שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
כתבת החינוך של "הארץ"

שר החינוך נפתלי בנט מתח היום (שני) ביקורת על תמיכת האוניברסיטה העברית בסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם, שכניסתה לישראל סורבה בטענה שהיא תומכת בחרם על ישראל. בנט נשאל על ידי "הארץ" מה דעתו על הפרשה, והשיב כי "לא נכון היה שהאוניברסיטה העברית התערבה ולקחה צד פוליטי בתחום פוליטי מובהק. היא לא עשתה לעצמה שירות טוב".

בסיור שערך באוניברסיטה העברית בירושלים סיפר בנט כי הוא אמר את הדברים גם לנשיא האוניברסיטה, פרופ' אשר כהן. "אני מגבה את שרי הממשלה בעמדות שלהם", הוסיף, "זכותה של מדינה להחליט מי ייכנס או לא ייכנס בגבולותיה. מי שחפץ לפגוע במדינה, מאבד את הזכות להיכנס אליה". בראיון ל-TheMarker אמר פרופ' כהן כי "זה אירוע מקומם שפוגע בפעילויות שלנו ושל המדינה נגד BDS".

אל-קאסם בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בנט השיב בסיור לשאלת סטודנט אם הוא מתחרט על השימוש במלה "קרטל" כשאמר אתמול כי שבר את "קרטל האוניברסיטאות". לדבריו, "אנחנו בדמוקרטיה, לא כל דבר הוא מסוכן. 'מסוכן' זה להתחיל לייצר אווירה של סכנה להגיד דברים מסוימים. אני לא רוצה שנהלך על קליפות ביצים. אני רוצה שנוכל לדבר בפתיחות. אני רוצה שנוכל להגיד דברים אמיתיים. תרבות הקיצון של הפוליטיקלי קורקט היא המסוכנת למדינת ישראל".

דבריו של בנט על האוניברסיטאות ספגו אתמול ביקורת חריפה מיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' יוסי קלפטר. "מעולם, בהיסטוריה של מדינת ישראל, לא נפתחה שנת לימודים אקדמית בהודעה הכוללת דברים כה בוטים ומתלהמים של שר חינוך כלפי אוניברסיטאות המחקר של ישראל, שתרמו ותורמות כה רבות לחוסנה ולעתידה של המדינה", אמר, "השר בנט בוחר לייצר סכסוך פנימי מול המוסדות ומול העם למטרות פוליטיות".

האוניברסיטה העברית, ביוני האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

האוניברסיטה העברית הצטרפה בשבוע שעבר בצעד חריג לערעור של אל-קאסם בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שנדחה ביום שישי האחרון. האוניברסיטה הצטרפה גם לבקשתה של אל-קאסם לערער לבית המשפט העליון, שהקפיא אתמול את גירושה עד ליום רביעי.

סנאט האוניברסיטה קרא בשבוע שעבר לשר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן ולשר הפנים אריה דרעי לאפשר את כניסתה לישראל של אל-קאסם. הודעת הסנאט - הגוף האקדמי הבכיר באוניברסיטה - נחשבה ליוצאת דופן. רקטור האוניברסיטה, פרופ' ברק מדינה, מתח ביקורת ישירה על מדיניות המשרד לנושאים אסטרטגיים. לדבריו, התועלת הטמונה באיסור הכניסה למי שמיוחסת לו תמיכה בחרם היא מפוקפקת, בעוד החלת האיסור, לדבריו, גורמת נזק רב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ