השופט בדימוס ג'ובראן: חוק הלאום גזעני, מקווה שבג"ץ יפסול אותו

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס הבהיר כי החוק יחמיר את האפליה הקיימת כלפי החברה הערבית. לדבריו, "החוק הוא רע, מיותר ולא מוסיף כבוד לספר החוקים של ישראל"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השופט בדימוס ג'ובראן בטקס השבעת שופטים, ב-2017
השופט בדימוס ג'ובראן בטקס השבעת שופטים, ב-2017צילום: אוליבייה פיטוסי
לוגו הארץ
הארץ

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס, סלים ג'ובראן, תקף את חוק הלאום וקבע כי הוא גזעני. בראיון שהעניק לרשת ב' היום (שלישי) הביע ג'ובראן תקווה כי שופטי בית המשפט העליון ישקלו לפסול את החוק. ג'ובראן הבהיר כי היה פוסל את החוק בוודאות לו היה מכהן כיום.

"לאחר חקיקת חוק הלאום לא יכולתי להבליג ולשתוק יותר", אמר בראיון. לדבריו, "החוק הוא רע, מיותר ולא מוסיף כבוד לספר החוקים של מדינת ישראל". לדעת ג'ובראן, יש לבטל את החוק כמה שיותר מהר. "אפשר להגדיר אותו כחוק גזעני", הוסיף.

"אין בחוק ולו מילה אחת על ערך השוויון", הסביר השופט בדימוס. "הזכות לשוויון היא אחת מזכויות היסוד החשובות ביותר בכל אחת ממדינות העולם הדמוקרטי וכך היה אמור להיות גם במדינתנו – אך לצערי זה לא קרה".

ג'ובראן הוסיף כי "כנראה שלא יודעים שהחברה הערבית בישראל סובלת זה שנים מאפליה בתחומי חיים רבים ומאי-שוויון משווע". הוא מנה תחומים שונים בהם לדבריו סובלת האוכלוסייה הערבית מאי-שיוויון: חינוך, תחום הבנייה, אבטלת האקדמאים הערבים, ובעיות משאבים ותשתיות.

מי שיכריע בגורל החוק הם שופטי בג"ץ, עד לפני שנה עמיתיו של ג'ובראן. הנשיאה חיות קבעה כי הדיון הראשון בעתירה שהגישו שלושה חברי כנסת דרוזים יתקיים בעוד חצי שנה (ינואר 2019) בהרכב בראשותה לצד השופטים מלצר והנדל. היום הוגשה עתירה נוספת נגד חוק הלאום, על ידי מפלגת מרצ ובקרוב צפויים לעתור נגדו גם ארגון עדאלה וגם האגודה לזכויות האזרח.

"חוק הלאום יוסיף על האפליה שיש בחיי היום יום", קבע ג'ובראן והוסיף: "בזמנו אמרו שהחברה הערבית היא נטל על המדינה וזה לא נכון". הוא המשיך ואמר כי "כיום החברה הערבית היא נכס למדינה ויכולה להיות חלק חשוב מהצמיחה הכלכלית שלה". זאת, לדבריו, "אם המדינה היתה מסתכלת על חברה זו בצורה ראויה, מטפלת בה בצורה נכונה ונותנת לה את הזכויות שלה".

השופט בדימוס המשיך: "חשבנו שהנה סוף סוף יבוא חוק יסוד חשוב והמדינה תבוא ותעשה את השוויון, אבל כנראה שמנהיגינו וחלק מחברי הכנסת שכחו או התעלמו מדברים רבים". הוא הסביר כי החוק מתעלם ממגילת העצמאות: "כתוב בה שיש לתת זכויות מלאות לערביי המדינה. איך יכולים להתעלם ממסמך כזה?". ג'ובראן הוסיף כי המחוקקים התעלמו מדבריהם של מנהיגים גדולים של העם היהודי ומהמקורות. הוא ציטט ואמר: "ואהבתם את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים – איך אפשר להתעלם מכל הדברים הללו כאילו הם לא נאמרו?".

בהמשך התייחס ג'ובראן לפגיעה במעמד השפה הערבית בחוק. "מישהו יכול להסביר לי מה הגאוניות בהגדרה 'שפה במעמד מיוחד'? אני מאמין שהמצב יישאר, אבל הכוונה בהורדת מעמד השפה היא לפגוע בלב ליבו של הציבור הערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ