נתניהו: אנו באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר, בזמן כזה לא הולכים לבחירות

בתום פגישה עם השר כחלון, קרא נתניהו לא לפרק את הקואליציה: "אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו מוסר הצהרה לתקשורת בקריה בתל אביב, הערב
נתניהו מוסר הצהרה לתקשורת בקריה בתל אביב, הערבצילום: מגד גוזני

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הערב (ראשון) לשותפים הקואליציוניים שלא לפרק את הממשלה, ואמר כי "אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר, ובתקופה כזו לא הולכים לבחירות".

נתניהו אמר את הדברים בהצהרה לתקשורת שמסר בתל אביב, זמן קצר לאחר שפגישתו עם שר האוצר משה כחלון הסתיימה ללא תוצאות. לדברי ראש הממשלה "בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה. זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד לבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה, וביטחון המדינה הוא גם מעבר לשיקולים אישיים".

נתניהו הוסיף: "אני עושה מאמץ, כל מאמץ, למנוע בחירות מיותרות. שוחחתי עם כל ראשי הקואליציה, אמרתי להם: זה הזמן לגלות אחריות. אל תפילו את הממשלה, ובייחוד לא בעיתוי ביטחוני רגיש זה". לדבריו "היום אני נכנס בפעם הראשונה לתפקיד שר הביטחון ואני יודע שאני עושה זאת בזמן שיש ביקורת ביחס למדיניות הביטחון של ישראל. חלק גדול מהביקורת נובע מכך שמסיבות מובנות לא ניתן להציג את הדברים המלאים שרואים הרמטכ"ל, אלופי צה"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד וגם אני. פשוט לא ניתן להציג זאת. ולכן אתם רואים רק תמונה חלקית של מערכה רחבת היקף שאנחנו עדיין בעיצומה". עוד אמר נתניהו כי ישראל תגבר על אויביה והוסיף "אני מראש אומר לכם – הדבר יהיה כרוך בהקרבה".

לשכת שר האוצר הודיעה לאחר הפגישה עם נתניהו כי היא הסתיימה ללא הסכמות. גורמים המעורבים בתוכן הפגישה אמרו ל"הארץ" כי היא היתה קצרה מהצפוי ונמשכה כחצי שעה. לדבריהם, כחלון נכנס לחדר מיד אחרי שהסתיימה פגישה של הרמטכ"ל עם נתניהו, וראש הממשלה לא הציג במהלכה הצעה קונקרטית שנוגעת לביסוס הקואליציה, ולא התייחס לאיוש תפקידי שר הביטחון והחוץ. שני הצדדים קבעו להמשיך להידבר בימים הקרובים, וביום רביעי צפויה לעלות להצבעה ההצעה לפיזור הכנסת.

כחלון בדרכו לפגישה עם נתניהו, הערב בקריה בתל אביב צילום: מגד גוזני

לאחר שהסתיימה הפגישה בין כחלון לנתניהו, הודיעה לשכת שר החינוך נפתלי בנט כי הוא ימסור הודעה לתקשורת יחד עם שרת המשפטים איילת שקד מחר בשעה 10:30 בכנסת. לדברי מקורב לבנט, השניים עשויים להתפטר.

בהודעתו לתקשורת הערב התייחס נתניהו גם לשיחותיו עם ראשי סיעות הקואליציה, ואמר: "אמרתי להם שאסור לחזור על הטעות שעשו גורמים בתוך הממשלה ב-1992 כשהפילו ממשלת ליכוד והעלו ממשלה שהביאה עלינו את אסון אוסלו. אמרתי להם שאסור לחזור על הטעות שעשו גורמים בממשלה ב-1999 כשהפילו והביאו עלינו את האינתיפאדה. אני מקווה שכל השותפים יגלו אחריות ולא יפילו את הממשלה. אני מאמין שצריך להמשיך יחד למען מדינת ישראל ולמען ביטחון ישראל".

אחר הצהריים אמרו מקורבים לנתניהו כי הוא שוקל למנות שר חוץ בימים הקרובים ולשמור על תיק הביטחון בידיו, חרף הדרישה של שר החינוך בנט לקבלו. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו יעסוק בסוגיית איוש התיקים השונים בימים הקרובים. בבית היהודי דחו את דברי נתניהו ואמרו כי אם בנט לא ימונה לתפקיד שר הביטחון יש ללכת לבחירות. "זוהי ממשלה שנקראת ימין ועושה שמאל. ללא הטלת משימת שיקום הביטחון על בנט, יש לגשת לבחירות מיידיות", נכתב בהודעה. "ללא מסירת תיק הביטחון לבנט על מנת לחלץ את ישראל ממשבר האמון הביטחוני הקשה בו היא מצויה, אין טעם בקיום ממשלת שמאל".

בכיר בליכוד אמר ל"הארץ" כי המהלך של מינוי שר חוץ הוא טכני בעיקרו, ונובע מחשש שבג"ץ לא יתיר לראש הממשלה להחזיק בתיק החוץ ובתיק הביטחון במקביל. לדברי הבכיר, מינוי שר חוץ רלוונטי גם למקרה שבו יוכרזו בחירות והממשלה תהפוך לממשלת מעבר – שכן בתקופת ממשלת מעבר לא ניתן למנות שרים.

בנט וכחלון הצהירו אתמול כי יש להקדים את הבחירות, ואילו נתניהו הודיע כי ינסה למנוע את פירוק הממשלה. כחלון אמר אמש בריאיון לחברת החדשות כי אם נתניהו "לא ישלוף שפן מהכובע", כלשונו, הוא יצביע בעד פיזור הכנסת ביום רביעי הקרוב, והוסיף כי הוא בטוח שגם הממשלה הבאה תהיה ממשלת ימין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ