הארץ

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר היום (שלישי) שבשום שלב לא היתה כוונה למנות את חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) לשר המשפטים. בראיון בגלי צה"ל אמר זוהר כי "סמוטריץ' היה צפוי להיות שר בממשלה, אבל חד משמעית זה לא יהיה שר המשפטים. זה לא תיק שהיה מיועד לו וזה לא תיק שהוא יקבל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להודיע היום מי יחליף את איילת שקד במשרד המשפטים, לאחר שפוטרה על ידו שלשום. ההחלטה צפויה להתקבל לקראת השעה 15:00, ולהיות מאושרת במשאל טלפוני בין השרים. המועמדים הבולטים לתפקיד הם זאב אלקין ואופיר אקוניס.

סמוטריץ' עצמו התייחס הבוקר לטענות על כך שאין כוונה וגם לא היתה כזו למנותו לשר המשפטים. בציוץ בטוויטר כתב, "כאילו שעד אתמול ביבי ממש רץ לתת לי את תיק המשפטים ולא נניח ל... שלי יחימוביץ. רמת אמינות חאן אל אחמר". בדבריו התייחס סמוטריץ' למגעים בין נתניהו ליו"ר העבודה אבי גבאי על כניסה לממשלה, שלבסוף לא צלחו.

סמוטריץ' בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בראיון התייחס זוהר גם לשאלת צירופה של איילת שקד לרשימת הליכוד, ואמר, "לעניות דעתי הוא עדיין על הפרק, לפחות לפי מה שאני שמעתי". לדבריו, "איילת שקד היא חד משמעית אלקטורט, ואין לי ספק שאם היא היתה מצטרפת לליכוד היא היתה מחזקת את הליכוד, אז ברור שזו השאיפה מבחינתי. אני לא חושב שצריך לומר שזה ירד מהפרק".

במקביל, יו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, אמר הבוקר כי ישנם "גישושים ודיבורים" על ריצה משותפת עם בנט ושקד. בראיון בערוץ 13 הוסיף פרץ: "אני בעד חיבורים, אני מתכוון להמשיך עם בצלאל ואני מתכוון בהחלט שגם חברים חדשים שאני מאוד מעריך אותם, אני לא נוטר טינה לאף אחד, אני חושב שיש מקום לכל הקשת תחת הבית היהודי, יש מקום לכל הקשת הציבורית של הציונות הדתית". הוא נשאל אם הוא מתכוון בכך גם ליו"ר מפלגת זהות משה פייגלין, והשיב: "בהחלט".

אתמול אמר סמוטריץ' כי המדינה צריכה לפעול לפי משפט התורה. "מדינת ישראל, מדינתו של העם היהודי, בעזרת השם, תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך", אמר סמוטריץ' בראיון לכאן ב'. "רצוני בטווח הארוך הוא שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. כך צריך להיות, זו מדינה יהודית", הוסיף.

סמוטריץ' הודיע במהלך המשא ומתן הקואליציוני הכושל על רצונו להתמנות לשר המשפטים. שלשום, לאחר פיטוריה של שרת המשפטים שקד, הוא קרא לראש הממשלה נתניהו למנות אותו לתפקיד באופן מיידי, עוד לפני הבחירות החדשות. נתניהו הגיב לדבריו של סמוטריץ' אמש בציוץ בטוויטר, בו כתב: "מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה".

לדברי סמוטריץ', יש להחיל את משפט התורה "בהתאמה לימים האלה, לכלכלה הזו, ולאיך שהחברה חיה בשנת 2019". הוא הוסיף כי "יכול להיות שיש בשיטת המשפט הישראלית היבטים טובים, וחלק גדול ממנה יכול להישאר במשפטי התורה". לפי יו"ר האיחוד הלאומי, "עוד לא סוקלים אנשים שמחללים שבת כל כך מהר. חז"ל אמרו שסנהדרין שהיתה מוציאה להורג פעם ב-70 שנה היתה סנהדרין קטלנית - הרבה פחות ממה שמוציאים להורג במדינות מערב מתוקנות".

באפריל, במהלך המשא ומתן הקואליציוני, דווח ב"הארץ" כי נתניהו לא מתכוון למנות את סמוטריץ' לשר המשפטים. במקום, התכוון נתניהו לנסות לשכנע את סמוטריץ' לקבל את תיק הבינוי והשיכון בגרסה "מורחבת", שהשניים היו אמורים לקבוע את מאפייניה בהמשך.

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות