יהונתן ליס
יהונתן ליס

על רקע המתיחות בכנסת בעקבות שנמוך מעמדה של השפה הערבית בחוק הלאום, יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, סירב לחתום על מכתב התפטרות של חבר כנסת מהרשימה המשותפת משום שנכתב בשפה הערבית. ח"כ ואאל יונס הגיש הבוקר (רביעי) את התפטרותו במסגרת הרוטציה ברשימה המשותפת.

אדלשטיין סירב לצרף את חתימתו למכתב לצד רישום השעה המדויקת בה הונח - הנוהל המחייב כדי שההליך ייכנס לתוקף בתוך 48 שעות. בלשכתו של אדלשטין הסבירו כי היו"ר לא הסכים לחתום על מסמך שהוא אינו יודע לקרוא, ודרש לקבל אותו בעברית.

המכתב שהגיש ח"כ יונס

ח"כ יונס מסר כי אינו מתכוון להיענות לדרישה. "זהו תרגום מעשי לסעיף שלילת מעמדה הרשמי של השפה הערבית בחוק הלאום", אמר, "אני נחוש להגיש את מכתב התפטרותי בערבית ועל היו"ר לקבל זאת". עם זאת, אדלשטיין העביר את מכתב ההתפטרות למחלקת התרגומים של הכנסת ולאחר מכן חתם על עותק בעברית.

אתמול עתרה ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל לבג"ץ בדרישה לבטל את החוק הלאום. העתירה, שהוגשה יחד עם ראשי רשויות ערביות, הרשימה המשותפת ומרכז עדאלה, היא החמישית נגד החוק מאז שאושר בכנסת בחודש שעבר.

בוועדה וברשימה המשותפת הודו כי עצרת העדה הדרוזית בשבוע שעבר הציבה בפניהם "אתגר גדול", ופתחו בקמפיין ביישובים הערביים תחת הכותרת "אני משתתף". בנוסף, צפויה להתקיים פגישה עם נציגי ארגוני שמאל בניסיון לגייסם לצעדת המחאה בתל אביב שמתוכננת לסוף השבוע. המפלגות והרשויות המקומיות הערביות יקצו עשרות אוטובוסים שיסיעו מפגינים מכל רחבי הארץ לצעדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ