נתניהו: יש לנו עוד שנה עד הבחירות, אני לא זקוק לפקחים מימין

ראש הממשלה אמר בישיבת סיעת הליכוד כי יש צורך במשמעת קואליציונית וב"התנהגות הולמת" מצד חברי הקבינט. הוא הוסיף כי הכפר חאן אל-אחמר יפונה "בקרוב מאוד", אך סירב לומר מתי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בוועדת החוץ והביטחון, היום. "אני לא זקוק לפקחים מימין"
נתניהו בוועדת החוץ והביטחון, היום. "אני לא זקוק לפקחים מימין"צילום: עמוס בן גרשום / לע"
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי הוא מברך על כך שמאמציו למנוע את הפלת הממשלה נשאו פרי. "יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות, וכדי להמשיך יחד אנחנו חייבים לגלות משמעת קואליציונית", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד. במהלך נאומו עקץ ראש הממשלה את ראשי ישראל ביתנו והבית היהודי שביקרו את מדיניותו בעזה, ואמר: "אני לא זקוק לפקחים מימין. אני לא צריך שישמרו עליי. יש צורך בעבודה משותפת".

נתניהו אמר כי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר יפונה "בקרוב מאוד" ואמר כי המדינה נערכת לכך. עם זאת, הוא סירב לומר לחברי סיעתו מתי בדיוק יפונה הכפר. בסוף החודש שעבר החליטה המדינה לדחות את המהלך בניסיון למצות את המשא ומתן עם התושבים ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים. אף על פי כן, כעבור שבוע הודיע שר הביטחון לשעבר ליברמן כי המדינה לא תנהל משא ומתן עם הפרקליטים המייצגים את תושבי חאן אל-אחמר, משום שהרשות הפלסטינית מעסיקה אותם.

נתניהו במסיבת עיתונאים אתמול. "חייבים לגלות משמעת קואליציונית"צילום: מגד גוזני

לאחר שהכריז אמש כי ישראל נמצאת בלב מערכה, נתניהו אמר כי ראש ממשלה אחר היה "בורח מהמערכה" או שהיה מורה על עקירת יישובים. "אצלי זה לא קרה ולא יקרה", קבע והוסיף: "לא היה ראש ממשלה בישראל שהיה נתון ללחצים כאלה ועמד בהם". במהלך הישיבה סירב ראש הממשלה לפרט מתי תפעל ישראל בעזה ובאיזו דרך. לדבריו, החלטת גורמי הביטחון היתה "להמתין עם השלב הבא" בעזה. הוא קרא לחברי הממשלה והקבינט לגלות "התנהגות הולמת ואחראית", ולאחר מכן שלל את הטענות שעלו משרי הקבינט בשבוע שעבר - ולפיהן לא תמכו בהפסקת אש ברצועה עד שנכנעו ללחץ נתניהו. "חשוב לי שתדעו את האמת מול הספינים ומול הרבה מאוד בריחה מאחריות: כולם בלי יוצא מן הכלל תמכו. הם בכלל לא רצו הצבעה", אמר ראש הממשלה.

הבוקר, בניגוד להערכות במערכת הפוליטית ביממה החולפת, הודיעו שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כי הם מוותרים על כל דרישותיהם הפוליטיות ומתייצבים מאחורי נתניהו, שהודיע אמש כי יחזיק בעצמו בתיק הביטחון, במקום אביגדור ליברמן. בנט טען הבוקר כי לא הציב אולטימטום לנתניהו כדי לקבל את התיק לאחר התפטרות ליברמן, ואמר כי הוא מניח שישלם "מחיר פוליטי בימים הקרובים" על החלטתו לגבות את ראש הממשלה. "לא נורא, עדיף שראש הממשלה ינצח אותנו בקרב פוליטי מאשר שהנייה ינצח אותנו", ציין. בתגובה אמר ליברמן: "עכשיו כולנו מבינים למה איבדנו את ההרתעה".

מאוחר יותר אמר ל"הארץ" מקור המקורב לשר האוצר, משה כחלון, כי על אף הצהרותיו הקודמות - השר אינו מתכוון להצביע ביום רביעי בעד פירוק הממשלה. עם זאת, לפי המקורב, כחלון מעריך כי לא יהיה אפשר לקיים את הממשלה עם 61 ח"כים, ולפיכך היא תקרוס בהמשך בשל ריבים פנימיים, עד שיוסכם תאריך לבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ