ועדת המעקב עתרה נגד חוק הלאום: "הקיצוני ביותר מאז סיום האפרטהייד"

העתירה החמישית בדרישה לביטול החוק הוגשה הבוקר לבג"ץ, והוועדה מתכננת שורה של צעדי מחאה נוספים, ובהם צעדת מחאה במוצ"ש. ח"כ זחאלקה: "נתניהו נתן לנו כלי שלא היה בידינו קודם"

ג'קי חורי
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברכה במסיבת העיתונאים, היום
ברכה במסיבת העיתונאים, היוםצילום: עופר וקנין
ג'קי חורי
בר פלג

ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל עתרה הבוקר (שלישי) לבג"ץ בדרישה לבטל את החוק הלאום. העתירה, שהוגשה יחד עם ראשי רשויות ערביות, הרשימה המשותפת ומרכז עדאלה, היא החמישית נגד החוק מאז שאושר בכנסת בחודש שעבר.

העתירה מגיעה במקביל לצעדת מחאה שמתוכננת להיערך ביום שבת הקרוב בתל אביב. הצעדה תתחיל בכיכר רבין ותסתיים ברחבת מוזיאון תל אביב. מחר תוכננה שיירת כלי רכב מכפר קרע עד לכנסת, אולם זו נדחתה כדי להפנות את כל המשאבים להצלחת הצעדה.

הפגנה נגד חוק הלאום, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

בוועדה וברשימה המשותפת הודו כי עצרת העדה הדרוזית בשבוע שעבר הציבה בפניהם "אתגר גדול", ופתחו בקמפיין ביישובים הערביים תחת הכותרת "אני משתתף". בנוסף, צפויה להתקיים פגישה עם נציגי ארגוני שמאל בניסיון לגייסם לצעדת המחאה בתל אביב. ל"הארץ" נודע כי המפלגות והרשויות המקומיות הערביות יקצו עשרות אוטובוסים שיסיעו מפגינים מכל רחבי הארץ לצעדה.

ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר בצהריים במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב כי "החוק רע מאוד, מרושע, קולוניאלי וגזעני אבל יש לו עוד צד - נתניהו נתן לנו כלי שלא היה בידינו קודם, להראות לעולם עד כמה יש גזענות בארץ, ולכן אנחנו רצים בעולם עם המסמך הזה אנחנו פונים לעולם ומראים מסמך מכונן - זה האפרטהייד, זו הגזענות". הדוברים אמרו כי ייפגשו עם שרת החוץ של האיחוד מוגריני בחודש הבא, וינסו לפנות גם למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש.

יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה אמר כי העותרים מדברים בשמה של כל האוכלוסייה הערבית. "אולי במישור המיידי לא נהיה עדים להתנהלות הגזענית של ממשלות ישראל כלפי הציבור הערבי, אבל היום אנחנו רואים שחלק ממה שהיה מצע של מפלגות הופך להיות חוק יסוד. אנחנו מאמינים שהחוק יבוטל גם אם זה כרוך בהפלת נתניהו. המדינה לא תוכל לעמוד בהתנגדות הציבורית הרחבה לחוק וגם לא להתנגדות הבינלאומית. גם שאלת מעמדה של ישראל באום תעמוד על סימן שאלה".

על מחאת הדרוזים, אמר ברכה: "כל קול שיוצא נגד החוק הוא חיובי, אבל אני לא חושב שהאזרחות צריכה להיגזר מהלויאליות לשלטון או משירות צבאי. אנחנו לא מקבלים בשום אופן אזרחות שמותנית בתנאי כלשהו, הזכות הזו היא ערך מוחלט והחובות הם ערך יחסי לפי יכולות הציבור, במנגון או מדרג שקובעת המדינה". בפתח דבריו של ברכה, שדיבר, נכנס מפגין לאולם ואמר כי נציגי הציבור הערבי הם "שקרנים ורמאים", וכינה את ברכה "דיקטטור". כעבור דקות אחרות הוא הוצא מהאולם.

בעתירה נטען, בין היתר, כי "התכלית הדומיננטית של החוק היא פגיעה הן בזכות לשוויון והן בזכות לכבוד". לדברי העותרים, חוק הלאום, כחוק יסוד, הוא בעל השפעה רחבה ומקיפה ביותר על המשטר החוקתי בישראל, וכי אין אף חוקה במדינה דמוקרטית המנכסת את המשטר לשירותה של קבוצה אתנית אחת. "ההפליה על בסיס ההפרדה והעליונות ההיהודית מתגלים בכל סעיפי החוק", נכתב, "עקרונותיו של חוק יסוד זה הן מהקיצוניות ביותר מאז סיום משטר האפרטהייד".

העותרים טוענים כי הכנסת, כרשות מכוננת, חרגה מסמכותה "באופן קיצוני ביותר" בחקיקת חוק הלאום ועשתה בה שימוש לרעה. לדבריהם, החוק נחקק ממניעים המבוססים על כפייה, ומבלי לחתור לקונצנזוס רחב, חוצה לאומים והאופן שבו התקבל מלמד על אי שקילת השלכותיו ביחס לאוכלוסיות הלא יהודיות.

עד כה עתרו נגד החוק חברי הכנסת מהעדה הדרוזית; מפלגת מרצ; נציגים מהמגזר הבדואי; וכמה עורכי דין יהודים. שרת המשפטים איילת שקד אמרה השבוע כי אם בג"ץ יפסול את החוק, "צעד כזה יהיה רעידת אדמה, זו מלחמה בין רשויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ