ח"כים חרדים נגד בניית גשר בשבת: "הפרה של ההסכם הקואליציוני"

גשר יהודית בתל אביב אמור להיות מוקם במהלך שישה סופי שבוע שבהם ייחסמו נתיבי אילון. ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) כתב לנתניהו: לא ייתכן שהשבת תהפוך למרמס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית גשר יהודית
הדמיית גשר יהודיתצילום: חן אדריכלים

חברי כנסת חרדים הביעו היום (שלישי) תרעומת בעקבות העבודות הצפויות בשבת על גשר יהודית שבתל אביב. במכתב ששלח ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) לראש הממשלה הוא כתב כי מדובר בהפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. "לא ייתכן כי השבת הקדושה תהפוך למרמס דווקא במדינת העם היהודי", אמר.

גשר יהודית צפוי להיבנות במהלך שישה סופי שבוע שייפרסו לאורך החודשים הקרובים. בעקבות העבודות, נתיבי איילון ייחסמו לתנועה בכל פעם לכיוון אחד למשך יממה. הפעם הראשונה בה ייסגרו הנתיבים מתוכננת ל-31 באוגוסט.

המכתב של ח"כ אזולאי

אזולאי שלח את מכתבו גם לשר התחבורה ישראל כץ ולשר הרווחה חיים כץ, בדרישה למנוע את בנייתו של הגשר בשבת. בתוך כך, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר היום כי "כפי שיודעים לבצע סגירות צירים בימי החול לשם מרתונים כגון מרוצי אופנים ואירועים כאלה ואחרים כך יש לפעול גם בבנית תשתיות הנדסיות מורכבות כעין אלו". מוקדם יותר אמר מזכיר ועדת הרבנים לענייני השבת, הרב יצחק גולדקנופף, בראיונות לכלי תקשורת חרדיים כי על הנציגים החרדים למחות נגד חילולי השבת ולא לעבור על כך בשתיקה.

גם בעיתונים החרדיים מחו נגד קיום העבודות. כותרתו הראשון של יתד נאמן, ביטאונה של "דגל התורה", מגנה את העבודות הצפויות בשבת. "זעקת השבת המחוללת" נכתב בכותרת, "כואב צורב בכל שדרות ציבור שומרי השבת נוכח הרס זדוני ועקירת חומות השבת בראש כל חוצות".

ח"כ משה גפני, מזכ"ל המפלגה, אמר לעיתון כי "זו שערורייה. לא ניתן לעבור לסדר היום, לאשר כך חילולי שבת נרחבים תוך הפיכת יום השבת ליום חול". העיתון דיווח שמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר לגפני כי העבודות אינן פיקוח נפש וכי "המשטרה תדע להתמודד עם כל החלטה".

עיתון המודיע, המזוהה עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הגדיר את העבודות כ"עליית מדרגה חמורה". בידיעה בראשית העמוד הראשון נכתב כי "גורמים ממשלתיים ועירוניים ממשיכים להרוס את השבת בהפיכתה ליום עבודות התשתית הלאומי". בעיתון מובאים ציטוטים ממכתב ששיגר ליצמן לשרי העבודה והרווחה ולראש עיריית תל אביב. "מדובר בחילול שבת המוני המהווה הפרה חמורה של הסטטוס קוו, תוך פגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות הציבור הישראלי, חרדי, דתי ומסורתי כאחד", כתב ליצמן.

בסביבת הנציגים החרדים מבינים כי המחאה עלולה להפוך למשבר של ממש. בניגוד למשברים קודמים בנושא השבת, כלי התקשורת הממסדיים תקיפים יותר מאתרי האינטרנט החרדיים. הדבר עשוי להתפרש כניסיון לשלוט בהתפתחויות כבר מתחילתן.

בחודש דצמבר אישרה מליאת הכנסת את התיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה שמחייב את שר העבודה להתחשב ב"מסורת ישראל" בעת מתן היתרי עבודה בשבת. את הצעת החוק קידמו הסיעות החרדיות על רקע המשבר הקואליציוני שפרץ סביב ביצוע עבודות ברכבת בשבת. במסגרת המשבר, התפטר שר הבריאות יעקב ליצמן מהממשלה בהוראת מנהיגו הרוחני, אדמו"ר חסידות גור. "אני מאוכזב מעצמי שלא הצלחתי לעצור את חילולי השבת", אמר ליצמן לאחר ההתפטרות.

מנתיבי איילון ועיריית תל אביב יפו נמסר היום כי "מבצע הנפת שש קורות פלדה מאסיביות המרכיבות את גשר יהודית, שמשקלן הכולל מעל 1000 טון, הוא מבצע מורכב הנדסית ובטיחותית, המתבצע בעורק התחבורה המרכזי והעמוס בישראל. מדובר בפרויקט שיזמו משרד התחבורה ועיריית תל אביב-יפו באמצעות חברת נתיבי איילון, אשר יחבר את מזרח העיר למערבה, יעודד תחבורה ירוקה ובטוחה ברגל ובאופניים, יאפשר לתושבי רמת גן וגבעתיים להגיע ללא רכב למרכז תל אביב, ויסייע להפחתת מספר כלי הרכב בתוך גוש דן - לרווחת כלל תושבי המטרופולין. העבודות מתבצעות בתיאום עם משטרת ישראל ובאישור משרד העבודה והרווחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ