נתניהו על ההמלצות נגדו: בזק הפסידה הון בתקופתי, ואני קיבלתי מוואלה סיקור איום ונורא

רה"מ התייחס בכנס של הליכוד להמלצה להעמיד אותו ואת רעייתו לדין על שוחד בתיק 4000 והאשים: "מסע הציד נגדנו נמשך, התהליך נגוע והמשחק מכור מראש"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו נואם בכנס בכפר המכבייה, הערב
נתניהו נואם בכנס בכפר המכבייה, הערבצילום: עופר וקנין
בר פלג
בר פלג

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (ראשון) בכינוס של הליכוד להמלצה להעמיד אותו לדין על לקיחת שוחד בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה). "מסע הציד נגדנו נמשך בעיתוי שקוף ובתהליך שהוא נגוע מראשיתו", האשים נתניהו באירוע לרגל נר ראשון של חנוכה בכפר המכבייה. "זה משחק מכור מראש".

את האירוע פתח יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, שפנה לראש הממשלה: "יש פה אלפי אנשים, והם הגיעו לחזק אותך. הבוקר נפגשנו ושאלת אותי למה אני עצוב. לדעתי רוב העם עצוב היום בגלל מה שקורה, זה לא הגיוני. אנחנו במדינה דמוקרטית, את השלטון מחליפים בקלפי ולא באמצעות המשטרה".

אחרי אמסלם נאם נתניהו עצמו, שאמר לפעילים: "אנחנו חוגגים היום את ניצחון האור על החושך. תקשיבו לי טוב - בסוף, האור תמיד מנצח את החושך". ראש הממשלה הוסיף: "חנוכה זה אמנם חג של נסים, אבל אני חייב לשאול אתכם איך ידעו לפרסם את ההמלצות ההזויות האלה נגד שרה ונגדי בדיוק ביום האחרון של המפכ"ל. מה אני אגיד לכם, נס חנוכה אמיתי. אבל למה ציפיתם? עוד לפני החקירה הראשונה כבר קבעו והדליפו שאלו יהיו ההמלצות, אז מה חדש? אי אפשר לצפות לתוצאה אחרת, אחרי מבול הדלפות מהחקירות ושטיפת מוח יומיומית בתקשורת".

נתניהו ורעייתו באירוע בכפר המכבייה, הערב

תיק 4000, סיקור נרחב: חפץ ביקש להשמיד ראיות, מנכ"ל וואלה נדרש להשליך אייפון לאסלה: הרגע שבו תיק בזק הפך לתיק נתניהו // גידי וייץ מי מרוויח מהחדשות? אל תהיו השותפים השקטים בתיק 4000 הבא // נעה לנדאו מבחינת תומכי נתניהו, ההמלצות בתיק 4000 מוכיחות שרק התערבות גסה תגרום לתקשורת לפרגן // רוית הכטמבחינה ציבורית, גם אם לא פלילית, נתניהו אשם בתיק 4000 // מרדכי קרמניצרנתניהו כרך את גורלו האישי עם המסע הימני לנטרול הדמוקרטיה הישראלית // חמי שלו

נתניהו תקף בחריפות את המשטרה ואת המפכ"ל היוצא, רוני אלשיך. "ראשי המערכת טענו בעזות מצח שאני שלחתי חוקרים וששרה שלחה את צ' להתלונן על הטרדה מינית נגד ראש היחידה החוקרת", אמר בהתייחסו לפרשת רוני ריטמן. "אותם קצינים המשיכו לנהל את החקירות נגדי ונגד שרה, למרות שהיו בניגוד עניינים מובהק. איך אפשר לנהל כך חקירה נקייה?". בהמשך אמר: "אינני יודע מי יהיה המפכ"ל הבא, אבל אני יודע דבר אחד - תהיה לו עבודת שיקום גדולה מאוד, כי האמון של הציבור המשטרה הוא לא בשיא של כל הזמנים".

נתניהו התייחס לטענה שבבסיס תיקים 4000 ו-2000, שלפיה קיבל או התכוון לקבל שוחד בדמות סיקור אוהד. "אני לא חושב שזה בריא שהמשטרה תחקור יחסי עיתונאים ופוליטיקאים בדמוקרטיה", אמר, "אבל אם חוקרים - אז אהלן וסהלן, לחקור עד הסוף. לא חקרו עשרות שרים וחברי כנסת, כולל עד המפתח יאיר לפיד, שנפגש בחשאי עשרות פעמים עם נוני מוזס. כולם פעלו להעביר את החוק שסוגר את 'ישראל היום', חוק שלולא ההתנגדות העזה שלי היה עובר ומכניס לנוני מיליונים. רבים מאותם חברי כנסת קיבלו סיקור אוהד מידיעות אחרונות ומ-ynet, מה זה אוהד - מלטף. בהם לא נוגעים, ואותי, שקברתי את החוק, חוקרים? זה אבסורד. לא ביבי - לא חוקרים".

מירי רגב באירוע בכפר המכבייה, הערב

באשר לטענה שהיטיב עם בזק בתמורה להטיית הסיקור בוואלה הצהיר נתניהו: "לא נתתי לאלוביץ' כלום ולא קיבלתי כלום. אני מקבל החלטות כשרק דבר אחד לנגד עיניי - טובת אזרחי ומדינת ישראל". הוא טען כי עסקת בזק-יס אושרה בהליך תקין ועל דעת כל אנשי המקצוע, וכי "לא היו שום טלפונים ושום לחצים". זאת, אף שמשרד התקשורת בראשות נתניהו ומקורבו, עד המדינה שלמה פילבר, קידם את אישור העסקה בהליך מזורז. "לא רק שהוא לא קיבל (אלוביץ'), בתקופתי הוא ובזק הפסידו הון עתק", אמר בהתייחסו לרפורמת השוק הסיטונאי, אף שלמעשה הוא עיכב את יישומה. "ומה אני קיבלתי?", המשיך, "קיבלתי סיקור איום ונורא בוואלה - אתר שמאלני שנתן לי סיקור עוין במשך שנים, ובייחוד ערב הבחירות. זאת עסקה חסרת תקדים - אף אחד לא נותן כלום ואף אחד לא מקבל כלום".

נתניהו הוסיף: "ישראל היא מדינת חוק, ובמדינת חוק אין שום תוקף חוקי להמלצות המשטרה. רק לאחרונה נדחתה ערימת המלצות נגד שורת ראשי ערים. הן הסתיימו בלא כלום. וגם כאן אתם יודעים איך זה יסתיים - לא יהיה כלום", וכאן השיב לו הקהל: "כי אין כלום". בתום נאומו הבהיר כי הוא מתכוון להישאר בתפקידו: "חנוכה זה חג של גבורה ושל התמדה. אנחנו מתמידים, אני מתמיד, החקירות לא הסיטו אותי וההמלצות לא יסיטו אותי מהדברים החשובים באמת שאני עוסק בהם יומם ולילה. נמשיך לפעול למען מדינת ישראל".

הפעילים קיבלו את נתניהו בקריאות "ביבי ביבי", ולאחר נאומו שרו לו "הוא קוסם". פנינה מפתח תקוה אמרה: "תופרים לו מה שרוצים לתפור לו. איך הוא אמר, לא היה כלום ולא יהיה כלום". בדראן, חבר מרכז הליכוד מהכפר בענה, הוסיף: "אני מאמין לנתניהו. הוא איש חזק שהוכיח את עצמו, והוא האדם המתאים לתפקיד. המשטרה יכולה להגיד מה שבא לה, עדיין לא ראיתי הוכחות אז אני לא יכול להאשים אותו". לדברי יוני, חבר מרכז מרמת גן: "מחפשים אותו כבר 20 שנה והוא יצא מהכל. למה? כי אין מי שמסוגל להחליף אותו". פעיל אחר, משה מטבריה, "אני מחכה לבית המשפט. אם יורשע, שיילך לבית הסוהר, אבל עד עכשיו הוא זכאי בשבילי". בעוד שמחוץ למלון התקיימה הפגנה נגד השחיתות, על הבמה בתוכו עמדה שרה נתניהו והצטלמה עם הפעילים וגם עם חברת הכנסת הטרייה מטעם הליכוד, אסנת הילה מארק.

הבוקר פרסמו המשטרה והרשות לניירות ערך את מסקנותיהן בתיק 4000, והמליצו להעמיד לדין את ראש הממשלה על לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. את שרה נתניהו המליצו להעמיד לדין על שותפות בעבירות השוחד והמרמה, שאותן ניתן לייחס רק לעובדי ציבור, ועל שיבוש הליכי חקירה ומשפט. לבעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ולרעייתו איריס מיוחסות עבירות של מתן שוחד, שיבוש הליכים ועבירות כלכליות.

לפי סיכום החקירה, "החשד המרכזי הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם אלוביץ' ועם בזק ובמקביל דרש, במישרין ובעקיפין, להתערב בתכני אתר וואלה באופן שיטיב עמו... בין השנים 2017-2012 התערבו ראש הממשלה ומקורביו באופן בוטה ומתמשך, ולעתים אף יום-יומי, בתכנים שפורסמו באתר, וביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר... תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'".

בתגובה להודעה מסר נתניהו: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

ההמלצות בפרשת בזק-וואלה מצטרפות להמלצת המשטרה מפברואר השנה להעמיד את ראש הממשלה לדין על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000. שרה נתניהו מואשמת בפרשת מעונות ראש הממשלה בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במרמה ובהפרת אמונים.

גם בשנה שעברה, על רקע דיווחים על התפתחויות בחקירות ראש הממשלה, הפך אירוע חנוכה של הליכוד למפגן תמיכה בנתניהו. "אז יהיו המלצות", אמר אז, "אז מה? רוב רובן של המלצות המשטרה מושלכות לפח". בהתייחסו לכלי התקשורת ולמפגינים נגד השחיתות הוסיף נתניהו: "יש פה מסע ציד מאוד מאורגן. המכפישים בכיכרות ובמהדורות ינסו לנפח את הבלון הזה לפני שיוצא ממנו כל האוויר. הם לא רוצים משפט תקין, הם רוצים משפט שדה ברוטשילד, ולזה הם קוראים שלטון החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ