נעה לנדאו
נעה לנדאו

שגרירות האיחוד האירופי בישראל הגיבה היום (שישי) לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד האיחוד בעניין חוק הלאום. "האיחוד האירופי לא מעוניין לראות סימן שאלה או איום סביב ערכי הדמוקרטיה וזכויות האדם בישראל", מסרה. הודעתה מגיעה לאחר שנתניהו הורה לזמן לשיחת נזיפה את שגריר האיחוד בארץ, לאחר שפורסם כי הוא פנה לחברי כנסת בליכוד ואמר להם כי החוק עלול לפגוע במעמדה הבינלאומי של ישראל.

נתניהו מתח אתמול ביקורת על התנהלות האיחוד בנוגע לחוק הלאום: "לא די בזה שהאיחוד האירופי מממן עמותות שחותרות נגד מדינת ישראל ומממנות בנייה בלתי חוקית, כעת הוא מתערב בחקיקה ישראלית. כנראה שאינם מבינים שישראל היא מדינה ריבונית".

הבוקר מסרה השגרירות כי "האופן שבו ישראל בוחרת להגדיר את עצמה הוא נושא פנימי שישראל תחליט לגביו, ואנו מכבדים דיון פנימי זה. אנו מוקירים את התחייבות ישראל לערכים המשותפים של דמוקרטיה וזכויות אדם, שמאפיינת את העמידה המשותפת שלנו ואת היחסים בינינו".

לצד זאת, מזכירים באיחוד כי "דמוקרטיה ושוויון, כולל זכויות שוות למיעוטים, הם ערכי מפתח שמגדירים את החברות שלנו. הכבוד לזכויות אדם הוא חלק מערכי המפתח ביחסי האיחוד האירופי וישראל".

השגרירות התייחסה במרומז גם לדיווח אמש בחברת החדשות כי השגריר, עמנואל ז'ופרה, פנה לחברי כנסת בליכוד ומתח ביקורת על חוק הלאום. לפי השגרירות, אנשיה נפגשים באופן שגרתי עם חברים מכל המפלגות בכל העולם כדי לדון במגוון רחב של נושאים, כולל בענייני חקיקה. "אנחנו אכן לעתים חולקים השקפות בתוך האיחוד לגבי מדיניות ויוזמות במדינות השותפות שלנו. זהו חלק משמעותי בעבודה שלנו", נאמר בהודעת האיחוד, "אנו לעולם לא משתמשים בשפה מעליבה ובוודאי לא כדי להגדיר הצעות חוק שנמצאות בדיון בכנסת".

בהתייחסות זו רומזים באיחוד כי הקשר שלהם עם חברי כנסת לא שונה למעשה מפעילותן של משלחות דיפלומטיות אחרות בעולם - בהן גם ישראל. נתניהו עצמו נוהג להיפגש עם מחוקקים במדינות רבות, ובראשן ארה"ב, כדי להשפיע על מדיניותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ