ברק: שלטון נתניהו מזכיר את תקופת צ'אושסקו; הליכוד: "הסתה לרצח"

ראש הממשלה לשעבר השווה את נתניהו לשליט הקומוניסטי של רומניה שהוצא להורג עם רעייתו ב-1989. ברק הוסיף כי ראש הממשלה "מדרדר את המדינה לאבדון" וכי "צריך להילחם על הבית"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק בתל אביב, בחודש שעבר
ברק בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני
הארץ

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק השווה הערב (ראשון) את שלטונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקופת השליט הקומוניסטי של רומניה, ניקולאה צ'אושסקו, שהוצא להורג עם רעייתו אלנה ב-1989. ברק הוסיף כי נתניהו "מדרדר את המדינה לאבדון באמצעות מיעוט קיצוני, משיחי וגזעני" וקבע כי הוא וממשלתו "בוגדים באחריותם לאזרחים, רווחתם וטובתם".

במפגש במועדון צוותא בתל אביב אמר ברק כי "קריסתו המוסרית של נתניהו מולידה גם חוקים שתכליתם היחידה היא סיוע למילוט ראש הממשלה מפרשיות השוחד, המרמה והפרת האמונים שהוא חשוד בהן. החוק לחסימת המלצות המשטרה, והחוק למניעת חשיפת הסיבות לסגירת תיקים והחוק הצרפתי והתקדים הבריטי, שלא לדבר על חוק ההקלות במיסוי, כולם שיבושים מכוערים, תפורים בתפרים גסים, של עיקרון השוויון בפני החוק. זה ביטוי להידרדרות ערכית שעוסקת כבר לא בטובת האזרחים אלא בסגידה למנהיג מושחת לכאורה. מזכיר סיפורנו את ילנה וניקולאה צ'אושסקו יותר מאשר את חברת המופת והאור לגויים".

עוד אמר ראש הממשלה לשעבר: "הממשלה צריכה לעבוד בשבילנו, בשבילכם. הממשלה הזאת וראשה שכחו את זה מזמן, לכן האזרחים מופקרים... הממשלה הזאת וראשה הם מאחזי עיניים שבוגדים באחריותם לאזרחים, רווחתם וטובתם. הם מסתירים תחת מסך של ברברת, פייק ניוז וספינים את אדישותם ואת אטימותם לגבי כולכם, את התמקדותם בהישרדותם, בעצמם, ובהענקת הטבות מקוממות לקומץ קיצוניים, למי שיכול ללחוץ עליהם ולמקורבים".

צ'אוצ'סקו ורעייתו אלנה בכינוס של המפלגה הקומוניסטית ברומניה, ב-1989צילום: ASSOCIATED PRESS

מהליכוד נמסר בתגובה לדברים כי "מיום ליום אהוד ברק מתגלה כתמהוני והזוי. דבריו נגד ראש הממשלה נתניהו הם הסתה לרצח. ברק פשוט איבד את זה".

צ'אושסקו שלט ברומניה ביד קשה ודיכא כל ניסיון להתנגד לו. הוא נבחר לתפקיד המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית ברומניה ב-1965, ושנתיים לאחר מכן מונה לראש הממשלה. ב-1974 נבחר על ידי המפלגה לנשיא המדינה, תפקיד שלא היה קיים קודם לכן. רעייתו היתה האישיות השנייה בהיררכיה השלטונית, ואחד מבניהם הוכן לרשת את השלטון.

אזרחי רומניה התקוממו בדצמבר 1989 נגד השלטון, וצ'אושסקו ואלנה נמלטו מבוקרשט, אך נתפסו ונשפטו בבית דין צבאי מיוחד, שקבע כי הם אשמים ברצח עם והורה על הוצאתם להורג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ