אנשי שמאל ופוליטיקאים ספדו לאורי אבנרי: "עיצב את ההיסטוריה הישראלית"

"מלחמותיו למען חופש הביטוי סללו את דרכה של ישראל", ספד הנשיא ריבלין לאבנרי, שמת בגיל 94 ■ ח"כ עודה: "הקול שלו והשקפת עולמו ימשיכו להדהד גם אחרי לכתו" ■ לבני: "נטע בלב עם ישראל את רעיונות השלום והמתינות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבנרי בעצרת לציון רצח רבין בתל אביב, בשנה שעברה
אבנרי בעצרת לציון רצח רבין בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מגד גוזני
יהונתן ליס
יהונתן ליס

פוליטיקאים ואנשי שמאל ספדו הבוקר (שני) לאורי אבנרי, שמת בגיל 94. "בימי המאבק לחירות ישראל לחם אורי אבנרי בשורות האצ"ל ואימץ לעצמו את קריאת התגר במעמדו המיוחד כאופזציונר נצחי", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין. "מלחמותיו למען חופש הביטוי סללו את דרכה של ישראל כמדינה צעירה. היו לנו חילוקי דעות חריפים אך הן התגמדו מול השאיפה לבנות כאן חברה חופשית ואיתנה".

מתנועת "גוש שלום", שאבנרי ייסד, נמסר כי "עד הרגע האחרון הוא המשיך בדרך בה הלך כל חייו. בשבת לפני שבועיים התמוטט אבנרי בביתו כאשר עמד לצאת לכיכר רבין להפגנה נגד 'חוק הלאום', מספר שעות לאחר שכתב מאמר חריף נגד חוק זה". עוד נמסר כי "גורלה ועתידה של מדינת ישראל היא להגיע לשלום עם שכניה ולהשתלב במרחב הגיאוגרפי והפוליטי שבו היא ממוקמת. גם מתנגדיו הגדולים ביותר של אבנרי יאלצו בסופו של דבר ללכת בעקבותיו - כי אין למדינת ישראל ברירה אמיתית אחרת".

"מעולם העיתונות ועד מחנה השלום, גדולתו של אורי אבנרי בכך שעיצב את ההיסטוריה הישראלית באופן שמעטים עשו", אמרה יו"ר מרצ תמר זנדברג, "העובדה שזה היה כמעט תמיד נגד הזרם לא הובילה אותו לשוליות, אלא להפך, להשפעה".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי אבנרי "עמד על עמדותיו למרות המתקפות ונטע בלב עם ישראל את רעיונות השלום והמתינות גם כשלא היו בלקסיקון, עם מבט צלול וחד ששמר עד יום מותו". יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הוסיף: "אורי אבנרי לימד אותנו להסתכל על החיים גם מזווית הראייה של הצד השני. לא חייבים להסכים, אבל כדאי להבין ולדעת".

אבנרי בחגיגות 50 שנה ל"העולם הזה", ב-1987. ארכיון אורי אבנרי, הספרייה הלאומיתצילום: ציון ציפריס

יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, כתב בטוויטר: "כואבים את מותו של אורי אבנרי, איש יקר שהקדיש את חייו לשלום, לעתיד טוב יותר לשני העמים ולהקמתה של מדינה פלסטינית. הקול שלו, רעיונותיו והשקפת עולמו ימשיכו להדהד גם אחרי לכתו". ח"כ אחמד טיבי אמר: "לכתך, כשם שהיא כואבת, משקפת כיאות את דמותה הנוכחית של ישראל: בלי הכמיהה לשלום, לשוויון ולחיים משותפים וחופש הדיבור". ח"כ דב חנין סיפר כי "הוא היה פרלמנטר מצוין, אמן המליאה, שהמציא כלים פרלמנטריים חדשים. אחרי קדנציה אחת שלו בכנסת, היו צריכים לשנות לגמרי את התקנון כדי לחסום את הפרצות שגילה".

העיתונאית ענת סרגוסטי, חברתו של אבנרי שהיתה כתבת העולם הזה, אמרה כי הוא נותר אופטימי. "הוא תמיד ראה את חצי הכוס המלאה ואמר 'דיברתי על מדינה פלסטינית כשאף אחד לא עשה את זה. היום כולם מדברים על מדינה פלסטינית'", אמרה ב"כאן ב". יעל דיין אמרה כי "יש ששנאו אותו כסמן, ויש שהעריצו אותו כסמן, אבל אי אפשר היה להיות אדיש לאורי אבנרי. חבל שהיצריות שהיתה בנוכחות שלו תלך לאיבוד".

זהבה גלאון, יו"ר מרצ לשעבר, סיפרה שהכירה את אבנרי דרך העיתון "העולם הזה" אחרי מלחמת יום כיפור. "אחר כך גיליתי שהקול הבהיר הזה היה צלול כבר אחרי מלחמת העצמאות, והוא ראה אז את מה שרבים לא מוכנים לראות גם היום".

גם בצד הימני של המפה הפוליטית התייחסו למותו של אבנרי. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר בראיון בגלי צה"ל כי "אבנרי היה עורך 'העולם הזה' שהיה עיתון רועש וחדשני לתקופתו ולמיטב זכרוני היה לוחם במלחמת העצמאות ביחידת 'שועלי שמשון' ותרם להקמת המדינה". הוא הוסיף: "מאוד התנגדתי לתפיסותיו אבל אנחנו בהחלט מדינה דמוקרטית".

השר לשעבר גדעון סער כתב בטוויטר כי "אבנרי היה רחוק ממני ומשכמותי מרחק מזרח ממערב ולא פעם קוממו אותי דבריו ומעשיו. אך בישראל הצעירה היה דוגמה לאופוזיציה ללא מורא, בימים שהיה קשה להיות באופוזיציה למשטר מפא"י".

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ