על פיתוח התיישבות יהודית בארץ ישראל". על פי הנוסח החלופי, "מדינת ישראל רואה את עצמה מחויבת להקמתה וביסוסה של התיישבות יהודית צפופה בשטחי ארץ ישראל הנתונים לשליטתה".

היועץ המשפטי לכנסת התייחס להצעה של פורר ואמר כי היא "טובה יותר מהנוסח שהעלתה הוועדה". לדבריו "יש מקום לפתח אותה, יש בה כדי למנוע את הנזק. היא מתכתבת טוב יותר עם האתוס הציוני".

נשות משמר הכנסת מוציאות את לבני מהדיון, היום. היא שבה אליו מאוחר יותר צילום: אוליבייה פיטוסי

בתשובה לשאלה של ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) הרחיב המשנה נזרי על כוונתו ביחס להשלכות בינלאומיות אפשריות של הסעיף. "אנחנו עושים את עבודתנו בחדרים סגורים בהם אנחנו מדברים עם גורמים מדיניים רלוונטיים ובהם נאמרים עוד דברים על ההשלכות הבינלאומיות", אמר. "לבני, היית שרת משפטים ואת מבינה את ההבדל בין מה אפשר לומר באופן גלוי. זה לא דבר שגרתי שאני אומר אמירה למרות שהממשלה אישרה את החוק בוועדת שרים לחקיקה. מחובתנו לומר את זה במקרים החריגים האלה. אני אומר את זה מתוך כוונה שנצליח לשכנע".

חברי האופוזיציה שהשתתפו בדיון ביקרו אף הם את הסעיף המקורי. ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) אמרה שהסעיף יאפשר אפליה נגד הקהילה האתיופית: "תארו לכם שבמקום אחר בעולם היה עובר סעיף כזה מכוון ליהודים. כולנו היינו מזדעקים. אני רוצה שאזרחים כמוני ירימו ראש ולא ירגישו מופלים. החוק מפלה מזרחים, מפלה אתיופים ואת כל מי שלא בקליקה". ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הורחקה מהדיון לאחר שנקראה לסדר שלוש פעמים, אך הוחזרה אליו לאחר מכן.

הבוקר פנה נשיא המדינה ראובן ריבלין באופן חריג לחברי הוועדה שדנה בחוק הלאום, וביקש שיבחנו מחדש את הסעיף. "אני חושש כי האופן הרחב שבו נוסח סעיף זה, ללא איזונים, עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל, ואף יכול לשמש כנשק בידי אויבינו", כתב ריבלין במכתב ששלח לחברי הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה. גם היועץ המשפטי לכנסת פנה במכתב לחברי הוועדה והמליץ להם לא לאשר את הסעיף, מפני שהוא "מתיר הדרה גורפת של ציבורים שלמים במדינת ישראל".

חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה התייחסו לפנייתו החריגה של ריבלין. ח''כ אבי דיכטר (הליכוד), שיזם את החוק, אמר כי אין זה נכון שהוא עלול להוביל לאפליה, ורמז כי יהודים הם אלה שמופלים בישראל. לדברי דיכטר, "טענתו של הנשיא שהחוק קורא לאפליית מיעוטים אינה נכונה. המציאות בישראל לאורך עשרות שנים פשוט הפוכה: הוקמה בנגב עיר בדואית, הגדולה בעולם למיטב ידיעתי עם 70 אלף תושבים ששמה רהט, עוד הוקמו יישובים בדואים כגון ביר הדאג' ונוספים, זאת ללא אף אוכלוסייה יהודית... גם לרוב יש זכויות בישראל. אפילו ליהודים. ההצעה לא עוסקת בערים אלא בהתיישבות קהילתית שמטבעה היא התיישבות קטנה המשמרת מרקם מסוים, דתי, לאומי (דרוזי, צ'רקסי, נוצרי, מוסלמי, חרדי, להט''בי ועוד)".

ח"כ מיקי זוהר הגיב בטוויטר על מכתבו של ריבלין וכתב: "לצערנו הנשיא ריבלין כל כך שקוע בניסיונותיו להתחבב על כלל אזרחי ישראל עד כדי שהוא שכח את הד.נ.א הבסיסי שלו. ההתקפות על מדיניות נתניהו הפכו להרגל מגונה שמתיימר לפגוע בשלטון הימין. לשמחתנו, רוב העם מסכים איתנו וסולד מאמירותיו".

ח"כ אורן חזן (ליכוד) טען כי ריבלין מונע משנאה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולא מערכים. הוא פרסם הודעה בה כתב: "הנשיא ריבלין. מהותו של החזון הציוני היא לאפשר התיישבות יהודית ברחבי ארץ ישראל ולשם כך יש להסיר את הבלמים החקיקתיים שעלולים למנוע זאת. אחרי תמיכתך בהתבוללות, אחרי שהכתמת את כולנו, בני עמך, כאילו בחרנו בטרור, עכשיו מגיע תורה של שנאתך הפרטית כלפי נתניהו. כבוד הנשיא, אל תשתמש בשנאתך כלפי רה"מ כדי לפגוע בעם היהודי".

מנגד, לבני מתחה ביקורת על הסעיף, וחיזקה את ידי הנשיא. לדברי לבני, "מול מהלך דרמטי שמשנה את זהותה של ישראל וקובר את מגילת העצמאות צריך תגובה דרמטית. נשיא מדינת ישראל מייצג בדבריו את ערכי מגילת העצמאות, את תפיסות אבות הציונות מכל קצות הקשת הפוליטית ואת המשפט בשיר בית"ר שיושר השבוע על קברו של ז׳בוטינסקי - 'שם ירווה לו משפע ואושר, בן ערב, בן נצרת ובני'. הכי הדר שיש, הכי מממלכתי, הכי נשיא".

ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הוסיף כי "כבוד נשיא המדינה מביע הבוקר בפנייתו לח"כים עמדה מוסרית, ערכית ועקרונית שחשוב לכבד להפנים וליישם. עוד לא מאוחר שהכנסת תתחשב בצרכי עם ישראל בארץ ובתפוצות ותיצמד אך ורק לעקרונות מגילת העצמאות, בכך שתשמור בקפדנות על אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית ושוויונית".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "מדובר בחקיקה גזענית, מפלה וחסרת תקדים של ממשלה שאיבדה כל בושה. זהו חוק שמנציח את ההפרדה והדה-לגיטימציה שממשלת נתניהו מייצרת כלפיי האזרחים הערבים ובכך מתירה פגיעה ישירה בזכויותיהם, בלי להזכיר בכלל את ההשלכות של חקיקה גזענית שמחלחלת אל האזרחים. חמישית מאזרחי המדינה יהיו מופלים כעת בהגדרה. מה זה אם לא אפרטהייד? אף חוק, גזעני ככל שיהיה, לא ישנה את העובדה שחיים כאן שני עמים. זו פגיעה אנושה לא רק באזרחים הערבים אלא גם בדמוקרטיה".

יו"ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג אמרה כי "אין בר דעת אחד שלא מבין שהחוק הזה הוא חוק מביש שאסור לו לעבור. למרות זאת ממשיכים כחלון וחברי מפלגתו לתמוך בהצעה הזאת ולהכשיר את השרץ. אל מול כל היועצים המשפטיים, אל מול הנשיא, אל מול 20% מאזרחי ישראל, אל מול עקרונות הדמוקרטיה והשוויון ניצבת לה מפלגת כולנו. עוד לא מאוחר, תתנגדו לחוק הזה שהוא פשוט נטו גזענות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתקן להפקת נפט בטקסס, בשנה שעברה. הקונגרס מאציל סמכויות לסוכנויות משום שהוא נעדר יכולות מקצועיות

העליון בארה"ב עלול לטרפד את המאבק העולמי בהתחממות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

טיל איראני על כן השיגור במחוז סמנאן, החודש. בפועל כבר מתקיים שיתוף פעולה בין מדינות האזור, אך פרסומו ייחשב להישג אמריקאי

המפגש בין כוכבי לרמטכ"ל הסעודי מעיד: מערך ההגנה האזורי כבר פועל

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ