חרף הצהרות התמיכה: נתניהו הצביע נגד הכללת הומואים בחוק הפונדקאות

לפי גורמים בכולנו, ראש הממשלה גויס להצבעה מחשש שהתיקון יעבור בזכות תמיכת מפלגתו של כחלון. אגודת הלהט"ב הודיעה על שביתה של הקהילה הגאה ביום ראשון. השבוע אמר נתניהו לח"כ אוחנה שיתמוך בתיקון וינסה להעבירו במושב הנוכחי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ואוחנה בישיבת סיעת הליכוד, 2016
נתניהו ואוחנה בישיבת סיעת הליכוד, 2016צילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע היום (רביעי) נגד התיקון המכליל הומואים בחוק הפונדקאות. נתניהו אמר השבוע לח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) כי יתמוך בתיקון שיזם וכי ינסה להעבירו כבר במושב הנוכחי, אך בהודעת הליכוד שפורסמה היום נמסר כי נתניהו יתמוך בו "בהמשך". לפי גורמים בכולנו, נתניהו גויס להצבעה לאחר שאיימו כי יצביעו בעד התיקון אם לא יגיע ויצביע בעצמו נגדו. זאת, מאחר שחרף הצהרות התמיכה, הצבעה בעד התיקון לא מתקבלת על דעתן של המפלגות החרדיות, שהיו פורשות מהקואליציה אם הסעיף היה עובר.

לאחר ההצבעה, יצאו חברי האופוזיציה נגד נתניהו וקראו קריאות בוז. ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הוצא מאולם המליאה. כמו כן, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל נכחה במשכן בעת ההצבעה אך לא נכנסה למליאה ונמנעה מלהצביע, בניסיון לאותת תמיכה בקהילה הגאה.

בתגובה להצבעה, הכריזה אגודת הלהט"ב על שביתה ביום ראשון. "זו קריאה לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי", נמסר בהודעת האגודה. "במטה המאבק כבר פנו לעשרות מעסיקים גדולים במשק ועדכנו אותם בדבר השביתה המתוכננת וכן עודכנו נציגות ונציגי ארגוני העובדים הגדולים וארגוני המעסיקים. כחלק מהקריאה יוצגו לחברות וחברי הקהילה הלהט"בית מספר אלטרנטיבות ובהן היעדרות מלאה או חלקית מהעבודה במשך היום". עוד נמסר: "השביתה תתקיים ביום ראשון, שבו מציינות ומציינים את ט' באב, כמחאה על שנאת החינם של הפוליטיקאים החרדים והשמרנים כלפי הקהילה הלהט"בית בישראל".

"ראש הממשלה נתניהו יצביע היום בעד הצעת חוק הפונדקאות לאימהות יחידניות, שכן מדובר בהצעת חוק שקיבלה את תמיכת הקואליציה ושעושה צעד חשוב קדימה לתמיכה באימהות יחידניות", נמסר בהודעת הליכוד היום. "בהמשך, כפי שראש הממשלה אמר בישיבת סיעת הליכוד השבוע, הוא יתמוך בהצעת החוק שיגיש ח"כ אמיר אוחנה, שתאשר פונדקאות גם לאבות יחידנים".

החוק נועד לאפשר לנשים ללא בן זוג, שאינן יכולות לשאת הריון עקב נסיבות רפואיות, ללדת באמצעות אם פונדקאית. לפי החוק, השתתפות בתהליך הפונדקאות תותר להורים עם שני ילדים משותפים לכל היותר ולאם עם לא יותר משני ילדים משלה.

יו"ר וועדת העבודה של הכנסת, אלי אלאלוף (כולנו), שהציג את החוק בשם הוועדה שבראשה הוא עומד, פתח בהתנצלות ללהט"בים. הוא פנה לח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) ואמר לו: "אני כואב, מפני שלצערי היום לא אוכל לספק לך ולאמיר (אוחנה, י"ל) ולחברים שבאו לוועדה וכעסו על היחס של המדינה לקהילה הלהטבי"ת, פתרונות. היום, כדי לקדם את הקהילה, דברים נעשים בגניבה בלילה ומאחורי הפרגוד, לא בצורה גלויה ומכבדת".

אלאלוף סיפר מעל הדוכן על מאבקו האישי לאימוץ בנו ולמימוש חוויית ההורות. "הביורוקרטיה הישראלית הגבילה אותנו. לא יכולתי לאמץ יותר מילד אחד", הוסיף. לדבריו, "הלהט"בים הם חלק אינטגרלי של החברה. אני יודע שאצא מפה מושמץ ומותקף ואני לא כועס על זה. במצפון שלי עשיתי כל מה שאני יכול כדי לתת לחברים ולמשפחה שלי את מה שחסר להם. זה תסכול נוראי לנהל מאבק כשלא כל הכלים אצלך. אבל המאבק הזה משפר את מעמדה של הקהילה הגאה. תזכרו איפה היה מעמד הלהטבי"ם לפני עשרים או שלושים שנה. איזה הישגים מטורפים".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בדיון: "ראש הממשלה עמד אתמול ודיבר על הזכות לשוויון והנה היום הדיווחים הם שראש הממשלה בדרך לכאן כדי להצביע נגד. אין יריקה גדולה מזו בפרצוף. אם כבר אמרת, לבוא לכאן ולעשות ההפך זו יריקה כפולה ומכופלת. יש רגע שהדברים המובנים מאליהם הופכים לאבסורד. לא יתכן להמשיך לעשות שוב ושוב את אותו הדבר ולצפות שכולנו נשתוק". גם ח"כ שלי יחימוביץ' פתחה בדברי התנצלות: "חברי קהילת הלהט"ב, אני מתנצלת ומתביישת בשם הכנסת על כך שמשתמשים בכם בציניות להציג את ישראל כמדינה שהיא גיי פרנדלי אבל אוסרים עליכם להנשא ולהביא ילדים. אני מתנצלת על הביטויים הבהמיים כלפיהם ועל כך שההצבעה על החוק תהיה תחת שקר, כאילו הוא ייתוקן".

הפגנת הקהילה הגאה בעד פונדקאות לזוגות חד מיניים, השבועצילום: תומר אפלבאום

"תארו לכם שהחוק היה מפלה קבוצה אחרת, נאמר חילונים או חרדים או ערבים", אמר ח"כ מוסי רז (מרצ). "האם האדמה היתה רועדת? ברור שכן. איפה נשמע שתתבצע אפליה על בסיס קבוצתי בזכות להורות? איפה בתורה, בהלכה או בפסיקת הרבנים כתוב שאסור דבר כזה?". לדברי ח"כ מיכל רוזין (מרצ), "זה לא רק המסר של כן או לא להיות הורים, העניין הוא המסר של 'אתם אזרחים סוג ב''. אותו ילד שמפחד להגיד להורים מיהו ומהו, שסופג בבית הספר קללות ולפעמים גם אלימות פיזית, המסר אליו יוצא מהבית הזה. כשאתם אומרים שהם לא שווי זכויות הוא מפנים שהוא לא שווה זכויות ולא כמו כולם".

נתניהו אמר לח"כ אמיר אוחנה בישיבת סיעת הליכוד השבוע כי הוא תומך בתיקון החוק כך שיכלול זוגות חד מיניים בהמשך. זו לא היתה ההתבטאות הראשונה של נתניהו בזכות קהילת הלהט"ב ורווחתה, אך עד כה הוא כמעט שלא גיבה את הצהרותיו במעשים.

שמולי בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר נדחתה בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות הסתייגותו של אוחנה, שביקש לאפשר הליכי פונדקאות גם לזוגות חד מיניים. לביקורת שמתח על החוק הצטרף גם ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שניהם הומואים. "כשאני ובן זוגי רצינו להקים משפחה, נאלצנו להרחיק אלפי קילומטרים למדינה אחרת. התאומים נולדו לפני הזמן המתוכנן ולא היינו שם לצדם", אמרה אוחנה בישיבה, "הפכתי עולמות כדי למצוא יהודי שלא הכיר אותי, אשר גר בקרבת מקום, על מנת שיהיה לצידם. אני לא מתריס נגד הרבנות ונגד הדת. רק מבקש קצת אנושיות".

ח"כ שמולי הצטרף אליו. "אני רוצה להיות אבא ואני לא יכול להיות אבא. כדי לעשות זאת, עלי לפנות למדינה זרה מעבר לים, לשלם 140 אלף דולר ולקוות שיהיה בסדר", אמר שמולי, "חיי מלאים וגדושים, אבל תמיד יש את המרכיב החסר, שמלווה אותי לכל מקום. אנחנו מספיק טובים כדי לשרת את המדינה, אבל לא כדי להיות הורים. זה עלבון שאני לא יכול לתאר אותו. זה מצב שהוא פשוט מפלה וכואב ומלא בעלבון ולא הגון. זה לא בסדר".

בתשע השנים מאז שחזר ללשכת ראש הממשלה, היו לנתניהו הזדמנויות רבות לקדם חקיקה שתטיב עם קהילת הלהט"ב. בפועל, הוא נתן פעם אחר פעם את ידו לבלימת מהלכים שקידמה האופוזיציה. נתניהו עומד בראש קואליציה שמרנית המתנגדת להכרה בתא משפחתי להט"בי: לצד הבית היהודי והמפלגות החרדיות, גם ישראל ביתנו מסתייגת מתמיכה בחקיקה בנושא. לכן, ניתן להניח שקידום חוק הפונדקאות יאיים על שלמות הממשלה.

במושבים האחרונים של הכנסת סוכלו שורת הצעות של האופוזיציה שעסקו בזכויות הקהילה הגאה: איסור על קריאות על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית באירועי ספורט; הסדרת הכשרות על מגדר ונטייה מינית במערכת החינוך; איסור על אפליית סטודנטים על רקע מגדר או נטייה מינית; איסור על טיפולי המרה לקטינים; וברית זוגיות אזרחית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ